Menü

7 Yüz, Prosedür; Dizi Eleştirisi

Blutv’nin yeni projesi 7 Yüz ‘ün ikinci bölümü olan Prosedur’ün başrollerini Engin Hepileri, Melisa Sözen ve Beste Kökdemir paylaşıyor. Yönetmenliğini Alphan Eşeli’nin üstlendiği bölümün senaryosu Derya Yanmış’a, öyküsü ise yine Tunç Şahin’e ait. Prosedür kendisinin de açık açık gönderme yaptığı üzere kabaca ünlü aşk filmi Sil Baştan’ın (Eternal Sunshine of the Spotless Mind, 2004 )ortaya attığı fikri irdeliyor. Aşk acısından kurtulmak ister misiniz? Hangi bedel karşılığında? Rıdvan(Engin Hepileri)ve Banu(Melisa Sözen) evliliklerini kısa süre önce sonlandırmış olmalarına rağmen aynı iş yerinde çalışmaya devam etmektedir. Rıdvan bu duruma daha iyi uyum sağlamışken, Banu Rıdvan’a hala saplantılı şekilde aşıktır. Haline üzülen ve onu…
yönetmenlik - 7
oyunculuk - 7
kurgu - 6.5
senaryo - 6.5
müzik - 6.5

6.7

User Rating: 3.8 ( 2 votes)

Blutv’nin yeni projesi 7 Yüz ‘ün ikinci bölümü olan Prosedur’ün başrollerini Engin Hepileri, Melisa Sözen ve Beste Kökdemir paylaşıyor. Yönetmenliğini Alphan Eşeli’nin üstlendiği bölümün senaryosu Derya Yanmış’a, öyküsü ise yine Tunç Şahin’e ait. Prosedür kendisinin de açık açık gönderme yaptığı üzere kabaca ünlü aşk filmi Sil Baştan’ın (Eternal Sunshine of the Spotless Mind, 2004 )ortaya attığı fikri irdeliyor. Aşk acısından kurtulmak ister misiniz? Hangi bedel karşılığında?
Rıdvan(Engin Hepileri)ve Banu(Melisa Sözen) evliliklerini kısa süre önce sonlandırmış olmalarına rağmen aynı iş yerinde çalışmaya devam etmektedir. Rıdvan bu duruma daha iyi uyum sağlamışken, Banu Rıdvan’a hala saplantılı şekilde aşıktır. Haline üzülen ve onu önemseyen Rıdvan bir gün Banu’ya bu aşk acısından kurtulabileceği bir ‘Prosedür’dan söz eder.

 

Hem aşka dair kurcaladıkları hem de samimi anlatım şekli ve akıcı diyaloglarıyla ilgi çekici bir şekilde başlasa da Prosedür ne yazık ki yaklaşık bir saatlik sürenin hakkını yeterince verecek malzeme içermiyor ve bu nedenle temposu gittikçe yavaşlıyor. Beklediğimiz ters köşe bir türlü gerçekleşmiyor ve sanki gerçekleştiğinde iş işten geçmiş oluyor. Rutin hayat üzerinden anlattığı ‘aşk’ ın tutkusu özellikle ikinci yarısında Melisa Sözen ve Engin Hepileri gibi iki iyi oyuncuya rağmen seyirciye geçmeyince öykünün inandırıcılığı ve etkileyiciliği azalıyor. Belki bu çiftin birbirlerine tutkuyla bağlı oldukları zamanı, neden ayrıldıklarını hiç bilmiyor olmamızın da bunda payı büyük.

 

Sonuç olarak, Büyük Günahlar ile hızlı bir açılış yaparak beklentiyi de hayli yükselten 7 Yüz dizisi yoluna onun kadar provokatif olmayan, sade bir aşk hikayesi ile devam ediyor. Bu sadeliğin yanında anlattığı aşka soğukkanlı yaklaşımını nedeniyle de biraz kan kaybeden Prosedür’ün yine de oyunculukları, senaryosu, rejisi ve müzikleriyle belli bir düzeyi tutturduğunu, aşka dair, aşkı yitirmeye ve ya aşktan vazgeçmeye dair düşündürdükleri ile ilgiyi hak ettiğini söylemek yanlış olmaz. İyi seyirler….

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.