Menü

Cehennem Silahı (Lethal Weapon) Dizi Eleştirisi; İlk Altı Bölümün Ardından

1987 yılında Richard Donner yönetmenliğinde vizyona giren ve biri genç diğeri yaşlı, biri çılgın diğeri oturaklı iki polis dedektifinin macerasını anlatan Cehennem Silahı (Lethal Weapon) çoğu sinemaseverin kalbinde yer kazanmıştır. Bunu takip eden 1988, 1992, 1998 yapımı üç filmin de seri sona doğru biraz kan kaybetse de aksiyon sinemasında kendi efsanesini yarattığını söylemek pek yanlış olmaz. Artık iyice yaşlanan aktörleri Mel Gibson(Martin Riggs) ve Danny Glover(Roger Murtaugh) beşinci filme yıllar yılı direnince bu tutan dinamiğin ekmeğini dizi haline getirerek yeme fikri hiç te şaşırtıcı değil. Lethal Weapon dizisi filmin hikayesini neredeyse birebir olarak aynı şekilde anlatıyor. Roger Murtaugh onu seven…
yönetmen - 6.5
oyunculuk - 6.5
müzik - 7
senaryo - 6.5
kurgu - 6.5
görsellik - 7

6.7

User Rating: 4.45 ( 1 votes)

1987 yılında Richard Donner yönetmenliğinde vizyona giren ve biri genç diğeri yaşlı, biri çılgın diğeri oturaklı iki polis dedektifinin macerasını anlatan Cehennem Silahı (Lethal Weapon) çoğu sinemaseverin kalbinde yer kazanmıştır. Bunu takip eden 1988, 1992, 1998 yapımı üç filmin de seri sona doğru biraz kan kaybetse de aksiyon sinemasında kendi efsanesini yarattığını söylemek pek yanlış olmaz. Artık iyice yaşlanan aktörleri Mel Gibson(Martin Riggs) ve Danny Glover(Roger Murtaugh) beşinci filme yıllar yılı direnince bu tutan dinamiğin ekmeğini dizi haline getirerek yeme fikri hiç te şaşırtıcı değil.

Lethal Weapon dizisi filmin hikayesini neredeyse birebir olarak aynı şekilde anlatıyor. Roger Murtaugh onu seven bir eş ve çocuklara sahip, kariyeri de yolunda gitmiş bir polis dedektifidir. Emekliliğine sayılı günler kala kural tanımaz, uyumsuz ve neredeyse intihara meyilli Martin Riggs ona ortak tayin edilir. Riggs sayesinde Murtaugh’ın da başı dertten kurtulmamaya başlar. Bu bir yandan canını sıkarken bir yandan da yapılan delice hamlelerle sonuç almak hoşuna gider. Murtaugh Riggs’in acılı geçmişini öğrendiğinde ise ona evini açmakta, aileden biri gibi davranmakta sakınca görmez. Riggs ise çektiği acıya rağmen yaşama Murtaugh ve ailesi sayesinde tutunur. Farklılıklarına rağmen birbirlerini sonuna kadar destekleyen ayrılmaz bir ikili haline gelirler. Hikayesinin bilinmedik bir yanı bir sürprizi olmasa da Mel Gibson ve Danny Glover’ın müthiş uyumu, samimiyeti, esprileri, Eric Clapton ve Sting imzalı müzikleri ve çalışan senaryo dinamikleriyle filmler unutulmazlar arasına girmiştir.

Dizide Martin Riggs’e Clayne Crawford, Roger Murtaugh’a ise Damon Wayans hayat veriyor. Aslında her ikisi de role son derece uygun seçimler. Damon Wayans’ın da tıpkı Danny Glover gibi hem karizmatik, hem sevimli bir havası var. Belki Glover ona göre biraz daha babacan ve saf. Clayne Crawford da role yakışmış ama tabii ondan bir Mel Gibson performansı beklemek çok doğru olmaz. Karakterlerin birebir aynı tasarlanmış olması ilk anda biraz rahatsız etse de, filmin başarısının bu ikilinin uyumu ve derinlikli yazılmış, oynanmış olmasına bağlı olduğu düşünüldüğünde terinde bir tercih olduğu söylenebilir. Orjinalini kafanızdan atmayı başardığınızda Wayans-Crawford ikilisi de aslında hiç fena değil ve bölümler ilerledikçe sanki onlar rollerine siz de onlara alışıyorsunuz. Durmadan atışmaları ve suçlu orada yokmuş gibi onun hakkında alaycı konuşmaları yine gülümsetmeyi başarıyor.
90’ler aksiyon sinemasının tanıdık havasını, dönemin müziklerini, renklerini yerinde dokunuşlarla kullanan Cehennem Silahının polisiye kısmı şimdiye kadarki bölümlerde filme çok benzer hikayeleri dizi formatına uyarlamak adına biraz yumuşatıyor. Filmin meşhur bazı sahnelerini bazen aynı bazen farklı hikayede, birebir aynı olarak değilse de filmin hayranlarına selam çakacak şekilde kullanmaktan da çekinmiyor. Dört film üzerinde düşününce dizinin elini sağlamlaştıracak daha çok karakter, unutulmaz sahne ve hikaye de mevcut. Dizinin tek yapması gereken bunları tutmuş formülüne uyarlamak ve şimdilik doğru yolda olduğunu söylemek mümkün..

Sonuç olarak;Cehennem Silahı, filmlerin üzerine diğer filmden uyarlanan dizilerin aksine (12 Maymun, Frekans, Westworld vs) çok fazla bir şey eklememesine rağmen doksanlar nostaljisi, aksiyonun yanında orta sınıf Amerikan ailesi güzellemesi, gevezeliği ve müzikleri ile bir düzeyi tutturmayı başarıyor ve samimi, eğlenceli havasıyla seyirciyi tavlıyor. İyi seyirler…

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.