Menü

7 Yüz,Refakatçiler; Dizi Eleştirisi

Tunç Şahin’in yazıp yönettiği, başrollerini Genco Erkal ve Tilbe Saran’ın paylaştığı 7 Yüz’ün yeni bölümü Refakatçiler bu defa çekirdek aileyi masaya yatırıyor. Eşini bir süre önce kaybetmiş olan ve tek başına yaşayan Serhat Bey’in hayatı yaşı gereği gitgide zorlaşmaktadır. Apartmanın kapıcısı ve ailesi çarşı pazar işlerini halletmektedir ama Serhat Bey’in huysuzlukları onları da bezdirir. Hastalanınca uzaklarda yaşayan bir oğlu olduğunu öğreniriz ama araları bozuktur ve oğlu arayıp sormamaktadır. Hastalığı atlattıktan sonra karısının hayali ile konuşmaya başlayan Serhat Bey postacının günler önce getirmiş olduğu zarfı da ısrarla açmamaktadır. Refakatçiler ilk planda yaşlılığın yalnızlığının korkunçluğu ve bir gün yeterince uzun yaşayan herkesin…
yönetmenlik - 7.5
senaryo - 8
oyunculuk - 8
kurgu - 7.5
müzik - 6.5

7.5

User Rating: Be the first one !

Tunç Şahin’in yazıp yönettiği, başrollerini Genco Erkal ve Tilbe Saran’ın paylaştığı 7 Yüz’ün yeni bölümü Refakatçiler bu defa çekirdek aileyi masaya yatırıyor.
Eşini bir süre önce kaybetmiş olan ve tek başına yaşayan Serhat Bey’in hayatı yaşı gereği gitgide zorlaşmaktadır. Apartmanın kapıcısı ve ailesi çarşı pazar işlerini halletmektedir ama Serhat Bey’in huysuzlukları onları da bezdirir. Hastalanınca uzaklarda yaşayan bir oğlu olduğunu öğreniriz ama araları bozuktur ve oğlu arayıp sormamaktadır. Hastalığı atlattıktan sonra karısının hayali ile konuşmaya başlayan Serhat Bey postacının günler önce getirmiş olduğu zarfı da ısrarla açmamaktadır.


Refakatçiler ilk planda yaşlılığın yalnızlığının korkunçluğu ve bir gün yeterince uzun yaşayan herkesin bu hale düşeceği gerçeği ile sarsarken onun arkasından gelen darbe tabiri caizse seyirciyi yere seriyor. 7 Yüz bu kez en sınanmak, yüzleşmek istemeyeceğimiz konuya el atarak iyi ebeveyn olmayı, koşulsuz sevgiyi sorguluyor. Bunu yaparken hem ebeveyn olarak, hem evlat olarak yüzleşmek zorunda kalacağınız noktaları da o kadar iyi yakalıyor ki kendinizi kandırmak kaçıp saklanmak mümkün olmuyor. Pişmanlığı, tüm hayatını boşa yaşamış olma hissini , bazı hataların telafisi olmadığını yüzümüze vuruyor. Tıkır tıkır işleyen senaryosu ve Genco Erkal’ın muazzam oyunculuğu sayesinde Serhat Bey’in çektiği acı seyredenin iliklerine kadar işliyor ve yüreğini yakıyor. Refakatçiler için 7 Yüz’ün bu güne kadarki en üzücü ama en etkileyici bölümü olmuş demek sanırım yanlış olmaz, iyi seyirler….

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.