Menü

Deadpool Film Eleştirisi; Deadpool Kahramana Gel!

Marvel ve tabii DC Comics kahramanları sırayla beyazperdede boy göstermeye devam ediyor. Film endüstrisi için altın yumurtlayan tavuk olan bu projeler ne kadar klişelerle bezeli, başı sonu belli olurlarsa olsunlar, ne yalan söyleyelim bu renkli, havalı kahramanlar bize her daim çekici geliyor ve seyretmeden duramıyoruz. Tüm bağımlılıklarda olduğu gibi bir süre sonra dozu arttırmak gerektiğine uyanan Hollywood bu kahramanları artık ikişer üçer servis etme, birbirleriyle savaştırma formülünü buldu ve bu formülü de paraya çevirmeye devam ediyor. Haksızlık etmeyelim, bu furyanın arasında çok şükür Chris Nolan’ın The Dark Knight’ı gibi klasik süper kahraman filmlerini fersah fersah aşan sinema tarihine mal olan…
yönetmen - 80%
Kurgu - 85%
Görsel Efektler - 85%
Müzik - 80%
senaryo - 85%
oyunculuk - 75%

82%

User Rating: 4.68 ( 2 votes)

Marvel ve tabii DC Comics kahramanları sırayla beyazperdede boy göstermeye devam ediyor. Film endüstrisi için altın yumurtlayan tavuk olan bu projeler ne kadar klişelerle bezeli, başı sonu belli olurlarsa olsunlar, ne yalan söyleyelim bu renkli, havalı kahramanlar bize her daim çekici geliyor ve seyretmeden duramıyoruz. Tüm bağımlılıklarda olduğu gibi bir süre sonra dozu arttırmak gerektiğine uyanan Hollywood bu kahramanları artık ikişer üçer servis etme, birbirleriyle savaştırma formülünü buldu ve bu formülü de paraya çevirmeye devam ediyor.

Haksızlık etmeyelim, bu furyanın arasında çok şükür Chris Nolan’ın The Dark Knight’ı gibi klasik süper kahraman filmlerini fersah fersah aşan sinema tarihine mal olan filmler de izledik. Bunun yanında Raimi’nin Spiderman üçlemesi, Ironman’in açılış filmi süper kahraman filmlerinin nispeten eli yüzü düzgün olanları arasında sayılabilir. Ancak bizim bu filmleri, hatta dizileri tüketmedeki iştahımız artık Hollywood sinema endüstrisinin bile canına tak etmiş olacak ki en son olarak pek te ünlü olmayan, kesinlikle erdemli sayılamayacak bir antikahramanı, Deadpool’u sürdüler önümüze. Bu vasıtayla da hem bizle, hem de kendileriyle bolca dalga geçtiler. Peki biz ne yaptık? Filme de, Deadpool’a da bayıldık…

deadpool-DMC_2670_v068_matte.1045_rgb

Bu süper kahramanlar dünyasının sadık ve gönüllü kölelerinden biri olarak Deadpool’a ve onun maceralarına çok ta hakim olmadığımı önceden belirtmekte fayda var. Durum ülkemizde çizgi romanlarının hayranı olanlar dışında genel seyirci için de benzerdir sanıyorum. Hafızanızı biraz zorlayınca onu Wolverine filminde bir yan karakter olarak hatırlayabilirsiniz. Ama o filmde yüksek olasılıkla kasıntı Wolverine’den rol çalmasın diye ağzı dikilmiş olarak ve kötü adam kontenjanında izlediğimiz Wade Wilson’a nam-ı diğer Deadpool’a pek prim vermemiştik. Burada onun yaramazlıklarını kullanarak gerek fragmanlar gerek haberlerle film adına sağlam bir beklenti yaratmayı başaran pazarlama stratejilerine de şapka çıkartmak gerekir.

screen-shot-2015-07-08-at-111539-am-143030

Gelelim filme…Daha jenerik akmaya başladığında filmin daha önce bildiğimiz tüm klişelere sağlam bir darbe indireceğinin sinyallerini alıyoruz zaten. Jenerikte de belirtildiği gibi filmin asıl kahramanları kesinlikle senaristleri. Çünkü filmde dövüş, itiş kakış , haksızlığa uğrayan baş karakter, aşk gibi süper kahraman filmlerinin temel taşları var yine. Fazlası ise senaryoda. Öncelikle film düz bir kurgu kullanmıyor. Diğer süper kahraman filmlerinde bildiğimiz üzere önce kahramanın başına gelenleri anlatan bölümler izleriz ve bu bölümler genellikle aksiyondan uzak ve sıkıcı olur. Film bizi karakterini tanıtmadan aksiyonun içine atıverirken başına gelenleri araya serpiştirdiği flashback demeyelim de anlatılarla vererek bu sorunu temelden çözüyor. Yani Deadpool bize hikayesini bazen direk kameraya dönerek yani orada olduğumuzu bilerek anlatırken adam dövmeye de devam ediyor. Bu kısımlarda senaryo Deadpool’un sevgilisiyle tanışması, aşık olmaları, birbirleri için kıymetlerini kısacık zamana sığdırırken o kadar inandırıcı ve sahici ki hayran olmamak elde değil. Pek çok romantik komedi bunu iki saatte yapamıyor. Film genelinde iki hikaye hiç sıkmadan paralel bir şekilde akarken Deadpool hiç susmuyor. Bazılarını kaçırmış olduğumdan emin olduğum sinema sektörü, süper kahramanlık müessesesi(!), marvel filmleri, Reynols’un bizzat kendisi ile ilgili onlarca gönderme ve espri hatta taşlama yapıyor. Yani film sinemaseverler için her daim gülümsetecek bir hazine bu açıdan. Tabii bu durum filmlere hakim olmayanları sıkar mı bilemiyorum. Film ayrıca Dead Pool’dan beklendiği üzere bazılarımıza itici gelebilecek ergen esprilerine de sıklıkla yer vermesine rağmen bunları senaryoya son derece iyi yerleştirip doğru zamanda kullanarak bu durumu lehine çevirmeyi başarıyor.

ryan-reynolds-green-lantern-deadpool-143239

Daha önce Yeşil Fener olarak izlediğimiz(yeşil kostüme direnmesine şaşmamak lazım) Ryan Reynols komedi geçmişi de düşünüldüğünde Deadpool için harika bir seçim olmuş. Komedi sahnelerinde olduğu kadar dramatik sahnelerde de son derece iyi bir performans sergiliyor. Yine sevgilisi rolündeki Morena Baccarin ( Vanessa Carlysle) ile uyumları tabii senaryonun da katkısıyla mükemmel. Filmin kötü adamı Ajax ‘ı canlandıran Ed Skrein kendisine ayrılan sürede fena iş çıkartmıyor ama filmin onu parlatmayarak Deadpool’a biraz iltimas geçtiği söylenebilir. Koskoca X-Men evinden sadece iki süper kahramanın hikayeye dahil edilmiş olması filmde de dalga geçildiği üzere belki biraz hayal kırıklığı yaratabilir. Ama bu durum hem Deadpool’un odakta kalmasına hizmet ediyor hem de dövüş sahnelerinde oluşabilecek gereksiz dağılmayı, düzensizliği önlüyor. Söz dövüş sahnelerine gelmişken filmde CGI’ın abartılmadan kullanıldığını ancak filmin sırtını buna yaslamadığını belirtelim. Araya serpiştirilen ağır çekimler fazla uzayıp filmi ağırlaştırmadan ayrıntıları gözden kaçırmamaya odaklı ve perdede son derece güzel görünüyor. Tüm bu artılar yetmezmiş gibi filmin müzikleri de şahane. Filmin ruhuna son derece uygun olmasının yanında filmdeki kullanımları da çok yerinde, çok tadında.

Deadpool-Official-Image-Drawing

 

Sonuç olarak Deadpool bize yeni bir Marvel kahramanını tanıtıp onun öyküsünü anlatırken bu marjinal kahramanın karakterinden de feyz alarak çuvaldızı hem kendine hem de açgözlülükle bu filmleri tüketen seyirciye batırmakta bir sakınca görmüyor. Bu sayede de gelmiş geçmiş en eğlenceli ve en sıradışı süper kahraman filmlerinden birine imza atarken, bir filmin ne anlatırsa anlatsın iyi ve ya kötü olmasını belirleyen unsurları kısaca özetleyiveriyor.

Film vizyonda Türkçe Alt yazılı veya Deadpool Türkçe Dublaj izleyebilirsiniz.

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.