Menü

Kaptan Amerika; Kahramanların Savaşı Film Eleştirisi

DC Comic’s in Batman Süperman’a karşı hamlesinin ardından Marvel son zamanlardaki en gözde işlerinden biri olan Kaptan Amerika serisinin en son filmi, benzer bir güçler savaşını beyaz perdeye taşımasıyla büyük beklenti yaratan Kaptan Amerika; Kahramanlar Savaşı nihayet vizyonda. Süper kahramanların dünyayı tehdit eden düşmanlara karşı savaşlarını izlerken pek çoğumuz dövüş sahneleriyle gözümüz ne kadar boyanırsa boyansın, devrilen arabaların, yıkılan binaların, sokaklarda patlayan bombaların aslında masum sivil insanları öldürüyor olduğunun farkındayız. Civil War işte bu süper kahraman gücünün kontrolsüzlüğünün bedelleri üzerine kuruyor hikayesini. Halkın güvenliğini aslında tüm güçlerine rağmen mayası insan olan süper kahramanların vicdanına bırakmanın doğru olmadığını düşünen dünya ülkeleri…
yönetmen - 7
kurgu - 7
müzik - 6.5
oyunculuk - 6.5
senaryo - 6.5
görsel efektler - 8.5

7

User Rating: 4.93 ( 3 votes)

DC Comic’s in Batman Süperman’a karşı hamlesinin ardından Marvel son zamanlardaki en gözde işlerinden biri olan Kaptan Amerika serisinin en son filmi, benzer bir güçler savaşını beyaz perdeye taşımasıyla büyük beklenti yaratan Kaptan Amerika; Kahramanlar Savaşı nihayet vizyonda.

Süper kahramanların dünyayı tehdit eden düşmanlara karşı savaşlarını izlerken pek çoğumuz dövüş sahneleriyle gözümüz ne kadar boyanırsa boyansın, devrilen arabaların, yıkılan binaların, sokaklarda patlayan bombaların aslında masum sivil insanları öldürüyor olduğunun farkındayız. Civil War işte bu süper kahraman gücünün kontrolsüzlüğünün bedelleri üzerine kuruyor hikayesini. Halkın güvenliğini aslında tüm güçlerine rağmen mayası insan olan süper kahramanların vicdanına bırakmanın doğru olmadığını düşünen dünya ülkeleri onları kontrol edebilmelerini sağlayacak bir anlaşmaya imza koymalarını istiyor. Tabii bu argümanın altında aslında hükümetlerin onların yapabiliyor olabildiklerinden korkmaları yatıyor. Üstelik bu korku pek te iyi niyetli bir korku değil. Çıkarları için, bir ülkeyi yerle bir edecek savaşları gözünü kırpmadan başlatıveren bazı dünya ülkeleri bu oyunlarını okuyabilecek, kolaylıkla tersine çevirebilecek bir gücü halkın kayıpları, korkuları ve paranoyalarını kullanarak kontrol etmek istiyor.

CIVIL WAR

Doğrusu Süper kahramanların işi zor. Hele ki Avengers gibi organize iseler hem birbirlerine, hem sivillere hem de hükümetlere karşı sorumlular. İşte Civil War bu sorumluluğa iki farklı bakış açısıyla yaklaşarak iki grup kahramanı karşı karşıya getiriyor. Ters giden bir görev sonrasında sivil kayıplara sebep olan kahramanlarımızın bir bölümü anlaşmayı imzalamayı uygun bulurken bir kısmı da kontrol altına girmeyi reddediyor. Bu durumun kişisel hak ve özgürlüklerine bir darbe olduğunu düşünen isyancı grubun lideri Kaptan Amerika.
Orijinal çizgi romanda da isyancı grubun başında olmasına rağmen bu güne kadar izlediğimiz Kaptan Amerika karakterine isyancı, kişisel hak ve özgürlükçü bir çıkış doğrusu pek uymuyor. Aksine bir asker olan Kaptan Amerika’nın kontrol edilmeyi daha çabuk kabullenmesi, sivil halka karşı daha merhametli olması kısaca halkı korumak ve hizmet etmek (Serve and Protect) düşüncesinde olması gerekmez miydi, sorusu akıl karıştırıyor. Aynı şekilde sorumsuz, başına buyruk, kibirli, küstah Tony Stark’ın tek bir foto ile vicdanına yenik düşmesi de şaşırtıcı. Çünkü o anlaşmaya imza koyması pek çok çılgın fikir ve icadının da hükümetlerin insafına kalması demek. Filmin senaristleri de bunları düşünmüş olmalılar ki otoriteye baş kaldırma konusunu sadakat temasıyla güçlendirme yoluna gitmişler.Bildiğiniz gibi son filminde Kaptan Amerika’yı arkadaşı Bucky’e (Kış askeri)karşı savaşırken izlemiştik ama ondan ümidini de kesmemişti. Civil War bu öyküye kaldığı yerden devam ediyor ve Kaptan Amerika tüm yaptıklarına rağmen arkadaşının yanında yer alıyor.

Spider-Man-Civil-War-Team-Cap

Aynı takımda savaşan iki grup arasındaki çatışmayı mantıklı bir zemine oturtabilmek adına filmin serim kısmı bir hayli uzun. Bu yaklaşım özellikle ilk yarıda tempoyu biraz düşürse de araya eklenen leziz aksiyon sahneleriyle yeni tanıdığımız Kara Panter karakteriyle sıkıcı olmanın sınırından dönmeyi başarıyor. Halka hizmet etmek için kontrol altına girme meselesine Kaptan Amerika ve Tony Stark dışındaki kahramanların yaklaşımı ise bu uzun girişe rağmen biraz havada kalıyor. Masa başında adamakıllı tartışılmayan konu, işin içine hızlıca dahil olan Kış askeri nedeniyle anlamadan, dinlemeden Avengers’ı ikiye bölüveriyor. İçlerinde sadece Ajan Romanoff meseleyi değerlendirip kendi kararını vermiş gibi, diğerleri fikirden çok arkadaşlarına sadık. Spiderman, Tony Stark’ın birkaç tatlı sözüne kanarken, Kaptan Amerika’nın Antman ve Hawkeye için bu kadar bile zahmete katlanması gerekmiyor.

captain-america-civil-war-funnier-winter-soldier

İkinci yarıda film pek çok konuyu iyi kötü açıklığa kavuşturmanın rahatlığıyla aksiyona yelken açıyor. Aksiyon sahnelerinin eşit güçler arasında ve ortalıkta anlamsızca koşuşturan sivillerden uzak olarak çekilmiş olmasının avantajlarını başarıyla sonuna kadar kullanıyor. Civil War çizgi roman olarak kahramanlardan bazılarının ölümleriyle sonuçlanan son derece karanlık bir savaş anlatıyorsa da film o yola pek girmiyor. Benzer bir ayrışma yaşanan X-Men filmleri anlaşmazlık ve seçimlerin alt yapısını kurmada, karşı karşıya gelen güçlerin motivasyonlarını vurgulamakta çok daha başarılı ve inandırıcıydı mesela. Oradaki bir tarafın evrildiği kötücüllükle alevlenen gerçek bir savaştı. Oysa Civil War’da kahramanlarda belki Kara Panter hariç, dövüşün hırs ve öfkesini hiç görmüyoruz. Aksine birbirleriyle dalaşmaları son derece keyifli ve eğlenceli. Öpeyim geçsin tadında bir şavaş söz konusu daha çok, doğurduğu kötü sonuçlar bile kaza ile meydana geliyor. Öfke ancak filmin sonlarına doğru kötü adam üzerinden çok naif ve kişisel bir şekilde öyküye yansıyor ve ancak ondan sonra gerçek bir dövüş seyredebiliyoruz. Yine de DC Comic’s gitgide daha karanlık bir dünya sunmaya çalışırken, Marvel çizgi roman dünyasının eğlenceli sularından pek ayrılmak istemiyor. Bu filmin yaklaşımı, filmleri için son seçtikleri süper kahramanlar(Deadpool, Antman) ve son seçtikleri Spiderman de bu düşünceyi perçinliyor. Burada ona da bir parantez açmak gerekirse; Spiderman’ın ergen hali esprileriyle bir hayli güldürüyor. Bir yan karakter olarak filme çok şey kattığı kesin ama bundan sonraki üç Spiderman filmini sürükleyebilir mi orası biraz şüpheli. Antman’e gelince onun da filmin eğlencesine eğlence kattığını söylemek mümkün. Ajan Romanoff’un yakın dövüş sahneleri ise her zamanki gibi son derece havalı.

Sonuç olarak; Kaptan Amerika 3 izlemesi eğlenceli, başarılı aksiyon sahneleri ve bir meselesi olmasına rağmen kendini çok ta fazla ciddiye almayan tavrıyla önceki Avengers ve Kaptan Amerika filmlerinin izinden gidiyor ve hatta her iki seriyi bir tık yukarı taşımayı başarıyor.

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.