Anomalisa Film eleştirisi

Anomalisa

Senaryo - 81%
Kurgu - 85%
Müzik - 75%
Görsellik - 84%
Yönetmen - 78%

81%

User Rating: 3.45 ( 2 votes)

2015’in bitimine bir hafta kala izlediğim Hateful Eight’in incelemesinde,filmin senenin bana göre en iyi filmi olduğunu söylemiştim. Kendime oldukça güveniyordum bu konuda ve senenin bitimine bir gün kala elime ulaşan bir filmin bırak onu geçmesini,hayatımda izlediğim en iyi iki üç filmden biri olacağını kesinlikle hesaba katmamıştım. Charlie Kaufman’ın son filmi Anomalisa tek kelimeyle bir şaheser. Modern sinema dünyasının dahi yazarı Kaufman’ın (Sil Baştan,Adaptation,New York Yanılsamaları,John Malkovich Olmak) elinden çıktığı oldukça belli olan stop-motion kukla filmi Anomalisa,belki izleyeceğiniz en komplike film olmayacak veya her karede metafor peşinde koşmayacaksınız ama bu yine de sizi derinden etkilemeyecği ve hayata bakışınızı ciddi oranda değiştirmeyeceği anlamına gelmiyor. Evet,belki de en uygun kelime bu. Anomalisa,etkileyici bir film.

“Her birey hakkında onları diğerlerinden arayan özelliği arayın,buna odaklanın.” diye tavsiye ediyor kişisel gelişim uzmanı Michael Stone,dinleyicilerine. Ne kadar ironiktir ki,Michael’in en büyük sorunu çevresindeki herkesin yüzlerini aynı görmesi ve seslerini aynı duyması.(Tıpta Fregoli sendromu olarak geçiyor bu sorun.) Aynı zamanda orta yaş sendromundaki Michael, hayatın ve çevresinin monotonluğunda gün geçtikçe boğulurken konferans vermek için günübirlik uğradığı şehirde kaldığı Fregoli Oteli’nde başka bir ses duyar. Başka bir ses daha,bir kadın sesi. Bu ses Lisa’ya aittir. Çevresindeki herkesten hem fiziksel hem de davranış olarak farklı olan Lisa’yla tanışan Michael’ın hayatı değişir. Ne kadar böyle anlatınca romantik bir filme benzese de Anomalisa tam olarak romantik bir film değil. Evet,ana temalarından biri aşk, ancak aşkın yanında depresyon,cinsellik ve hayat gibi konularla da ilgileniyor ve “İnsan nedir?” , “İnsanları birbirinden ne ayırır?” , “Kişilik nedir?” gibi felsefik ve psikolojik sorular da soruyor izleyicisine. Bu ağır soruları da dahiyane senaryosuna o kadar başarılı bir şekilde yediriyor ki filmi izlerken asla sıkılmıyorsunuz hatta film bitince daha fazlasını ister halde kalıyorsunuz.

Filmin en iddialı olduğu konulardan biri de stop-motion animasyonları. Karakterler kukla olsa bile özellikle Lisa ve Michael olmak üzere oldukça detaylı yüz-beden hatlarına sahipler ve hareketleri de oldukça akıcı. Filmin en çok konuşulan ve kritikler tarafından oldukça da başarılı bulunan sahnelerinden biri olan neredeyse 10 dakika süren ve çekilmesi de 6 ay sürmüş olan sevişme sahnesi de,başka bir kukla filmi olan Team America:World Police’teki gibi komiklikle alakası yok,hatta oldukça duygu yüklü bir sahne olmuş. Animasyonlar o kadar iyi ve gerçekçi. Seslendirmelerde de Michael’i seslendiren David Thewlis,Lisa’yı seslendiren Jennifer J. Leigh ve geri kalan herkesi seslendiren Tom Noonan da oldukça başarılı bir iş çıkarmış ortaya. Yani özetlemek gerekirse film teknik açıdan neredeyse kusursuz.

 

Anomalisa bir şaheser. Psikolojik filmlerin gelebileceği doruk noktalarından birisi. Oldukça kişisel,oldukça dokunaklı,oldukça komik,oldukça karanlık. Neresinden puan kırsam diye düşündüğüm hiçbir film olmamıştı önceden. Teknik açıdan üst seviyede,yazım olarak son derece derin ve içten,izleyicinin üstünde bıraktığı etki de kalıcı. Günümüzde ne kadar fazla değeri bilinmese de zaman geçtikçe klasiklerin arasında kendine yer bulacağına inancım tam.

Popüler

345
Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.

Design Challenge