Menü

Black Mirror ; Üçüncü Sezonun Ardından

Channel 4 ‘te 2011 yılında yayınlanmaya başlayan, ve hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip olan Black Mirror’ın 2011-2014 yıllarında yayınlanan yedi bölümü sonrası hakları Netflix tarafından satın alınmıştı. Geçtiğimiz günlerde Netflix yapımcılığında hazırlanan 6 bölüm yayınlandı. İlk iki sezonuyla teknolojik gelişmeleri merceği altına alan, sağlam fikirler üzerinden her bölümde farklı konular ve oyuncularla sistem eleştirisine soyunan dizi üçüncü sezonda da yine son derece iyi fikirler içermesine rağmen yarattığı beklentinin oldukça altında kaldı. Bunun en önemli nedeni kanımca ilk iki sezonda birey ve teknoloji üzerinden sistemi eleştiren dizinin üçüncü sezonda Amerikan kolaycılığına bulanarak sistem üzerinden bireyi eleştiren zaman zaman öğütler veren bir bakış açısına sahip olmasıydı. Dizi ülke değiştirmiş olmasına rağmen aslında yaratıcısı, senaryo yazarının (Charlie Brooker) değişmemiş olması belki de şirket dokunuşunun bir eseri nasıl etkilediğini kavramak adına da anlamlı sayılabilir. Black Mirror bölümleri diğer dizilerin aksine devamlılığı olan bir hikaye sunmadığından her bölümü bize düşündürdükleri doğrultusunda tek bir kelimeyle tanımlayıp, kısa kısa bir göz atalım.

black-mirror_1

BÖLÜM 1(Nosedive)
ÖĞÜT-5/10
Yönetmenliğini Joe Wright’ın yaptığı ve Bryce Dallas Howard, Alice Eve’İn başrollerini paylaştığı bölüm belirsiz bir geleceği tasvir ediyor. İnsanların tüm hayatının telefonları ile aldıkları beğeniye ve bu yolla oluşan puana bağlı olduğu bir gelecek bu. Ev almak, işinde yükselmek, tedavi olabilmek bile o puana indeksli. Aslında bu durum bize çok ta yabancı değil. İnternette kazanılan başarıların, kitleleri arkasından sürükleyen fenomenlerin günümüzde de yolu gitgide daha çok açılıyor, yani işin kısa zamanda oraya varması neredeyse beklenen bir şey. Fakat ne yazık ki Nosedive bu iyi fikir üzerinden hikayesini anlatırken didaktik bir çizgi tutturuyor. Bunun için öyküye baş karakterine neredeyse seminer veren(Bkz. Kamyon şöforü) yan roller ekliyor. Sakın ha diyor Nosedive açık açık , siz böyle olmayın.

black-mirror-playtest
BÖLÜM 2(Playtest)
CEZA 6/10
Bu bölüm insanların gizli korkularını ortaya çıkartarak korkutmaya yönelik sanal oyunlar hazırlayan bir şirketin denek olma teklifini kabul eden, annesiyle ve yeni kaybettiği babasıyla meseleleri olan bir maceraperesti konu alıyor. Senaryonun oyun içinde oyunları, klasik korku filmlerine benzeyen kısımları, İnception benzeri katmanlı yapısı aslında tüm bölüm boyunca ilgiyi canlı tutuyor ve hikayeyi bir yere kadar taşıyor. Ancak bu bölüm için yazılmış son o kadar kötü ki bastırılan korkulardan evrensel, hepimizi ilgilendirecek bir çıkarım yakalayacakken adeta ergen cezalandırır konuma düşmesine neden oluyor.

522473-shutupanddance
BÖLÜM 3(Shut up and Dance)
YARGISIZ İNFAZ 4/10
Evet, teknoloji artık her yerde ve bizi gözetliyor. Mobese kameraları, GPS, sosyal medya ve hatta evdeki bilgisayarlarımızdan her türlü bilgimize ulaşmak çok kolay. Bunun belirgin bir paranoyaya sebep olması da kaçınılmaz. Sırlarımızın aleyhimize kullanılma olasılığı üzerinden ilerleyen dizi bu durumdan kurtulmak adına göze alınabilecekleri abartarak göstermekle kalmıyor bir de uç örnekleri kullanıyor. Uç örneklerin seçilmesi de en hafif tabiriyle o insanlarla özdeşleşmeyi minimuma indirerek, olaydan sıyrılmamızı sağlıyor. Dahası sonunda ‘e hak ettiler ama’ dedirterek dizinin bu zamana kadarki imajına en sert darbeyi indiriyor. İlk iki bölüm teknoloji üzerinden birey eleştirisi yaparken bu bölüm işi daha ileri götürüp suçlu olarak yaftaladığı kahramanlarıyla ortak hiçbir yanımız olmadığı için bizi ve bu gözetlemeyi haklı kılarak teknolojiyi aklayıveriyor.

black-mirror-3-sezon-tum-bolumler-1080p-izle-350

BÖLÜM 4(San Junipero)
CENNET 5/10
Bu sezonun belki de en suya sabuna dokunmayan bölümü San Junipero. Aslında bir aşk hikayesi anlatıyor. Farklı yanı bu aşk hikayesini avatarlar üzerinden anlatması ve sonunda bir çeşit ‘sanal cennet’ sunması. Sanal gerçeklik ve gerçeklik olarak ilerleyen öyküde çatışmalar ise bırakın bir Black Mirror bölümünü bir aşk filmi için bile yeterli değil.

Black Mirror SEASON Season 3 EPISODE 4 PHOTO CREDIT Laurie Sparham/Netflix PICTURED Malachi Kirby

BÖLÜM 5(Men Against Fire)
ALGI 7/10
Men Against Fire Black Mirror’un önceki sezonlarının bakış açısını en fazla yakalayan bölümü kanımca. Belirsiz bir bölgede bilinmeyen bir düşmana karşı savaşan askerlerin psikolojisine odaklanan bölüm, aslında hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını, dost ve düşmanın (bölüm özelinde teknoloji sayesinde) bize dayatılan algılarla belirlendiğinden bahsediyor. Bununla da kalmıyor, ötekileştirme bizi kapsamadığında bunu mazur görme olasılığımızı sorgulatıp, baş karakterinin yaptığı seçimi yapıp yapmayacağımızdan emin olamayacağımızı yüzümüze vuruyor. Fakat ne yazık ki bu bölüm de fazlasıyla didaktik kısımlar içeriyor.

black-mirror-s03e06

BÖLÜM 6(Hated in the Nation)
LİNÇ 6/10
Bu sezonun en uzun bölümü olan Hated in the Nation yine son derece iyi bir fikre sahip. Gelişmiş teknoloji ve sosyal medyayı kullanarak cinayet işleyen bir seri katilin peşine düşen iki dedektifin öyküsünü anlatıyor. Cinayetlerin işlenme sebebi de, işleniş şekli de korkunç. Hem teknolojinin kullanımının bizi gözetlenme noktasına getirip özel hayatlara vurduğu darbeyi hem de sıradan insanların içinde her daim var olan nefreti vurgulasa da tribüne oynama sevdasından vazgeçemediği için bu bölüm de son iki dakikasıyla bir çuval inciri berbat ediyor.

Sonuç olarak Black Mirror ilk iki sezonda bizi hayran bırakan ne varsa üçüncü sezonda neredeyse tam tersini yapıyor. Teknolojiyi ve ona köle oluşumuzu masaya yatırırken sorgulamamız, özeleştiri yapmamız için alan açmak yerine sanki ne yapmamız gerektiğini tembihliyor, bize bir bakış açısı dayatıyor. Maalesef bu da son derece iyi fikirlerin harcanmasına sebep oluyor. Umarız bir sonraki sezon bu sezonu da aratmaz. İyi seyirler….

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.