Menü

Frequency Dizi Eleştirisi; İlk Altı Bölümün Ardından;

2000 yılı yapımı, başrolleri Dennis Quaid, Jim Caviezel, Shawn Doyle tarafından paylaşılan Frekans adlı film 30 yıl önce bir polis olan babasını kaybeden ve yıllar yılı babasının kirli bir polis olduğu gerçeğiyle yaşayan bir gazetecinin, zamanı aşan bir radyo frekansı sayesinde babasıyla iletişim kurarak geçmişi değiştirmesini ve babasını aklamasını anlatıyordu. Frekans dizisi bu filmden uyarlama ve bir iki farkla aynı fikir üzerinden akıyor. Dizide kahramanımız polis dedektifi Raimy Sullivan (Peyton List) Yani bu sıralar moda olduğu üzere bir kadın karakter oluşturulmuş ve mesleği de gazetecilikten polisliğe çevrilmiş.Bu tercihler kanımca hem aynı şeyi izleme hissiyatını oldukça azaltıyor hem de polisiye hikayeyi…
oyunculuk - 6.5
yönetmen - 6
müzik - 6.5
senaryo - 6.5
kurgu - 7

6.5

User Rating: 3.5 ( 1 votes)

2000 yılı yapımı, başrolleri Dennis Quaid, Jim Caviezel, Shawn Doyle tarafından paylaşılan Frekans adlı film 30 yıl önce bir polis olan babasını kaybeden ve yıllar yılı babasının kirli bir polis olduğu gerçeğiyle yaşayan bir gazetecinin, zamanı aşan bir radyo frekansı sayesinde babasıyla iletişim kurarak geçmişi değiştirmesini ve babasını aklamasını anlatıyordu. Frekans dizisi bu filmden uyarlama ve bir iki farkla aynı fikir üzerinden akıyor.

Dizide kahramanımız polis dedektifi Raimy Sullivan (Peyton List) Yani bu sıralar moda olduğu üzere bir kadın karakter oluşturulmuş ve mesleği de gazetecilikten polisliğe çevrilmiş.Bu tercihler kanımca hem aynı şeyi izleme hissiyatını oldukça azaltıyor hem de polisiye hikayeyi güçlendiriyor. Raimy radyo ile yirmi yıl sonra iletişim sağlayabildiği babasını (Frank Sullivan) uyararak hayatını kurtarıyor. Kendi hayatı ve tüm yaşanmışlıkları o andan itibaren değişen Remy ne yazık ki bu sefer annesini ‘bülbül’olarak bilinen bir seri katile kurban vermiş olduğunu öğreniyor. Üstelik geçen yıllarda hem babasını kanserden kaybetmiş hem de annesi vasıtasıyla tanıştığı nişanlısıyla hiç tanışmamış oluyor. Yani babasını kurtarmak Reimy’ye çok pahalıya patlıyor, yapayalnız kalıyor. Dizi bundan sonra iki ayrı dünyada akıyor. Birinde babası annesiyle sorunlarını çözmeye ve onu korumaya çalışırken diğer tarafta da Reimy hem özel hayatını yoluna koymaya hem de cinayet işlemeyi sürdüren bülbülün kimliğini bulmaya ve içerdeki kirli polisi ortaya çıkarmaya uğraşıyor.

Frequency

Seri katillerin ve polisiye hikayelerinin her daim izleyicisi olduğu bir gerçek. Yine de bunları birbirinden ayıracak dokunuşlar türe taze kan getiriyor. Bir katili iki ayrı zaman diliminde bulmaya çalışan baba kız dedektifler fikri de bu anlamda özellikle fantastik hikayeleri sevenler için son derece çekici. Dizi ilk altı bölüm itibarıyla bu iki zaman dilimini sıkılmadan heyecanla izlemenizi sağlamayı başarıyor. Belki aksiyonu biraz eksik kalıyor olabilir ama dizi bunun yerine Frank (Riley Smith) ve Reimy’nin özel hayatlarına ve birbirleriyle ilişkilerine de yer veriyor.

Frank aynı anda on yaşındaki kızına masallar okurken onunla bir meslektaş gibi birlikte çalışıyor. Tabii olasılıklar evrenlerinin tehdidi altında değişen en ufak ayrıntı Reimy’nin tüm hayatını etkiliyor. En ilginci ise geçmiş değiştiğinde Remy’nin aynı Kelebek Etkisinde(2004)olduğu gibi tüm geçmişlerin anılarını hatırlayabilmesi. Üzerinde düşününce bu aslında büyük bir işkence. Remy’nin dünyasında babasının kirli polislikle suçlanmasının onu ne kadar yaraladığını bilen kimse yok mesela ama Remy o hayatın tüm ayrıntilarını ve acılarını hatırlıyor. Yine de dizinin en azından şimdilik psikolojik anlamda bu kadar derine indiğini söylemek zor. Çünkü anlatması gereken bir de polisiye hikayesi var. Dolayısıyla baba kızın psikolojisini yumuşak geçişlerle, çok vurgu yapmadan vermeyi tercih ediyor. Temelde bir polisiye olarak kurgulandığı düşünülürse bu akıllı bir tercih te sayılabilir aslında.

Frekans tek bir katile odaklı olduğundan ve bu yılları aşan iletişimin seneler sürmesi pek olası görünmediğinden bu hikayeden çok uzun soluklu bir dizi çıkması oldukça zor. Ancak işin içine zaman girince yeni döngülerle yeni bakış açıları oluşturmak ve hikayeyi genişletme yoluna gitmek te her zaman mümkün. Dizinin bunu başarıp başaramayacağını zaman gösterecek..

Senaryosu, oyunculukları çok fazla ön plana çıkmasa da Frequency biraz da baz aldığı filmin fikrinin ekmeğini yiyerek şimdilik eğlenceli ve farklı bir seyirlik sunmayı başarıyor. Hem polisiye tutkunları hem de olasılık evrenlerine kafa yormayı sevenler bir göz atabilir. İyi seyirler….

https://youtu.be/BL8Rl2n2C6Y

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.