Menü

Gerçek Hayattan Uyarlanan En İyi Filmler Listesi

Gerçek Hayattan Uyarlanan En İyi Filmler Listesi 

Not : Sırası önemli değildir. Unuttuğum filmler olabilir listeye eklenmesini düşündüğünüz Gerçek Hayattan Uyarlanan

      1) Sıkıysa Yakala /  Catch Me if You Can (2002)

                      IMDB 8,5/10    /  Leonardo DiCaprio

Frank Abagnale Jr.’nin yaşamını konu alan bir filmdir. 2002 yılında vizyona giren filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg oturuyor. Film Frank Abagnale Jr.’nin 19 yaşında iken  Pan American World havayolu şirketinde bir pilot, Georgia’da doktor ve Louisiana’da savcı kılığına girerek  milyonlarca dolarlık çek sahtekarlığını nasıl yaptığını konu almaktadır.

 

                                2)   Piyanist / The Pianist (2003)

                                                     IMDB  8,5/10 Adrien Brody 

Polanya’lı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman hayatını konu alan filmdir. Nazılerin Polonya’yı işgal etmesinden sonra çok zor durumda kalan kişilerin esir kampına götürüldükleri zamanı konu alır. Şanlı olan piyanist bir şekilde kurtulur ve  Varşova’nın gece kondu mahallelerinde yaşama tutunmaya çalışır. Ne kadar zorlansa da dayanır ve oradan kurtulup başkente gitmeye çalışacaktır. Orası onun fırsat kapısıdır belkide?

 

                      3)    Can Dostum /  Intouchables (2011)

                                             IMDB : 8,6/10    François Cluzet ve Omar Sy 

Zengin , saygın bir iş adamı ve aristokrat olan Philippe bir gün yamaç  paraşütü yaptığı sırada kaza geçirir. Bu kaza sonucunda boynundan aşağısı  felç olan Philippe’a 7/24 onunla olacak bir bakıcı lazımdır. Driss hapishaneden yeni çıkan ve işe ihtiyacı olan birisidir. Tesadüfler sonucunda Driss , Philippe’in bakıcısı olur ve beraber çok güzel bir dostluğa adım atarlar.

 

              4) Milyon Dolarlık Bebek / Million Dollar Baby (2004)

                      IMDb: 8.1  /    Hilary Swank ,  Clint Eastwood ,  Morgan Freeman

Frankie Dunn , Hayatını iyi dövüşçüler yetiştirmeye adamış birisidir. Boksörlerine aşıladığı bir hayat felsefesi vardır. “Her şeyin ötesinde daima kendini koru!”. Kızı ile uzun zamandır görüşmeyen Frankie’nin insanlarla pek samimi olan birisi değildir. Boks salonuna bakan kişi tek arkadaşı olan eski boksör Scrap’dır. Birgün kızı kapıdan içeri girer ve boks yapmak istediğini babasına söyler.

 

                      5)  Full Metal Jacket (1987)

                        IMDb: 8.4  / R. Lee Ermey , Vincent D’Onofrio , Matthew Modine

 

Orduya yeni katılmış olan bir kısım asker rütbece onlardan büyük kişilerin önünde dizilmişlerdir. Askerlik ve Savaş kelimelerinin anlamını ve ciddiyetini savaşa gitmeden öğreneceklerdir.  Savaş için antreman yapan bir kısım deniz piyadesinin Parris Island’da  edindiği tecrübeyi anlatmaktadır.

 

                6) Er Ryan’ı Kurtarmak / Saving Private Ryan (1998)

                                             IMDb: 8.6  /  Tom Hank , Matt Damo , Vin Diesel

Dört erkek çocuk annesinin üç oğlunu kaybettikten sonra son kalan oğlunu da askere gönderir. Annenin tek istediği oğlunun eve geri dönmesidir.  Başkan tarafından verilen emir sayesinde ne olursa olsun James Ryan bu savaştan sağ bir şekilde çıkıcaktır. Normandiya asker çıkartılcağı zaman , sekiz kişilik bir asker birliği farklı bir göreve, Ryan’ı kurtarma görevine gönderilir. Lakin  yüzbaşı John Miller tarafından yönetilen bu birlik hayatını tehlikeye atacak ve bir kişi için sekiz kişi ölümle burun buruna gelecektir.

 

                      7)   Tanrıkent / Cidade de Deus (2002)

                        IMDB : 8,7   /  Alexandre Rodrigues , Leandro Firmino da Hora

Rocket ve Küçük Ze, Tanrıkent’te yaşamlarını sürdüren iki gençtir. Suç dünyasında iş yapabilmek için düşünceye ve fiziksel beceriye sahip olmayan Rocket , küçüklüğünden beri fotoğrafçı olmak istemiştir ama fotoğraf makinası alacak paraları yoktur. Küçük Ze ise suç dünyasına daha yatkındır. Acıma duygusu olmayan, hırslı ve akıllıdır. Küçük bir genel ev soygununu yaptığı sırada birisini öldüren Ze bu duygudan keyif almış ve iştahı kabarmıştır.

 

                               8) Into the Wild (2007)

                                   IMDB :  6,4   /  Emile Hirsch , Kristen Stewart , Vince Vaughn

Şehir hayatından doğaya yolculuğun serüveni . Doğanın temiz havası,saflığı ve en önemlisi sakinliği. Önemli bir üniversitenin bir bölümünden derece yaparak mezun olan Christopher aynı zamanda da bir atlettir. Mezuniyeti sonrası verilen yemekte ailesine kendisinin burada yaşamak istemediğini ve istediği hayatın bu olmadığını söyler. Christopher sahip olduğu her şeyini bağışlayarak arkasında bırakır ve Alaskanın ormanlarına yolculuğa çıkar. Christopher hayatını etkileyecek kişilerle karşılaşır ve önemli deneyimler kazanır.

 

                                 9)   Ali (2002)

                          IMDB :  6,7  /  Will Smith , Jamie Foxx Jon Voight


Yıl 1964… Cassius Clay azılı rakibi Sonny Liston’ı
mağlup eder ve en iyi boksör  ünvanının sahibi olur. Ardından gelen on yıl boyunca ünlü boksör tüm dünya tarafından tanınan efsane bir kişi olur. Tüm dünya tarafından ilgiyle takip edilen efsane boksçu müslümanlığı seçerek bir kez daha bütün ilgileri üzerine çeker. O artık Muhammet Ali’dir ve halen daha boks dünyasında mucizeler yaratmaktadır, ta ki Vietnam Savaşı’na katılmayı reddedene kadar…

 

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.