Menü

7 YÜZ, BÜYÜK GÜNAHLAR ; DİZİ ELEŞTİRİSİ

Blutv’nin her bölümünde farklı oyuncuların yer aldığı ve farklı bir hikaye anlatacak olan yeni dizisi 7 Yüz’ün ilk bölümü Büyük Günahlar yayınlandı. Baş rollerini Cem Davran, Sinan Tuzcu ve Merve Dizdar’ın paylaştığı bölümün yönetmenliğini üstlenen Tunç Şahin aynı zamanda Mert Atalay ile beraber senaryosunu da kaleme almış. Bir arkadaş toplantısında açılan dizi herkesin içini döküp işlediği günahlardan bahsettiği bir ortamda son derece masum bir oyunla başlayan olayların vardığı dehşet verici hikayeyi paralel bir kurguyla anlatıyor. Adından da anlaşılacağı üzere iki tarafın da masum olmadığı bu hikayede günah/suç/ceza kavramlarını, dahası bu kavramlara ikiyüzlü yaklaşımımızı sorguluyor.   Dizi aslında gerek her bölümünde…
yönetmenlik - 7.5
Müzik - 6
oyunculuk - 8.5
kurgu - 7
senaryo - 7.5

7.3

User Rating: 4.27 ( 3 votes)

Blutv’nin her bölümünde farklı oyuncuların yer aldığı ve farklı bir hikaye anlatacak olan yeni dizisi 7 Yüz’ün ilk bölümü Büyük Günahlar yayınlandı. Baş rollerini Cem Davran, Sinan Tuzcu ve Merve Dizdar’ın paylaştığı bölümün yönetmenliğini üstlenen Tunç Şahin aynı zamanda Mert Atalay ile beraber senaryosunu da kaleme almış.

Bir arkadaş toplantısında açılan dizi herkesin içini döküp işlediği günahlardan bahsettiği bir ortamda son derece masum bir oyunla başlayan olayların vardığı dehşet verici hikayeyi paralel bir kurguyla anlatıyor. Adından da anlaşılacağı üzere iki tarafın da masum olmadığı bu hikayede günah/suç/ceza kavramlarını, dahası bu kavramlara ikiyüzlü yaklaşımımızı sorguluyor.

 

Dizi aslında gerek her bölümünde ayrı hikaye anlatacak olan formatıyla gerekse av ile avcının yer değiştirdiği, tuttuğumuz tarafı belirleyemediğimiz yapısıyla fenomen dizi Black Mirror’u hatırlatıyor ve doğrusu bu bölüm özelinde el attığı mesele itibarıyla üçüncü sezonunda yayınlanan ‘Shut up and Dance’ bölümüyle çıkış noktası olarak benzerliği de mevcut. Ancak Büyük Günahlar benzer soruları sormanın peşinde olsa da anlatımda özgün bir çizgi yakalayıp konuyu Türk toplumuna uyarlamakta oldukça başarılı. Üstelik tüm karakterlerle mesafesini iyi koruyan, seyirciyi sömürmeyen, öğüt vermeyen, ahlakçılık taslamayan daha doğru bir bakış açısına sahip. Doğru/yanlış, suçlu/masum, iyi/ kötünün birbirine karıştığı öykünün olayları ters yüz eden senaryosu akıcı diyaloglarla gerilimi tırmandırıyor. Dizi iki ayrı zaman diliminde anlatılan iki hikayeyi özenli kurgusuyla gayet iyi dengeleyerek temposunu hiç düşürmeden tam zamanında birbirine bağlayarak bütünlemeyi başarıyor. Bu kişisel bir bakış açısı olabilir tabii ama bana göre dizi bu gerilimin zirve noktasında haklı haksız ibresinin yönünü tekrar değiştirerek şaşırtıyor olsa da son öğrendiğimiz olay yaşananların en vahim sonucu olmadığından sanki finalin vurucu etkisi bir nebze eksik kalıyor.
Büyük Günahlar’ın tüm oyuncu kadrosu oldukça başarılı ama Cem Davran’ın hikayenin bel kemiğini oluşturan hem suçlu ve hem de kurban psikolojisini aynı potada eritmeyi başaran güçlü performansının özellikle övgüyü hak ettiğini de eklemeden geçmeyelim.

Sonuç olarak 7 Yüz’ün ilk hikayesi Büyük günahlar ele aldığı çetrefilli konuya soğukkanlı yaklaşımı ,iyi oyunculuk, özenli reji, kurgu ve katmanlı hikayesiyle şaşırtmayı, düşündürmeyi ve tam da amaçlamış olduğu gibi seyirciyi ikilemde bırakıp rahatsız etmeyi başarıyor. Dijital platform olarak sektörde kendine yer açmaya çalışan blutv’nin Masum’dan sonra yine Türk seyircisinin çok alışık olmadığı bir tarzı benimseyerek özenle hayata geçirdiği 7 Yüz projesi ile cesur ve sağlam adımlar atmaya devam ettiğini söylemek yanlış olmaz. Bu çizgisini korursa Türk dizi sektörünün daha da ileri bir seviyeye taşınmasına katkısı büyük olacaktır. 7 Yüz’ün yeni bölümlerini dört gözle bekliyoruz, iyi seyirler…

 

Dizinin 2. bölüm eleştirisini okumak için : 7 YÜZ, PROSEDÜR; DİZİ ELEŞTİRİSİ

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.