Menü

Açılışını Şarkılarla Yapan Filmler Listesi

Bazı filmler açılış sahnelerini şarkılar üzerine yazar. Listemizde aslında film için yapılmamış olmasına rağmen filmin açılış sahnesinde kullanılan ve filmin ruhuna sinen şarkıları derledik.

1-Bang bang (1968)- Kill Bill (2003)
Tarantino’nun iki bölüm halinde çekmiş olduğu intikam öyküsü Kill Bill’in açılış jeneriği ile ilk notaları kulağımıza gelen ve Nancy Sinatra tarafından seslendirilen Bang Bang isimli şarkı, kahramanımız ‘Gelin’in safça mutlu olmayı beklerken aldığı darbeyi ve bu darbeden kaynaklanan acısını, kırılganlığını öyle güzel anlatıyordu ki adeta o noktadan sonra tüm yapacaklarını mazur görmemizi sağlıyordu. Şarkı 1968 yılında bestelenmiş ve ilk kez Cher tarafından aynı yıl farklı bir versiyonuyla seslendirilmiş olmasına rağmen neredeyse 35 yıldır bu filmin çekilmesini beklemiş gibiydi.

2- Gansta’s Paradise(Pasttime Paradise,1975)- Dangereus Minds (1995)
1995 yılında çekilen, siyahların okuduğu bir lisede genç, beyaz ve güzel bir kadının ilk öğretmenlik deneyimine odaklanan film çok yeni bir şey söylemiyordu ama o yıllarda başrolündeki Michael Peiffer’in popüleritesi ve müthiş şarkısıyla ses getirmişti. Steve Wonder’ın 1975 yılında bestelediği ünlü hit’i Pasttime Paradise rap ile harmanlanan yeni düzenlemesiyle filmin açılış sahnesinde kullanılmış, adeta filme konu olan öğrencilerin yaşadığı ortamı ve çaresizliklerini özetleyen bir unsur haline gelmişti.

3-The End (1969) – Apocalypse now (1979)
Francis Ford Coppola’nın başyapıtı Apocalypse now(Kıyamet) açılışını The Doors’un başyapıtı sayılabilecek The End ile yaparak savaşın ve aslında karşımızdaki filmin psikolojisini sanki bir çırpıda anlatıveriyordu. Şarkının hep kendi üzerine dönen ağır ritmi, dönen vantilatör ile helikopterin pervanesine bağlanarak dünya yanarken kahramanının zihninde aynı döngüyü ve aynı çıkışsızlığı tanımlıyordu.

4-Summer in the City (1966)- Die Hard; With a Vengeance (1995)
Die Hard serisinin belki de en iyi filmi olan Die Hard;With a Vengeance The Lovin’ Spoonful grubunun kulağımıza son derece tanıdık gelen 1966 yapımı Summer in the City şarkısıyla kentte neşeyle ve güvenle akıp giden yaşamı gayet dinamik bir şekilde anlatıyordu. Ne var ki tam bu rehavete kapıldığımızda kent merkezinde meydana gelen büyük patlamayla fil dişi kulemizi yerle bir ederek bizi ters köşeye yatırıyor, biraz sonra yaşayacağımız aksiyonun sinyallerini veriyordu.

5- Sound of Silence (1964)-Graduate (1967)
Graduate naif ve eğlenceli hikayesi, Dustin Hoffman’ın gencecik hali ve müzikleriyle sinema tarihinde yerini alırken, açılış sahnesinde çalan ‘Sound of Silence’ karakterin ruh halini, melankolisini, içine düştüğü boşluğu daha ilk sahnede bize geçiriyordu.

6-Best Of My Love (1977) – ‘Boogie Nights’ (1997)
Paul Thomas Anderson ikinci filmi olan ve porno sektörü üzerinden aslında bir aidiyet, evini bulma hikayesi anlatan Boogie Nights açılış sahnesinde Best of My Love(Emotions) şarkısı ile bizi neon ışıkları içindeki sokakta bir gece kulübüne davet ediyordu. Tam da filmin anlattığı yıllarda bestelenmiş olan şarkı eşliğindeki bu sahne hem dönemin ruhunu kusursuz olarak yansıtıyor hem de karakterlerini ve içinde bulundukları ortamı bize bir çırpıda tanıtıyordu.

7-Blower’s Dougther (2001)- Closer (2004)
Mike Nichols’un gözkamaştırıcı bir kadroyla çektiği aşk ve cinselliği farklı bir pencereden anlatan filmi Closer Damien Race’in 2001 yılında yazdığı Blower’s doughter isimli şarkı ile açılıyordu. Nichols kalabalık sokakta ağır çekimde birbirlerine doğru yürüyen karakterlerini ‘I can’t take my eyes off you’ dizeleri eşliğinde daha ilk görüşte umutsuzca birbirlerine bağlarken kalbinize dokunarak sizi de filmin içine çekiyordu. Bu etkileyici filmi izledikten sonra filmin sonunda da kullanılan ezginin kafanıza kazınmamasına ve filmle özdeşleşmemesini imkansız kılıyordu.

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.