Menü

Deadpool 2 Film Eleştirisi

Deadpool 2 ; Deadpool ’un ilk filmi,  tıkır tıkır işleyen dinamik senaryosu, stilize aksiyon sahnelerini iyice yükselten rap ağırlıklı müzikleri ve Ryan Reynolds’un muzip ve hareketli yapısıyla birebir örtüşen bu aykırı kahramanı canlandırma başarısı hatta sıra dışı pazarlama taktikleriyle  yaş sınırlamasına rağmen hem gişede büyük başarı sağlamış hem de kalbimizi kazanmıştı. Şiddet eğilimi biraz fazla olsa da asi, hiçbir şeyi ciddiye almayan, kendisi ile bile dalga geçen kişiliği ile tam bir  antikahraman olan Deadpool’u çok sevdik. Hal böyle olunca tabii ki ikinci film kaçınılmazdı. İlk filmin özellikle dinamik yapısına büyük katkısı bulunan Tim Miller’ın Ryan Reynolds ile anlaşmazlığa düşerek   yönetmen…
yönetmenlik - 7
senaryo - 7
kurgu - 6.5
müzik - 7.5
oyunculuk - 7

7

User Rating: 4.28 ( 2 votes)

Deadpool 2 ;

Deadpool ’un ilk filmi,  tıkır tıkır işleyen dinamik senaryosu, stilize aksiyon sahnelerini iyice yükselten rap ağırlıklı müzikleri ve Ryan Reynolds’un muzip ve hareketli yapısıyla birebir örtüşen bu aykırı kahramanı canlandırma başarısı hatta sıra dışı pazarlama taktikleriyle  yaş sınırlamasına rağmen hem gişede büyük başarı sağlamış hem de kalbimizi kazanmıştı. Şiddet eğilimi biraz fazla olsa da asi, hiçbir şeyi ciddiye almayan, kendisi ile bile dalga geçen kişiliği ile tam bir  antikahraman olan Deadpool’u çok sevdik. Hal böyle olunca tabii ki ikinci film kaçınılmazdı. İlk filmin özellikle dinamik yapısına büyük katkısı bulunan Tim Miller’ın Ryan Reynolds ile anlaşmazlığa düşerek   yönetmen koltuğunu ikinci filmde David Leitch’e bıraktığı haberi can sıksa da neyse ki ilk filmin en büyük kozu olan senaristler Rhett Reese, Paul Wernick işlerinin başında kaldı ve çok daha büyük bir bütçe ile çekilen film ilkinden yaklaşık iki yıl sonra, kadrosuna Cable’ı canlandıran Josh Brolin ve  Domino’yu canlandıran  Zazie Beetz’i de ekleyerek vizyona girdi.

Deadpool 2 film

Deadpool 2 malumunuz, yine kaotik sahnelerle açılıyor. Kötü adamları gözünün yaşına bakmadan tabiri caiz ise katleden kahramanımızın çenesi de hiç durmuyor, hem kötü adamlara hem de bize laf yetiştirmeye devam ediyor(malum 4. Duvar meselesi). Ancak Deadpool’a çok yakışan  bu lafazanlık hikayenin serim safhasında yaşadığı trajedi yüzünden girdiği bunalımla sanki biraz irtifa kaybediyor ve özellikle filmin  ilk yarısının ortalarında tempo düşmeye başlıyor. İlk filmde  hiç durmayan yaratıcı esprilerle, sektöre, filmlere göndermelerden geçilmeyen o sarkastik muhabbet ara sıra yine tam on ikiden vursa da  artık  karakteri tanıdığımızdan ve beklentimizin yükselmesinden o kadar eğlenceli olmamaya başlıyor. Üzerine başka bir şeyler eklensin bizi şaşırtsın ve çıtayı yükseltsin diye boşuna bekliyoruz tüm film boyunca.

Deadpool 2 film

Üstelik ne yazık ki ilk filmin senaryosu  ölüm ve aşkı anlatırken ne kadar yaratıcı ise ikincisi de bir o kadar sıradan. İlk filmde son derece basit  bir öyküyü esprisi, duygusallığı ve temposu tam kıvamında hem teknik hem içerik olarak neredeyse mükemmel senaryolaştıran senaryo ekibinin  ellerinde  bir zaman yolcusu olan Cable karakteri sayesinde suçun doğası ve  cezalandırma etiği  üzerine türlü okumalara açık bir hikaye varken halüsinasyonlardan,  araf benzeri bir yerden medet ummaları, aileyi, arkadaşlığı neredeyse Disney bakış açısıyla yüceltme olayını  Deadpool gibi sıra dışı olduğu için sevilen bir kahramana uyarlamaya  çalışmaları doğrusu  işin kolayına kaçtıklarını düşündürüyor.

Deadpool 2 film

İlk filmin hareketli, kesmelerle ilerleyen çılgın  kurgusundan da yoksun olan Deadpool 2 yine müziklerle çoşan unutulmaz anlar yakalasa da bu anlar filmin geneline yayılmıyor. Film daha trajik olduğunu düşündüğü hikaye yapısı nedeniyle yada  ilk filmde Careless Whisper’ın yakaladığı başarı nedeniyle bu kez daha slow müzikleri ön plana çıkartıyor. 80’lerin efsane şarkıları All out of love(Air Supply), Take on me(A-ha), We Belong(Pat Banatar) nostalji duygularını da ateşleyerek  filmi destekliyor.

Deadpool 2 film

Deadpool 2’nin  en başarılı olduğu kısımlardan biri  Josh Brolin’in karizmasından beslenen Cable ve tam Deadpool evrenine yaraşır bir süper güce sahip Domino gibi iki iyi yan karakter  yaratılmış olması. Hatta kostüm, makyaj, karizma, aksiyon sahneleri filan derken doğrusu her iki karakter de  ara ara  Deadpool’dan rol çalacak kadar iyiler.

Filmin şiddet dozunun da bazen gözlerinizi kapatmanıza neden olabilecek kadar yüksek olduğunu ve filmin yaş sınırlamasının bu açıdan çok yerinde olduğunu da belirtmekte yarar var.

Deadpool 2 film

Kısacası, Deadpool  her şeye rağmen seyircinin azami beklentilerini karşılayan, aksiyonu bol,  ara sıra  son derece iyi esprilerle kahkahaya boğan eğlenceli bir seyirlik ama  ilk filmin yakaladığı devrimci çıkışın üzerine eklemek şöyle dursun yanına yaklaşabildiğini bile söylemek zor, iyi seyirler…

 

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.