Get Down; İlk Altı Bölümün Ardından

görsellik - 9
oyunculuk - 8
senaryo - 8
kurgu - 8
müzik - 9.5

8.5

User Rating: 3.5 ( 1 votes)

Ünlü yönetmen Baz Luhrmann ve Stephen Adly Gurgis tarafından yaratılan yeni Netflix dizisi Get Down 12 ağustos 2016 itibarıyla ilk 6 bölümü ile görücüye çıktı. 70’li yılların sonunda Bronx’ta geçen müzikal drama formatında ki yapım Netflix’in şimdiye kadar ki dizileri arasında en pahalısı olma özelliğini taşıyor.

get-down

Ana- babasını kaybetmiş , teyzesi ve onun sevgilisiyle yaşayan Zeke(Justice Smith) Bronx’ta yaşayan binlerce çıkışsız gençten biridir. Kilise korosunda şarkı söyleyen, papazın kızı Mylene’e(Herizen F Guardiola) aşıktır. Mylene şarkıcı olmak ve Bronx’tan kurtulmak istemektedir. Zeke’nin yolu yaptığı griffitilerle ünlü ama aslında DJ olmak isteyen Shaolin Fantastic (Shameik Moore) ile kesişir. Shaoulin kelimelerle arası iyi olan Zeke’den onun söz ustası olmasını ister. Zeke’in yakın arkadaşları Raa Raa, Boo Boo ve Marcus Kipling kardeşleri de aralarına alarak bir müzik grubu kurma macerasına girişirler.

the-get-down-3c4abb38e10620fa

Get Down bu macerayı merkezine alarak kenar mahalleler üzerine oynanan oyunlara, uyuşturucu batağına, çetelere, müzik piyasasının kokuşmuşluğuna ışık tutuyor. Özünde ise gençlik yıllarının naif asiliğini, kendi ayakları üzerinde durabilme ve hayata tutunma çabasını anlatıyor. Bunu yaparken de zamanın Bronx atmosferini oluşturmakta inanılmaz başarılı. Set ve kostüm tasarımları neredeyse mükemmel. Şehrin içinden geçen tren, sokaklardaki griffitiler, berber dükkanı, gece kulübü yani tüm mekanların incelikle planlandığı çok açık. Ayrıca dizi atariler, disko topları gibi küçük ayrıntılarla, çizgi roman ve yeni vizyona çıkmış Star Wars alıntılamalarıyla nostaljiyi de ustalıkla kullanıyor.

11-get-down.w529.h352

Get Down tüm bu olumlu özelliklerinin üzerine bir de bol miktarda müzik ekliyor. Belki Rap, Hip- hop, disko tarzı müzik sevmeyenleri sıkabilir ama kulağı ve kalbi bu tür müziğe açık olan izleyiciler için dizi kendi çapında bir efsane. Açılış jeneriğindeki anlatıcının bile derdini rap ile anlatması hem çok iyi bir buluş hem de dizinin müziğe yaptığı güzellemenin kanıtı gibi. Get down müzikal manada disko kültürünün temelini oluşturan tanıdık şarkıları dramatik yapısına yedirerek başarılı bir şekilde kullanırken aynı zamanda mash up lara da yer veriyor. Örneğin bir baladın üzerine kahramanının aklında geçenleri rap olarak işleyerek özgün çalışmalara imza atıyor ve ya kilise müziğini disko sounduna buluyor. Özellikle başkarakterinin söz ustası olduğu düşünüldüğünde şarkı sözlerinin, şiirsel dizelerin repliklere karıştığı dizide (eğer bu kısımları da senaristler yazıyorsa) senaristler zor bir işin altından büyük başarıyla kalkıyorlar. Dizinin belki de yakaladığı en özgün tat bu. Francisco’nun aşk sadakati, mor pastel boyanın gizemi, ilham veren güvercinleri, Zeke’in ana babasını kaybetmesini dile getirdiği dizeleriyle Get Down dramatik olarak ta oldukça etkileyici.

5f8f00ab43873f87b306d2f4f2d5e734

Oyunculuklardan söz etmek gerekirse dizi hem cast olarak hem de performanslar açısından büyük başarı yakalamış. Başkahramanımız Zeke ‘e hayat veren Justice Smith başta olmak üzere tüm genç oyuncular son derece iyi iş çıkarıyorlar. Bu arada Justice’ın soyadı ve Will Smith’in gençliğini andırması sizi şaşırtmasın Will Smith’in oğlu o değil. Will Smith’in oğlu Jadden Smith griffiti ustası Marcus karakterini canlandırıyor. Yetişkinler içinde ise Francisco’’Papa Fuerte’’Cruz ‘u canlandıran ünlü oyuncu Jimmy Smits oyunculuk anlamında öne çıkıyor.

Get Down bölüm süresinin uzun olması ve hikayenin yeterince dinamik akmaması gibi eleştiriler aldıysa da Baz Luhrmann sevenler ve müziği sevenler için büyüleyici bir deneyim, bulunmaz nimet. İçinizde biraz 70’ ler ruhu biraz müzik sevgisi varsa kaçırmayın, iyi seyirler…

Popüler

309
Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.