Menü

Gotham Dizi Eleştirisi; Birinci Sezonun ardından ..

  Öncelikle belirtmek gerekir ki Gotham  süper kahramanların  büyüme sürecini anlatan diğer dizilerden çok farklı ve ilk sezonunda daha sonra Batman'a evrilecek olan Bruce Wayne henüz ergenlik yaşlarında olmasına rağmen dizi onun üzerine  kurulu değil. Bu tercih aslında bana göre  başarılı olmasının  da esas sebebi. Gotham adının hakkını vererek bize Batman’in  büyüdüğü  şehri anlatıyor ve hayali şehirlerin en suça bulanmışı olan Gotham’ın  atmosferini ekrana çizgi roman estetiğine yakın bir görüntü yönetimi ile son derece iyi yansıyor. Şehir de sanki aynı dizinin karakterleri gibi umutsuz ve depresif. Herkes  her şeyi kabullenmiş. Bir tek dedektif  Jim Gordon (Ben McKenzi) adalete olan sarsılmaz…
senaryo - 70%
Yönetmen - 75%
Görsellik - 85%
Oyunculuk - 80%
Kurgu - 75%
Müzik - 70%

76%

User Rating: 4.27 ( 3 votes)

 

Öncelikle belirtmek gerekir ki Gotham  süper kahramanların  büyüme sürecini anlatan diğer dizilerden çok farklı ve ilk sezonunda daha sonra Batman’a evrilecek olan Bruce Wayne henüz ergenlik yaşlarında olmasına rağmen dizi onun üzerine  kurulu değil. Bu tercih aslında bana göre  başarılı olmasının  da esas sebebi. Gotham adının hakkını vererek bize Batman’in  büyüdüğü  şehri anlatıyor ve hayali şehirlerin en suça bulanmışı olan Gotham’ın  atmosferini ekrana çizgi roman estetiğine yakın bir görüntü yönetimi ile son derece iyi yansıyor. Şehir de sanki aynı dizinin karakterleri gibi umutsuz ve depresif. Herkes  her şeyi kabullenmiş. Bir tek dedektif  Jim Gordon (Ben McKenzi) adalete olan sarsılmaz inancı, bazen delilik sınırına yaklaşan gözü karalığı ile adeta yel değirmenleri ile savaşarak  işini yapmaya çalışıyor. Ortağı Harvey Bullock’a (Donal Logue) gelince o da bir ucundan suça bulaşmış bir polis  olmakla birlikte yüreği nasırlaşmamış.  Kendini olabildiğince korumasına ve çoğu zaman  işine geleni yapmasına rağmen Jim’in arkasını da kolluyor. Ve açıkçası Jim Gordon’un sıkıcılığın sınırlarında gezinen taviz vermez karakterini de biraz dengeleyerek dizinin neredeyse tek neşe unsuru oluyor. Bruce’un hizmetkarı ve aynı zamanda da vasisi Alfred onu  korumaya ve en iyi şekilde yetişmesini sağlamaya çalışırken  eski bir asker olması ve dizinin aksiyon sahnelerinin de bir kaçında imzası bulunması daha sonraki yıllarda belki Bruce’a başka konularda da yardım edeceğinin sinyallerini veriyor. Yine Batman aleminde Cat Women olarak tanıdığımız zaman zaman çizginin iyi zaman zamansa kötü tarafında yer alan Selina karakteri de  dizide ergenlik yaşlarında. Bruce ile ilişkisi aynı yetişkinliklerinde olduğu gibi karmaşık. Yetişme şekilleri ve büyüdükleri ortam öylesine farklı ki bu bir anlamda kaçınılmaz. Hem birbirlerini önemsiyor hem de bazen birbirlerinin tercihlerinden rahatsız oluyorlar. Selina’yı canlandıran Camren Bicondova’nın fiziksel görüntüsü ve mimikleriyle çok hoş bir Cat Girl(!) olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

 

gotham serie batman wallpaper

gotham serie batman wallpaper

 

İyiler cephesinde durum buyken gelelim kötülere. Batman evreninin kötüleri o kadar çok kez ve o kadar iyi aktörler tarafından canlandırıldı ki bu kategorideki aktörlerin işinin  bir hayli zor olduğunu kabul etmek lazım. Ama dizide hem oyuncu seçimleri hem de oyuncuların performansları yerli yerinde ve hiç şüphesiz diziyi çekici kılan ve  asıl parlayan da dizinin kötüleri. Penguen’in gençliğini oynayan Robin Lord Taylor mesela son derece başarılı bir portre çiziyor, adeta diziyi sürüklüyor. Bilmececi karakteri Edward Ngyma’yı  da  henüz adli tabip ve kriminalog olarak görüyor,  ilk sezon ilerlerken yavaş yavaş sınırı geçtiğine tanık oluyoruz. Yine mafya babası (!) Fish Mooney (jada Pinkett Smith) karakteri Gotham’ın dokusuna uygun karizmasıyla ön plana çıkıyor. İleriki sezonlarda  daha pek çok kötü karaktere ev sahipliği yapacak olan  Gotham da tıpkı Batman filmleri gibi  iyilerinden çok kötüleri ile hatırlanacak  gibi duruyor.

 

gotham serie wallpaper

gotham serie wallpaper

 

İlk sezonu itibarıyla Gotham’ın kesinlikle  ilgiye değer  bir dizi olduğunu söylemek mümkün. Bundaki en büyük pay da yarattığı şehrin kasvetli atmosferi. Karakterlerin nereye varacağını aşağı yukarı biliyor olsak ta dizi gelişim süreçlerinde neler olacağını  o noktaya nasıl varacaklarını merak etmemizi sağlamayı başarmış gibi görünüyor.

 

 

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.