Menü

7 Yüz; Karşılaşmalar Dizi Eleştirisi

7 Yüz'ün senaryosunu Tunç Şahin'in kaleme aldığı, başrollerini Belçim Bilgin ve Tuğrul Tülek'in üstlendiği altıncı bölümünün yönetmen koltuğunda da geçen yıl yönettiği Kaygı ile beğeni toplayan Ceylan Özgün Özçelik oturuyor. Bir süredir beraber olduklarını anladığımız Gamze ve Onur yeni evlerine taşınma hazırlığı yaparken arkadaşlarından duydukları bir uygulamayı telefonlarına indirerek tanışmadan önce birbirleriyle karşılaşmalarının dökümünü alabileceklerini öğrenirler. Gamze bunu çok romantik bulurken Onur'un çekinceleri vardır. 7 Yüz bu bölümde de yine parlak bir fikir ile olmayanı olduran bir teknolojik gelişmeyi, bir aplikasyonu kullanarak aşkı didikliyor. Ceylan Özgün Çelik kendine özgü rejisi ile renkleri ustaca kullanarak atmosfer oluşturmayı, gerilim yaratıp tırmandırmayı başarsa…
yönetmenlik - 8
senaryo - 7
kurgu - 6.5
Oyunculuk - 6.5
müzik - 6

6.8

User Rating: Be the first one !

7 Yüz’ün senaryosunu Tunç Şahin’in kaleme aldığı, başrollerini Belçim Bilgin ve Tuğrul Tülek’in üstlendiği altıncı bölümünün yönetmen koltuğunda da geçen yıl yönettiği Kaygı ile beğeni toplayan Ceylan Özgün Özçelik oturuyor.
Bir süredir beraber olduklarını anladığımız Gamze ve Onur yeni evlerine taşınma hazırlığı yaparken arkadaşlarından duydukları bir uygulamayı telefonlarına indirerek tanışmadan önce birbirleriyle karşılaşmalarının dökümünü alabileceklerini öğrenirler. Gamze bunu çok romantik bulurken Onur’un çekinceleri vardır.

7 Yüz bu bölümde de yine parlak bir fikir ile olmayanı olduran bir teknolojik gelişmeyi, bir aplikasyonu kullanarak aşkı didikliyor. Ceylan Özgün Çelik kendine özgü rejisi ile renkleri ustaca kullanarak atmosfer oluşturmayı, gerilim yaratıp tırmandırmayı başarsa da hikaye ile bu anlatı sanki tam uyum sağlayamıyor. Aslında o kadar da tekinsiz olmayan öykü son derece özgün ve yetkin rejinin gölgesinde kalıyor. Yani iki sevgilinin kavgasındaki duyguya değil, gerilime odaklanan Karşılaşmalar’ın elinde yarattığı atmosferi destekleyecek yeterli tehdit unsuru yok.
Ne kendinden ne de yaşadığı ilişkiden emin olamayan Gamze ile kontrolü elinde tutmaktan hoşlanan Onur’un ilk bakışta yürüyen ilişkilerinin özeti aslında senaryoya serpiştirilen ipuçlarında gizli. Gamze ‘bu duvarda içime sinmeyen bir şey var ama tam olarak emin olamıyorum’ derken, Onur ‘bir an patlıcan moru duvarlarımız olacak diye korktum’derken onların ilişki dinamiği de kafamızda şekilleniyor. Evet ilişkileri çok sağlıklı değil belki ama kağıt üzerinde ikisi de sınırı geçecek bir aşırılık göstermiyor. Senaryonun bu konudaki tercihi yerinde aslında. Çünkü tehdidin dozunun artması bu öykü özelinde karakterler arasında taraf tutmasına neden olabilir ki en başından beri dizinin bunu yapmaması, her bölümde suçlu/suçsuz, haklı/haksız ayrımını belirsizleştirip seyirciyi arada bırakması en önemli artısı.7 Yüz’ün altıncı bölümünde reji ve senaryo arasında elde olmayan sebeplerle gelişen bu doku uyumsuzluğu göz önüne alındığında insan çok daha güçlü bir öyküsü, şaşırtıcı dönemeçleri ve her şeyden önemlisi bol gerilim malzemesi olan Büyük Günahlar’ı Ceylan Özgün Çelik yönetse muazzam olmaz mıydı diye düşünmeden edemiyor.
Bizi her hafta değişik yüzlerle tanıştırıp değişik sorularla sarsmayı başaran 7 Yüz bu sefer çok basitçe söylemek gerekirse savaşta ve aşkta her yol mubah mıdır , diye soruyor. Bölümden etkilenme dereceniz de galiba bu soruya vereceğiniz yanıtla birebir örtüşüyor, iyi seyirler…

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.