Menü

Ex Machina Film Eleştirisi

Nisan da ülkemizde gösterime girmesi beklenen bu bilim kurgu- gerilim filmi ne yazık ki vizyon şansı bulamayacak gibi görünüyor. Oysa kısa zamanda kendi hayran kitlesini oluşturacak niteliğe sahip, son derece özgün bir çalışma. Büyük bir şirketler grubunda bilgisayar programcısı olarak çalışan Caleb (Domhnall Greeson) şirket içinde düzenlenen ve ödülün büyük  patronun evinde onunla  bir hafta geçirmek olduğu piyangoyu kazanır. Uçsuz bucaksız bir arazinin ortasında bulunan evin bir bölümü bir dahi olan Nathan’ın(Oscar Isaac) araştırma tesisidir. Caleb bu son derece garip yerde bir o kadar garip birisi olan patronuna alışmaya çalışırken Ava (Alicia Vikander) ile tanışır. Ava Nathan tarafından yaratılmış yapay…

Ex Machina

Yönetmen - 80%
Oyunculuk - 80%
Senaryo - 85%
Kurgu - 76%
Müzik - 75%

79%

Ex Machina

User Rating: 4.08 ( 4 votes)

Nisan da ülkemizde gösterime girmesi beklenen bu bilim kurgu- gerilim filmi ne yazık ki vizyon şansı bulamayacak gibi görünüyor. Oysa kısa zamanda kendi hayran kitlesini oluşturacak niteliğe sahip, son derece özgün bir çalışma.

Büyük bir şirketler grubunda bilgisayar programcısı olarak çalışan Caleb (Domhnall Greeson) şirket içinde düzenlenen ve ödülün büyük  patronun evinde onunla  bir hafta geçirmek olduğu piyangoyu kazanır. Uçsuz bucaksız bir arazinin ortasında bulunan evin bir bölümü bir dahi olan Nathan’ın(Oscar Isaac) araştırma tesisidir. Caleb bu son derece garip yerde bir o kadar garip birisi olan patronuna alışmaya çalışırken Ava (Alicia Vikander) ile tanışır. Ava Nathan tarafından yaratılmış yapay zekaya sahip bir robottur. Caleb’tan istenen bu garip tatil sırasında  onun insani özelliklerini test etmesidir. Merakına yenik düşen Caleb tesiste kilit altındaki Ava ile görüşme seanslarına başlar.

Ex Machina

Ex Machina

Kısıtlı mekanda evin hiç konuşmayan hizmetçisini saymazsak neredeyse tamamı üç kişi arasında geçen filmde gerilimi sağlayan ana unsur bu üç bireyin birbirleri üzerinden oynadıkları oyunlar. Filmin senaryosu bu oyunları ustaca katman katman işleyerek ilerliyor ve ufak ama etkili buluşlarla filmin sağlam çatısını oluşturuyor.

Film asıl meselesi  Nathan ile Ava’nın yani yaratan ve yaratılanın ilişkisi. Fakat ikisi film boyunca neredeyse hiç karşılaştırmıyorlar. İlişkileri  Caleb üzerinden dolaylı olarak anlatılıyor ve bu tercih  seyircinin kendini bilmediği bir ortamda bilmediği bir yaşam türüyle karşı karşıya olan Caleb’ın yerine koymasını ve en az onun kadar huzursuz olmasını sağlıyor. Caleb ve Nathan arasındaki ilişki de son derece ilginç, sürekli birbirlerini tartıyorlar. Caleb başlarda biraz da patronu olduğundan Nathan’a karşı temkinli yaklaşırken, Nathan her şeyi herkesi olduğu gibi Caleb’ı da küçümsüyor. Bu ikilinin yapay zeka üzerine filmin tamamına yayılan kaçınılmaz diyalogları   sıkıcı olabilecekken Nathan’ın sıra dışı karakteri ve senaryonun akıcılığı sayesinde  ilgi çekici, sürükleyici hatta eğlenceli. Eğlenceli demişken Nathan’ın dans sahnesini de unutmamak lazım. Bu tip ayrıntılar filmin seyir zevkini arttırıyor. Gitgide tırmanan gerilimi dengeliyor.

Ex Machina

Ex Machina

Alicia Vikander(Ava) ve Domhnall Gleeson(Caleb)  rollerinin hakkını fazlasıyla veriyorlar ama Nathan’ı canlandıran Oscar Isaac’ın   egzantirik dahi milyarder yorumunun akılcı senaryonun da katkısıyla bir adım öne çıktığını ve filmi sürüklediğini söylemek mümkün.

Ex Machina sinemada sıkça görülen bilim kurgu örneklerinin aksine bir makine ordusuyla değil, bir insan makine, bir yapay zeka ile  karşılaştığınızda, onunla iletişime geçtiğinizde  olabilecekleri konu ederek işin psikolojik ve ahlaki boyutunu kurcalıyor. Filmin söylemini, sürpriz son sahne tercihini beğenebilir ve ya beğenmeyebilirsiniz. Ama söylemek istediğini  etkili bir şekilde söyleyen   senaryosu,  gerilim dozunu  son derece iyi ayarlayan kurgusu ve oyunculuklarıyla ilgiyi kesinlikle hak ediyor.

Filmden replikler;

*Ava: Senden nefret eden bir şey yaratmak garip değil mi?

 

*Nathan: Zor olan  otomatik olarak hareket etmek değil. Otomatik olmayan bir hareket bulmak. Resim yapmaktan nefes almaya kadar. Ya da konuşmaya, sevişmeye, aşık olmaya….

 

*Nathan: Hayır onu senle flört etmesi için programlamadım. Sen benden başka karşılaştığı ilk adamsın.Ben de babası sayılırım öyle değil mi? Sana tutulduğu için onu suçlayabilir misin?

 

*Nathan; Haklısın, ben Tanrıyım!

 

*Caleb: Onu benden hoşlanması için programladın mı programlamadın mı?

Nathan:Onu heteroseksüel olarak programladım. Tıpkı senin gibi.

Caleb; Kimse beni heteroseksüel olmam için programlamadı.

Nathan: Kendin mi karar verdin? Lütfen! Elbette programlandın, doğa tarafından, çevre tarafından, her ikisi tarafından..

 

 

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.