Menü

Colony Dizi Eleştirisi; İlk Üç Bölümün Ardından

Yapımcılığını Carlton Cuse ve Ryan Condal’ın üstlendiği USA Network kanalının yeni dizisi Colony Ocak 2016 itibarıyla yayınlanmaya başladı. Başrollerini Josh Holloway (Lost) ve Sarah Wayne Callies’in(Prison Break, Walking Dead) paylaştığı dizi sürpriz bir şekilde ilk üç bölüm sonrasında ikinci sezon için onay da aldı. Colony dünyanın henüz kim olduklarını bilemediğimiz işgalciler tarafından kuşatıldığı, şehirlerin birbirinden yüksek duvarlar ve türlü güvenlik önlemleriyle ayrıldığı yakın gelecekte, eski FBI ajanı Will Bowman ve ailesinin hikayesini anlatıyor. Will(Josh Holloway) ve Katie(Sarah Wayne Callies) Bowman çiftinin üç çocukları var aslında. İşgalin meydana geldiği gün aile oğullarından birinden ayrı düşmüş. Will FBI ajanı olduğunu işgalcilerden saklayarak…
yönetmen - 65%
oyunculuk - 70%
kurgu - 70%
Müzik - 60%
senaryo - 65%
görsellik - 75%

68%

User Rating: 2.7 ( 2 votes)

Yapımcılığını Carlton Cuse ve Ryan Condal’ın üstlendiği USA Network kanalının yeni dizisi Colony Ocak 2016 itibarıyla yayınlanmaya başladı. Başrollerini Josh Holloway (Lost) ve Sarah Wayne Callies’in(Prison Break, Walking Dead) paylaştığı dizi sürpriz bir şekilde ilk üç bölüm sonrasında ikinci sezon için onay da aldı.

Colony dünyanın henüz kim olduklarını bilemediğimiz işgalciler tarafından kuşatıldığı, şehirlerin birbirinden yüksek duvarlar ve türlü güvenlik önlemleriyle ayrıldığı yakın gelecekte, eski FBI ajanı Will Bowman ve ailesinin hikayesini anlatıyor. Will(Josh Holloway) ve Katie(Sarah Wayne Callies) Bowman çiftinin üç çocukları var aslında. İşgalin meydana geldiği gün aile oğullarından birinden ayrı düşmüş. Will FBI ajanı olduğunu işgalcilerden saklayarak bir tamircide çalışıyor bir taraftan da oğlunu arıyor. Bu arama çabaları sonuç vermediği gibi işgalcilere yakalanmasına neden oluyor. İşgalciler için çalışan Alan Synder(Peter Jacobson) Will’e işine dönmesi öneriyor. İşbirliği yaparak isyancıları yakalamaya yardım etmesi halinde ailesinin güvende olacağını ve oğluna kavuşabileceğini söylüyor. Bu noktada Will’in fazla da bir seçeneği yok doğrusu. Bundan rahatsızlık duymakla beraber ailesinin iyiliği için ödemesi gereken bir bedel olarak görüyor ve aslında özlediği işine kavuşmak ta sanki ona iyi geliyor. Ama işi kabul ederken hesaba katmadığı pek çok şey olduğunu dizi ilerledikçe öğrenmeye başlıyoruz.

567330_jpg-rx_640_256-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxx

Colony’nin prodüksiyon olarak ortalamanın üzerinde, genel olarak özenli bir çizgisi var. Oyuncu kadrosuna gelince oldukça uyumlu olduklarını söylemek mümkün. Josh Holloway’ı Lost’un son sezonunda kendisine çok yakıştırdığımız polis dedektifi rolüne benzer bir rolde üstelik bir aile babası olarak seyretmek keyifli. Sarah Wayne Callies’e gelince onun rolü de aslında Walking Dead’deki rolünü andırıyor. Güçlü, soğukkanlı, aşık olduğu adamdan bağımsız karakterleri oynamak herhalde kaderinde var ama bu başına buyruk, biraz içten pazarlıklı roller yüzünden pek çok dizi severi kızdırdığı da bir gerçek. Yine de başroldeki bu ikili inandırıcı, empati kurulabilir karakterler yaratıyorlar. Daha fazlası için de potansiyelleri olduğunu zaten biliyoruz.

Kuşatılmış, insanların baskı ve kuşku içinde yaşadığı bir Los Angeles portresi çizen dizi olayın bir uzaylı işgali olduğunu düşünmemizi sağlıyorsa da ilk bölümler itibarıyla bununla ilgili fazla ipucu vermiyor. İşgalcilere ait gördüğümüz tek şey insanları havadan izleyen küçük robot kameralar. Bu tercih bir taraftan merakımızı canlı tutarken diğer yandan yel değirmenleriyle savaşma çaresizliğini algılamamızı da sağlayarak yarattığı tekinsiz atmosferle dizi için bir avantaja dönüşüyor. İşbirlikçilerin diline yerleştirilen ‘sahiplerimiz’ tanımlaması olayın vahametini pekiştiriyor. Colony, Bowman ailesi üzerinden baskıcı düzene isyan eden ve işbirliği yapan taraflar arasındaki çekişmeye odaklanacak ve iyi-kötü, haklı- haksız ayrımını bölümler ilerledikçe flulaştırarak her iki tarafta yer almanın da haklı sebepleri ve korkunç bedelleri olabileceğini vurgulamaya çalışacak gibi görünüyor. Eğer yavaş yavaş tanıttığı yan karakterleri derinleştirerek yan öykülerini iyi kurgulayabilirse dizinin yolu açık. Tabii bu yolda işgalcileri bir noktadan sonra ete kemiğe büründürmek ve ya büründürmemek (bunu başlı başına bir gerilim malzemesi olarak kullanmak) gibi keskin dönemeçler de yok değil. Burada devreye girecek tercihler yüksek olasılıkla Colony’nin kalıcı olup olamayacağını belirleyecek.

COLONY -- "Pilot" Episode 101 -- Pictured: Josh Holloway as Will Bowman -- (Photo by: Paul Drinkwater/USA Network)

COLONY — “Pilot” Episode 101 — Pictured: Josh Holloway as Will Bowman — (Photo by: Paul Drinkwater/USA Network)

Sonuç olarak Colony ilk bölümleri itibarıyla aksiyona fazla yer vermese de iyi ayarladığı temposuyla, atmosferi ve tırmanan paranoyasıyla ilgiyi canlı tutmayı başararak bölümden bölüme yükselen bir grafik çiziyor. Zor zamanlarda alınan zor kararlar, işgalci uzaylılara karşı özgürlük mücadelesi her daim seyirci bulabilecek temalar olmakla beraber sıklıkla da kullanıldılar. Dizinin kendi tarzının oluşturup fark yaratıp yaratamayacağını söylemek için erken olsa da fena bir başlangıç yapmadığı söylenebilir.

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.