Menü

Blacklist ; Üç Sezonun Ardından

Üçüncü sezonunu tamamlayan NBC dizisi Blacklist hem 4. Sezon onayını almayı hem de bir spinoff çıkartmayı başardı. İsmi “The Blacklist: Redemption,” olarak belirlenen yeni dizinin başrolünde üçüncü sezon sonundaki bölümlerde tanıdığımız Famke Janssen tarafından canlandırılan Scottie karakteri ve Elizabeth’in kocası Tom Keen’in (Ryan Eggold) yer alacağı açıklandı. Blacklist, FBI tarafından en çok arananlar listesindeki dördüncü isim, aynı zamanda eski bir FBI ajanı olan Raymond ‘Red’ Reddigton’un(James Spider) FBI’a teslim olması ile açılıyor. Reddington elinde en azılı suçlulardan oluşan bir liste olduğunu ve bunu FBI ile paylaşabileceğini söylüyor. Bunun için tek şartı çiçeği burnunda bir profilci olan ajan Elizabeth Keen(Megan Boone)…
yönetmen - 7
oyunculuk - 8
senaryo - 7
kurgu - 6.5
müzik kullanımı - 8

7.3

User Rating: 4.05 ( 2 votes)

Üçüncü sezonunu tamamlayan NBC dizisi Blacklist hem 4. Sezon onayını almayı hem de bir spinoff çıkartmayı başardı. İsmi “The Blacklist: Redemption,” olarak belirlenen yeni dizinin başrolünde üçüncü sezon sonundaki bölümlerde tanıdığımız Famke Janssen tarafından canlandırılan Scottie karakteri ve Elizabeth’in kocası Tom Keen’in (Ryan Eggold) yer alacağı açıklandı.

NBCU-Upfront-2016-BlacklistRedemption-Responsive-1114x891-KO

Blacklist, FBI tarafından en çok arananlar listesindeki dördüncü isim, aynı zamanda eski bir FBI ajanı olan Raymond ‘Red’ Reddigton’un(James Spider) FBI’a teslim olması ile açılıyor. Reddington elinde en azılı suçlulardan oluşan bir liste olduğunu ve bunu FBI ile paylaşabileceğini söylüyor. Bunun için tek şartı çiçeği burnunda bir profilci olan ajan Elizabeth Keen(Megan Boone) ile çalışmak. Teklifi bombalı bir saldırıyı engellemek adına acil koşullarda değerlendiren FBI Ajan Keen’i hızlıca örtülü operasyonlar bölümüne transfer ediyor ve ekip listedeki isimlerin ardına düşüyor. Ekip dediğimiz ise yıllardır Reddington’u yakalamaya çalışan Ajan Ressler, Bölüm Şefi Harold Cooper ,tech guy Aram Mojtabai ‘den oluşuyor.

blacklist (1)

Reddington’un neden kendisiyle iletişimde olmak istediği ile ilgili hiçbir fikri olmayan Elizabeth ilk sezonda yeni departmanına ve Reddington’a adapte olmaya bir yandan çok sevdiği kocası Tom ile bir aile kurmaya çalışıyor. Acaba Raymond neden Liz’i seçti gizemiyle başlayan dizi, bölümler ilerledikçe aralarındaki baba-kız, sevgi- nefret, usta- çırak ilişkisini derinleştirerek daha ilgi çekici hale geliyor. Üstelik Elizabeth en yakınındaki insanların göründükleri gibi olmadığını hep zor yoldan öğrenmek zorunda kalıyor. Yavaş yavaş annesi, babası, üvey babası ve kocasıyla kısaca hayatıyla ilgili hiç bilmediği şeyler öğreniyor. Tabii bu da tüm dengelerini bozuyor. Günlük güneşlik hayatı gitgide daha fazla bulutlanıyor.

Dizi her bölümde korkunç bir suçluyu adalete teslim etmenin yollarını ararken bölümler ilerledikçe bu suçluların da büyük bir yapbozun parçaları olduğu ve kazananın aslında hep Reddington olduğu anlaşılmaya başlıyor. Reddington’a hayat veren James Spider’ın oyunculuğu dizinin kuşkusuz en büyük kozlarından biri. Senaryonun da desteğiyle görmüş geçirmiş, kültürlü, soğukkanlı, nüktedan ve son derece karizmatik bir adam olan Reddington her konuşmaya başladığında büyülenmiş gibi onu dinler buluyorsunuz kendinizi. Tabii bu durum onun eli kanlı bir katil olduğu gerçeğini de değiştirmiyor. Tetiğe asılmakta hiçbir zaman zorlanmıyor, ahlaki ikilemlere düşmüyor. Amacına ulaşmak için ne kadar ileri gitmesi gerekirse gidiyor. Nedenini bilmesek te gözü kara bir bağlılıkla her ne olursa olsun Liz’i korumaya çalışıyor. Bazen sırf bu yüzden ona zarar veriyor. Liz ekibe katıldıktan sonra tepetaklak giden hayatı gitgide zorlaşırken pek çok tercih yapmak zorunda. Devlet içinde devletle, geçmişinden gelen meseleleriyle ve Reddington’un ahlak anlayışını sorgulamakla uğraşmak onu epey yıpratıyor. Kocası Tom’la ilk sezon ortalarında tamamen değişen ilişkisi yüzünden çektikleri de cabası.

blacklist

Dizinin diğer karakterlerine gelince; Ajan Ressler (Diego Klattenhoff ) dürüstlüğü, her işi kuralına göre yapma azmi ve sarsılmaz adalet duygusuyla oldukça keskin bir karakter. İdealizmin tanımı gibi. Bölüm Şefi Cooper bile bazen onun bu duruşu karşısında çaresiz kalıyor. Cooper genel olarak dengeli ve dürüst bir karakter olmakla birlikte FBI’ın gizli birimlerinden biri yönetmek uzlaşma ve bazen kuralları esnetme zorunluluğu getiriyor. Ekibe sonradan katılan Ajan Navabi zeki ve gözüpek bir karakter. Kurallarla pek derdi yok, hatta adaleti kendi yöntemleriyle sağlamayı tercih edebiliyor. Arap asıllı bilgisayar dehası Aram ise naif ama güvenilir. Ekibe ve Liz’e yürekten bağlı. Ürkek yapısına rağmen yeri geldiğinde elini taşın altına koymaktan çekinmiyor.

2015-02-26-NBCTheBlacklist204

İkinci sezonda karakterleri iyice oturan ve alttan giden hikayesi daha da önem kazanan dizi Elizabeth’i iyice köşeye sıkıştırıp sistemin dışına çıkmasına sebep oluyor. Üçüncü sezonda ise onun her şeye rağmen geri dönmeye çalışmasını izliyoruz. Bu aşamalardan geçerken Reddington başta olmak üzere neredeyse hayatındaki herkesle çatışma yaşaması zaten kaçınılmaz. Onun artık düze çıkmayı hak ettiğini ve buna çok yaklaştığını düşünmemizi sağlayan Blacklist sezon sonu bölümlerinin ters köşeleriyle öyküye bir spinoff oluşturacak kadar yeni açılımlar sağlamayı başarıyor.

Dizinin önemli özelliklerinden biri de kuşkusuz müzik kullanımı. Bazen bir çatışma sahnesinde ama illa ki bölüm sonunda çalmaya başlayan hikayeyle ve sahnelerle birebir uyum sağlayan müzikleri gerçekten efsane.

Uzun lafın kısası, Blacklist’in ajan dizilerinin klişelerini sonuna kadar kullanmasına rağmen başrolüne yerleştirdiği karizmatik karakter etrafına çoğunlukla mantıklı ve heyecanlı bir öykü inşaa ettiği söylenebilir. Spinoff’a gelince benzer bir formül üzerinden yürüyeceği üçüncü sezon sonunda açığa çıkan yeni diziyi sürüklemeye hayranlarının favori karakterlerinden olan Ryan Eggold ve Famke Janssen’in kimyası ve karizması yetecek mi onu zaman gösterecek.

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.