Menü

12 Maymun Dizi Eleştirisi; İlk sezonun ardından..

Terry Gilliam’ın yönettiği 1995 yapımı ‘12 maymun’ hem sinemaseverler hem de eleştirmenler tarafından beğenilmişti. Film iki saati aşkın süresine rağmen akıcı ve merak uyandıran senaryosu, üst düzey oyunculukları ve özgün apokaliptik atmosferi ile yıllar içinde cazibesinden hiçbir şey kaybetmedi. Bunun en iyi kanıtı da filmin geçtiğimiz sezon yayınlanmaya başlayan dizi versiyonu. 12 maymunun özgün fikrini ve karakterlerini aynen kullanan dizi on üç bölümlük ilk sezonun ardından ikinci sezon onayını aldı bile. Film ve dizinin konuları en azından başlangıç noktasında oldukça benzer. Filmde 1996 yılında gerçekleşen ve neredeyse dünyadaki insanların tümünü öldüren virüs salgını dizide 2017 yılına taşınmış. 2043 yılına gelindiğinde…
senaryo - 75%
kurgu - 75%
oyunculuk - 75%
yönetmenlik - 75%
müzik - 70%

74%

User Rating: 4.3 ( 2 votes)

Terry Gilliam’ın yönettiği 1995 yapımı ‘12 maymun’ hem sinemaseverler hem de eleştirmenler tarafından beğenilmişti. Film iki saati aşkın süresine rağmen akıcı ve merak uyandıran senaryosu, üst düzey oyunculukları ve özgün apokaliptik atmosferi ile yıllar içinde cazibesinden hiçbir şey kaybetmedi. Bunun en iyi kanıtı da filmin geçtiğimiz sezon yayınlanmaya başlayan dizi versiyonu. 12 maymunun özgün fikrini ve karakterlerini aynen kullanan dizi on üç bölümlük ilk sezonun ardından ikinci sezon onayını aldı bile.

twelve monkeys 12 maymun

twelve monkeys 12 maymun

Film ve dizinin konuları en azından başlangıç noktasında oldukça benzer. Filmde 1996 yılında gerçekleşen ve neredeyse dünyadaki insanların tümünü öldüren virüs salgını dizide 2017 yılına taşınmış. 2043 yılına gelindiğinde bu salgın sonrasında hayatta kalabilen bir avuç bilimadamı bir zaman makinesi yapmayı başarmıştır. Salgın yıllarında mikrobiyolog Dr Cassandra Railly’den gelen bir mesajda adı geçiyor olduğundan mahkum James Cole’u geçmişe göndererek onun salgını başlamadan durdurmasını amaçlarlar. Böylece bu apokaliptik gelecek hiç var olmayacak, dünya tarihi bambaşka şekilde yazılacaktır. Tabii dizinin kurgusu filmdekinden olayları genişletmek adına çok daha fazla zaman yolculuğu içeriyor. Zaman içindeki gidiş gelişlerin tümünde yılın belirtilmesi önceleri biraz rahatsızlık verici ama zamanda sıçramalar arttıkça bu bildirimler bir anlamda kaçınılmaz hale geliyor ve olaylara adapte olmamızı kolaylaştırıyor.

twelve monkeys 12 maymun

twelve monkeys 12 maymun

James Cole karakteri filmin ve dizinin merkezindeki karakter. Filmde Bruce Willis tarafından belki de kariyerinin en iyi performansı ile canlandırılan Cole karakterinin zamanda yaptığı yolculuklar nedeniyle kafası karışık, neden kendisine verildiğini bile anlamadığı görevi özgür kalabilmek için yerine getirmeye çalışıyor. Bu motivasyona kendi dünyasının kadınlarından çok farklı olan ve ona her zaman iyi davranan Dr Railly’e olan aşkı da ekleniyor sonrasında. Cole öyle kahraman falan değil, aslında bir kurban. Filmle dizi belki bu noktada biraz ayrılıyor. Dizideki Cole karakteri filmdeki kadar çaresiz ve meczup yazılmamış. Dizinin devamlılığını sağlamak adına bir geçmişi ve bu karanlık geçmişten kaynaklanan pişmanlıkları olsa da daha aklı başında, daha güçlü, daha acımasız biri. Kurban olduğunu biliyor, bunu önceden kabullenmiş hatta bunu ödemesi gereken bir bedel olarak görüyor. Cole karakteri için Nikita’dan tanıdığımız Aaron Stanford’un seçilmiş olması eleştirilere neden olmuştu ama bu role bebek yüzlü, kaslı ve geniş omuzlu bir Amerikan yakışıklısı yerine daha sıradan görünüşlü bir aktörün tercih edilmesi filmin ve dizinin ruhuna çok daha uygun kanımca. Bruce Willis her ne kadar çıtayı yükseltiyorsa da Aaron Stanford’un en azından kendisine biçilen Cole karakterinde başarılı olduğu söylenebilir. İddiasız ve duru güzelliğiyle dikkat çeken Amanda Schull tarafından canlandırılan Dr Railly’e gelince onun filmdeki çizgisi dizide de değişmiyor. Sadece ihtisas alanı psikiatriden mikrobiyolojiye değiştirilmiş. Önceleri Cole’a inanmazken ilerleyen bölümlerde ona yardım etmek ve insanlığı bu felaketten kurtarabilmek için canla başla uğraşıyor. Filmin en önemli yan karakteri Brad Pitt’e Oscar adaylığı getiren(ne yazık ki alamamıştı), beyazperdenin en eğlenceli akıl hastası tiplemelerinden biri olan Jeffrey Goines ise dizide Jeniffer Goines’e (Emily Hampshire) evrilmiş. Bu tercihin nedeni belki ileriki sezonlarda aydınlanabilir ama aktrisin performansı Brad Pitt’in çılgın ve neşeli performansı yanında daha karanlık olmakla birlikte yer yer onun parodisi gibi duruyor. Yine yan karakterlerden filmde çok az rolü olan Cole’un arkadaşı Jose dizide oldukça ön plana çıkıyor. Jose Cole’un vicdanı gibi ve geçmişteki Cole’u daha yakından tanımamızı sağlıyor.

twelve monkeys 12 maymun

twelve monkeys 12 maymun

Dizinin filmin politik eleştirisel alt metinini içermemesi bir sürpriz değil elbette. Bunun yerini apokalipsi yaşamış ve bağışık olduklarından kurtulmuş olan insanların akıbetinin belirsizliği almış gibi. Dizi bunu silinmek olarak tanımlamış ama başka bir geçmiş yaşamış olmayı ve ya daha iyi bir gelecek yaşamayı umuyor olabilirler. Bu konuda her karakterin motivasyonu aslında birbirinden farklı ve 12 maymun evreni genişleyip, yan olaylar ve karakterler derinleştiğinde bu farklılıklar ciddi ahlaki ikilemler doğuruyor. Sanki olaylar ilerledikçe geçmişi değiştirmek ve var olabilmek arasında bir seçim yapma gerekliliği ortaya çıkıyor ve bu seçim karakter çatışmalarının temelini oluşturdukça dizi daha ilginçleşiyor. Öte yandan Cole sayesinde salgından haberdar olan geçmişteki insanların salgını önleme ve ya bundan kurtulmak için çareler arama tercihleri de değişkenlik gösteriyor. Sonuçta felaket ne kadar büyük olursa olsun insanoğlu hep kendini ve sevdiklerini kurtarmaya programlı. Başlangıçta Cole ve Dr Railly’nin amacı insanlığı kurtarmak iken dizinin ilerleyen bölümlerinde yavaş yavaş birbirlerine olan zaafları nedeniyle aldıkları kararlar onların da bu genellemeyi bozmadığını gösteriyor.

Her şeyden önce, 12 Maymun dizisi filmin fikriyle başlangıç yapmış olmasına, aynı adlı karakterleri kullanmasına ve pek çok paralellik içermesine rağmen yine de tekrar gibi gelmiyor. Aksine aynı fikir üzerinden bir başka hikayeyi sürekleyici biçimde anlatmayı ve 12 Maymun evrenini kendi hikayesi doğrultusunda geliştirmeyi başarıyor. Umarız ilerleyen sezonlarda da bu başarısını sürdürür.

 

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.