Menü

Blindspot Dizi Eleştirisi; İlk 6 bölümün ardından;

https://youtu.be/biSRZM1NLDs The Flash ve Arrow dizilerinin yaratıcısı Greg Berlanti'nin yeni projesi olan Blindspot, sezona iddalı bir giriş yaptı ve yeni başlayan diziler içinde yerini garantileyen ilk dizi olmayı da başardı. Dizinin konusu kısaca şöyle; Times Meydanında bir çantanın içinde bulunan ve tüm vücudu dövmelerle kaplı kadın geçmişine dair hiçbir şey hatırlamamaktadır. Sırtındaki dövmede FBI ajanı Kurt Weller’ın adı yazılıdır. İlgili FBI bölümü dövmeleri incelemeye alınca çeşitli terör saldırılarına ait ipuçlarına ulaşır. Böylece Jane Doe(Amerika’da geçmişi ve adı olmayan kadınlara polisin verdiği standart isim)ajan Weller’ın ekibiyle birlikte çalışmaya başlar. Zamanla Jane’nin dövüş sanatları, bilgisayar ve ateşli silah kullanma gibi alanlarda yetenekleri…
yönetmen - 5.5
senaryo - 5.5
müzik - 5
oyunculuk - 5
kurgu - 5.5

5.3

User Rating: 4.9 ( 1 votes)


The Flash ve Arrow dizilerinin yaratıcısı Greg Berlanti’nin yeni projesi olan Blindspot, sezona iddalı bir giriş yaptı ve yeni başlayan diziler içinde yerini garantileyen ilk dizi olmayı da başardı. Dizinin konusu kısaca şöyle;
Times Meydanında bir çantanın içinde bulunan ve tüm vücudu dövmelerle kaplı kadın geçmişine dair hiçbir şey hatırlamamaktadır. Sırtındaki dövmede FBI ajanı Kurt Weller’ın adı yazılıdır. İlgili FBI bölümü dövmeleri incelemeye alınca çeşitli terör saldırılarına ait ipuçlarına ulaşır. Böylece Jane Doe(Amerika’da geçmişi ve adı olmayan kadınlara polisin verdiği standart isim)ajan Weller’ın ekibiyle birlikte çalışmaya başlar. Zamanla Jane’nin dövüş sanatları, bilgisayar ve ateşli silah kullanma gibi alanlarda yetenekleri ortaya çıkar. Ayrıca dövmelerinin altında bulunan yara izi ajan Weller’ın yıllar önce kaçırılan ve asla bulunamayan çocukluk arkadaşı ile aynıdır. Üstelik kaçırılma olayından Weller’ın babası sorumlu tutulmuş ancak delil bulunamamıştır. Weller o zamandan beri babasıyla iletişimini kesmiş, arkadaşının kaybından dolayı vicdan azabı çekmiştir. İçten içe Jane’in kaybolan çocukluk arkadaşı olduğundan şüphelenmeye başlar.
Blindspot-blindspot-tv-series-38480125-599-427
Her bölümü bu alttan giden hikayeye eşlik eden ayrı bir polisiye macera anlatan dizinin fikir olarak ilgi çekici olduğunu kabul etmek lazım. Tabii ki hafıza kaybı, vücudu saran dövmeler daha önce görülmemiş şeyler değil. Yine de bunların tümünü bir polisiye dizide harmanlama düşüncesi iyi. Zaten dizinin merak uyandırmasının ve tutulmasının en önemli sebebi de bu fikir kanımca. Ancak; dizi maalesef bu buluşu destekleyecek özgünlüğe ve daha da önemlisi alt yapıya sahip değil.
Ekip her zaman olduğu gibi cesur, mert, kaslı bir Alfa ajan, ona sadık ama kendi sorunları olan illa ki hispanik ve ya afroamerikalı (blindspot ta ikisi birden) iki tane yardımcı ajan, her şeyi bilen olmazı oldurabilen eksantrik bir adet teknik eleman ve tabii tatlı sert bir amirden oluşuyor. Yani FBI hep bildiğiniz gibi. Bu nedenle dövmelerle ve ya Jane’nin geçmişiyle ilgili gizeme hatta bütün bunların ajan Weller için kişisel bir anlam barındırmasına rağmen pek yeni bir şey izliyormuşsunuz gibi gelmiyor. Kaldı ki yine bilindik FBI- CIA çekişmeleri, CIA’in bildiğini okumaları, sakladıkları sırlar üzerinden işleyen dizide her bölümde çözülen komplolar da gerek senaryodaki aksaklıklar gerekse pek çok benzerini üstelik daha iyilerini seyretmiş olmamızdan ötürü heyecan yaratmaktan uzak. Evet, bu şablonla sezonlar boyu seyredilen dizi çok. Ama bu diziler iyi yazılmış olay örgülerine ve en çokta karakterlerinin karizmalarına yaslanıyor. Oysa Blindspot’ta her şeyden önce Jaimie Alexander’ın (Jane Doe) ve partneri Sullivan Stapleton’un (Kurt Weller) kimyaları uyumsuz. Jane Doe başına gelenler nedeniyle şaşkın ve savunmasız bir portre çizerken önceki hayatına ait sinyaller düşünülünce sanki tekinsizliği, karanlığı eksik kalıyor gibi. Ajan Weller ise yaşadığı kayıplara rağmen derinliği, karizması olan, diziyi sürükleyebilecek bir karakter değil. Karakterin hem yazılım aşamasında hem de oyunculuğunda ciddi sorunlar var. İki baş karakter bu kadar başarısız olunca yan karakterlerde o ışığı hiç göremiyorsunuz zaten. Şöyle hatırı sayılır bir kötüsü de yok dizinin halihazırda. Sözün kısası dizinin karakterleri ve oyunculukları da senaryosu gibi ortalamanın bile altında.
blindspot1
Sonuç olarak; yüksek rating oranları nedeniyle Blindspot’un bu sezonu tamamlayacağı kesinleşmesine rağmen bu başarının altını doldurabildiği, vasat FBI dizilerine bir yenisini eklemekten öteye gidebildiği söylenemez. İlerleyen bölümlerde farklı bir açı yakalayamadığı taktirde ikinci sezon pek olası görünmüyor. Onun yerine benzer formatta olmakla birlikte James Spider’ın muhteşem oyunculuk performansından beslenen, karakterleri daha oturaklı, komplo kısmı daha başarılı ve en önemlisi de müzik kullanımı ile fark yaratan Backlist’e başlamanızı öneririm.

 

2. Sezon için  : Blindspot 2. Sezon Başlama Tarihi

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.