Menü

Filmlerde ki En Kötülere Alternatif Karakterler Listesi

 

Son yıllarda ’blockbuster’ denilen Hollywood filmlerinin çoğu cizgi roman dünyasından geliyor. Evet, daha 70 ve 80li yıllarda Süperman, Batman gibi süper kahraman filmleri izlemiştik ama bu yoğunlukta bir çizgi-roman/film uyarlaması bombardımanı ile karşı karşıya kalmamıştık. X-Men filmleri ile yayılan bu ilgi sonunda Iron Man, Hulk, yeni Batman ve Süperman, Örümcek Adam, Thor, Fantastik Dörtlü, Catwoman gibi onlarca çizgi roman beyazperdeye geldi ve gelmeye devam ediyor. Dolayısıyla kötü adam ‘’Villain’’ denilince akla artık genellikle Joker (Jack Nicholson ve Heath Ledger’a selam olsun), Magneto ve Loki gibi karakterler gelmektedir. Burada listeyi hazırlarken bilim kurgu, fantastik, çizgi roman gibi türlerin çoğu kişi tarafından bilinen kötü adamlarını liste dışı bırakmaya özen gösterdim ve bir çeşit ALTERNATİF KÖTÜLER listesi ortaya cıktı. Dolayısıyla burada Joker, Saruman, Darth Vader, Freddy Krueger, Voldermort, Goldfinger gibi isimler yer almıyor. Listede mafya üyesi, psikopat, tetikçi, kötü polis, sadist, takıntılı ve hepsinden önemlisi herhangi bir zaman dilimi ve herhangi bir yerde yaşamış/yaşıyor olabilecek kötü adamları bulacaksınız. Listenin bir miktar spoiler içerdiğini lütfen göz önünde bulundurun. İsterseniz listeye göz atmaya başlayalım:

1. KAYZER SOZE:

Ads_zKayzer Soze uyuşturucu kaçakçısı olan bir Türk’tür. Bir gün evine Macar mafyası baskın yapar ve karısına tecavüz edip çocuklarından birini öldürürler. Tüm uyuşturucu piyasasına hakim olmak için Kayzer Soze’yi ‘ikna etmek’ amacıyla oradadırlar. Soze elindeki silahla karısını, çocuklarını ve biri hariç tüm Macarları öldürür. Sağ kalanı ise olanları anlatması için serbest bırakır. Daha sonra olayla ilişkisi olan herkesi, onların ailelerini, arkadaşlarını, iş ortaklarını öldürür ve yeraltına çekilir. Bir daha kimse onu görmez. Yüzünü görenler ölü bulunur. Hikâyesi dilden dile dolaşır ve yeraltı dünyasının en acımasız ve korkulan suçlusu haline gelir. Ailesini öldürmüş olması onu 1 numaraya taşıyor. Kevin Spacey’nin bu rolüyle Oscar aldığını hatırlatalım.

2. HANNIBAL LECTER ve BUFFALO BILL:

Ads_z2Dr. Hannibal’I duymayan yok elbette ama Buffalo Bill ile onu birlikte anmak gerekir. Ne de olsa aralarında bir doktor-hasta ilişkisi var. Gizlilik içermesi gereken bu ilişki Dr. Lecter tarafından daha sonra ifşa edilir ama ne de olsa o bir villain. Dr. Lecter ile başlarsak karşısındakini etkisi altına alan bir karizması, üstün zekâsı, hassas zevkleri, psikiyatri üzerine uzmanlığı ve hipnotize edici bakışları var. Seri katil olmasının yanında kurbanlarını yemeyi tercih etmesi onu diğer seri katillerden bir adım öne çıkarıyor. Kendisiyle gereğinden fazla konuşursanız kısa sürede karakter tahlilinizi yapıp sizi manipüle etmesi çok büyük bir ihtimal. Bir kurbanını yerken nabız atışlarında hiçbir yükselme olmaması onun bu işi ne kadar benimsediğini gösteriyor. Usta oyuncu Sir Anthony Hopkins’in ürpertici performansıyla Dr. Lecter tam anlamıyla ete kemiğe bürünmüş ve oyuncuya bir Oscar heykelciği getirmişti.

Ads_z3

Buffalo Bill için Dr.Lecter’in gölgesinde kaldı dersek hiç yanlış olmaz. Bill de bir seri katil ve kadın kurbanlarını yemese de önce şişmanlatıp sonra aç bırakarak derilerini yüzen ve bu derilerden kendine bir insan kostümü yaparak kadınlığa geçiş yapmak isteyen bir ruh. Göründüğü gibi Hannibal Lecter’dan aşağı kalır bir yanı yok. Ted Levine bu rolde oldukça iyi ama tek şanssızlığı Anthony Hopkins ile ayni filmde yer alıp onun karakterinin gölgesinde kalması.

 

3. ANTON CHIGURH:

Ads_z4İlk iki sıradaki kötü adamlara göre daha ‘sıradan’ gözüküyor Anton Chigurh. Kendisi bir hitman. Bildiğiniz kiralık katil yani ama bilmedikleriniz asıl ürkütücü olan. Neleri sayalım? Sac stilini mi? Orijinal silahını mı? Bozuk para olayını mı? Rahatsız edici vurdumduymaz görüntüsü mü? Az konuşup çok is yapmasını mı? Yanlış karar veren patronlarını öldürüp görevine devam etmesini mi? Coen Kardeşlerin suç filmlerinde hep ilginç karakterler ortaya çıkar (Fargo’yu hatırlayın). Burada bu karakter en üst seviyeye ulaşıyor. İyi yazılmış senaryo kadar bu rolde döktüren Javier Bardem’in de filme katkısı büyük.

 

4. NORMAN STANSFIELD:

Ads_z5

Stansfield bir DEA ajanıdır ama ‘’gücün karanlık tarafında’’ yer almayı seçmiştir. Uyuşturucu ticareti yapar, adam öldürür. Çocuk veya kadın öldürmek ona rahatsızlık vermez. Aniden sinirlenmesi, öldürmeden önce hap alıp yaptığı boyun hareketleri, Beethoven hayranı olması, yalan koklama özelliği onun belirgin özellikleridir. Gary Oldman yerine başka bir aktör bu kadar iyi bir iş çıkarır mıydı bilemiyorum.

 

5. HANS GRUBER:

Ads_z6Hans Gruber sayesinde yeni bir tür kötü adam ile karşılaştık. Avrupa’lı, entelektüel, özel dikim takım elbiseler giyen, ağırbaşlı ve kontrollü bir kötü adam. Alan Rickman’in ağır ağır konuşarak bu karakteri canlandırması Hans GRUBER’I daha da ürkütücü yapıyor. Bu centilmen görünüş size aldatmasın. İstediğini yapmaz veya yanlış cevap verirseniz elindeki tabancayı kullanmakta tereddüt etmez. O bir is adamıdır ve motivasyonu tabii ki paradır ama katil olduğunu unutmamak gerek.

 

6. JOHN DOE:

Ads_z7Bir an için seri katillere dönüş yapalım. Sanırım Kevin Spacey’in bu konuda özel bir yeteneği var. Bu filmdeki karakteri sürekli gölgelerde dolaşıyor. Adı yok, kimliği, ehliyeti ve hatta parmak izi yok. Gerçi bunun için özel bir metodu var. Jilet ile düzenli olarak parmak uçlarını kesiyor (resimde görüldüğü gibi). Sanki birden ortaya çıkan John Doe hakkında bilinenler varlıklı ve iyi eğitimli olduğundan ibaret. John Doe dünyadaki günahlardan o kadar rahatsız ki bu konuda bir ‘’kusursuz’’ plan hazırlıyor. Kurbanlarını 7 ölümcül günaha uygun olarak öldürüyor ve cinayet mekânları oldukça rahatsız edici ( yine fotoğrafta görüldüğü gibi). İnsanlara bir ders vermek konusunda çok kararlı ve bu yüce amaç için her şeyi feda edebilir.

7. AMON GOETH:

Ads_z8Nazilerin yer almadığı bir kötü adam listesi olur mu hiç? İşte size Azrail’in ete kemiğe bürünmüş hali. Sanki yaptığı is için yaratılmış bir adam. İnsan hayati (Alman olmadığı sürece) onun için bir anlam ifade etmiyor. Her şey onun için bir cinayet işleme nedeni olabilir. Mesela can sıkıntısı, küvette tam temizlenmemiş bir leke, yere çay damlaması, size verilen işi 10 saniye geç bitirmeniz gibi. Aslına bakarsanız Goeth ile aynı ortamı paylaşıp sağ kalmak için oldukça ciddi bir çaba sarf etmeniz gerekiyor. Ralph Fiennes’in bu rolde kusursuz olduğunu düşünenlerden biriyim. Bakışlarına bir göz atın. Ürpertici, değil mi?

8. DR. SZELL:

Ads_z9Nazilerden devam edelim. Karşınızda Dr. Szell. Toplama kampında Yahudi esirlerden topladığı mücevherlerin peşinde. Toplama kampında neler yaptığını az çok tahmin edebiliyoruz ama birini konuşturmak için sağlam dişi uyuşturmadan dolgu yapılır mı hiç? Bu yetmiyormuş gibi dolgu yaparken ağzından hep ayni cümle çıkıyor: ‘’GÜVENDE Mİ?’’ , ‘’GÜVENDE Mİ?’’ , ‘’GÜVENDE Mİ?’’ , ‘’GÜVENDE Mİ?’’. Laurence Olivier için saygı duruşuna geçip Dustin Hoffman’in yerinde olmak istemediğimizi hemen belirtelim.

 

9. YÜZBAŞI VIDAL:

Ads_z10Listedeki son asker psikopatımız Capitán Vidal. Kendisi İspanyol. Görevi faşist General Franco’ya karşı savaşan direnişçileri yakalamak. Bu görevi başarmak için ne gerekiyorsa yapıyor. Babasının önünde bir çocuğu ölene kadar dövmek bunlara dahil. İşkence yapmayı seviyor. Ayrıca baba olmak konusunda cok takıntılı. Hamile eşi hastalandığında doktora çocuğu kurtarmasının yeterli olduğunu soyluyor. Yukarda gördüğünüz ustura ile tras sahnesi kendisi hakkında sizlere daha iyi fikir verecektir.

 

10. AARON STAMPLER / ROY:

Ads_z11Ads_z12Usta oyuncu Edward Norton Hollywood’a bu film ile giriş yaptı ve ilk filmi ile Oscar’a aday gösterildi. Bir cinayet davasına davet ediliyoruz bu filmde. Kardinal vahşice öldürülmüştür ve zanlı olarak kimsesizler yurdunda kalan kekeme bir genç yakalanmıştır. Tüm deliller aleyhinedir. Kilise korosunda da yer alan ve kardinalin yakın ilgi gösterdiği ( biraz fazla yakın !!! ) bu genci savunan avukat bir psikoterapist tutar. Doktorun koyduğu tanıya göre gördüğü şiddet ve cinsel taciz Aaron’da kişilik bölünmesi yaratmıştır. Bu genç aslında islediği suçların farkında bile değildir. Hatta Aaron’un nöbet geçirdiği bir anda diğer kişiliği Roy ile tanışırlar. Roy gerçekten şiddete meyilli, kızgın ve sinirlidir. Peki, bu genç neden bu  listede?  Kardinali doğradığı için mi yoksa………………………………

BONUS 1: VINCENZO COCCOTTI

Ads_z13

Kötü adamlar asla acele etmezler. Sakin, telaşsız ve genellikle iyi konuşmacıdırlar. Tıpkı Christopher Walken gibi. Filmde sadece bir sahnede görülmesine rağmen film bittiğinde aklınızdan çıkmıyor. Yukarıdaki sorgu sahnesinde (Dennis Hopper eşliğinde) döktürüyor. Bir çeşit karşılıklı sözlü düello seklinde geçiyor sahne ve tekrar tekrar izleme isteği uyandırıyor. Don Coccotti’nin kesinlikle bir stili var ve 1984’ten beri kimseyi öldürmemiş olmasına güvenmeyin.

 

BONUS2: MR.BLONDE

Ads_z14

Mr. Blonde neden bu listede hemen söyleyelim. Tamam, kendisi bir sadist ve polislerden hoşlanmıyor ama zevk için polisin kulağını kesip etrafında dans etmek ve elindeki kulağa bireyler fısıldamak biraz fazla olmuyor mu? Kendisi ayrıca Pulp Fiction filminde’ki Vincent Vega’nın kardeşidir.

 

BONUS3: TOMMY DE VITO

Ads_z15

O bir wise guy. Bir dakika önce size fıkra anlatırken ona gülüp ‘ çok komiksin’ diyebilirsiniz ama o bundan hoşlanmayabilir ve bir dakika sonra ‘komik’ ile ne demek istediğinizi açıklamak zorunda kalabilirsiniz. Seçtiğiniz kelimelere dikkat edin ve onu ikna etseniz sizin için iyi olur.

 

 

BONUS 4: HENRY

Ads_z16

Henry Fonda hep iyi adam roller oynadı. Bir çeşit Tom Hanks gibi diyebiliriz sanırım. Derken bir spagetti westernde çocuk ve kadın katili kiralık silahşor olarak karşımıza cıktı. Herkesi çok şaşırttı ve kötü adam rollerini de gayet iyi oynayabileceğini kanıtladı.

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.