Buz Devri 5 Büyük Çarpışma Film Eleştirisi

 

Aksi ve bir o kadar sevimli mamut Manny, içi yumuşak dışı sert kaplan Diego, ve tabii ki yakışıklı ve karizmatik miskin Sid. Bu üçlüyü hepimiz özlemiştik. Serinin merakla beklenen beşinci filmi, Buz Devri 5 Büyük Çarpışma, 19 Temmuz 2016’da vizyona girdi. Animasyonun sadece çocuklara değil yetişkinlere de hitap edebileceğini gösteren film, girişte saydığımız üç ana karakterin yanında yardımcı karakterleriyle de gönüllere girmeyi başarıyor. Meşe palamudu sevdalısı Scrat,  Manny’nin sevgili eşi Ellie, aksiyon meraklısı,bela mıknatısı sıçan kardeşler Crash ve Eddie ve dinazor terbiyecisi animasyonların Rambosu Buck.  Tabii bunun yanında bir çok karakterde filmin heyecanına heyecan katıyor.

1464600114_buz-devri-5

Yönetmen koltuğunda tekrar Mike Thurmeirer ve Galen T. Chu oturuyor. 2001 yılındaki birinci filmden sonra diğer filmler yersel konulardan çok tüm dünyayı ilgilendiren konulara yönelmişti, bu son filmde de evrenin nasıl başladığını ve büyük çarpışma teorisi işleniyor. İşleri karıştıran yine Scart. Ancak bu kez dünya üzerinde değil. Film, esas konusunun yanı sıra, günlük bir çok soruna da değiniyor ve birazcık inançlarla dalga geçiyor.

Bunun yanı sıra, gelişen teknolojiyle birlikte daha gelişmiş ve renkli grafiklerin kullanılması filmdeki görsel şöleni arttırmış. Ancak bu herkesin beğeneceği anlamına gelmiyor. 15 yıl önceki birinci filmle karşılaştırıldığında karakterlerin ve ortamın yüksek bir oranda değiştiği göze çarpıyor bu durumun herkes de olumlu etki bırakacağını düşünmek yanlış bir eylem olabilir. Ama dünyadaki her şey gibi kimse değişime karşı duramaz. Buz Devri 5’de teknolojinin son nimetlerini kullanmakta hiç çekinmiyor.

Bir animasyon filmin en önemli özelliklerinden biri de seslendirmedir. Türkiye’de yapılan bir animasyon olmamasına rağmen, seslendirme de eklenen kültürel özellikler hiç şüphesiz ki Türk izleyiciler için çok hoş bir durum, hem filmde bizden bir şeyler görmek mutluluk veriyor hem de konuyu daha iyi anlamamızı sağlıyor. Seslendirme konusunda daha önceki dört filmde de olduğu gibi yine işin içinden başarıyla çıkılmış gibi gözüküyor. Ana karakterleri seslendiren kişilerde herhangi bir değişiklik yok, bunun yanı sıra yeni karakterleri seslendiren sanatçılarında diğer meslek taşları kadar başarılı olduğu söylenebilir.

 

buz-devri-5-buyuk-carpisma-1200x800

Buz Devri 5 Büyük Çarpışma tabii ki çok büyük bütçeli ve emek isteyen bir iş. Ancak olumlu yanlarının yanında, diğer dört filmin hatırına görmezden gelinen bazı olumsuz özellikleri de mevcut. Bunları sıralı olarak söylemek gerekirse; ana karakterlere eskisi kadar yer verilmemiş, özellikle herkesin sevgilisi Sid yardımcı karakter gibi kalmış, filmin süresi diğerlerine oranla kısa, işlenen konu,diğer filmlere göre daha az ayrıntılı ve kolaya kaçılmış gibi duruyor son olarak da filmin finalinde bütün olayların çözümlenmesi eskisi kadar şaşırtıcı değil.

Sonuç olarak sevilen bir serinin, teknik olarak biraz zayıf kalsa da görsel olarak daha iyi olan bir bölümünü daha görmüş olduk. Şahsi dileğim bu serinin kalitesini standart bir şekilde tutarak devam etmesi.

 

Popüler

346
Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.

Design Challenge