Menü

Grinin Elli Tonu (Fifty Shades of Grey) Film Eleştirisi

Film Hakkında : Edebiyat ögrencisi olan Anastasia Steele, genç girişimci Christian Grey'le çıkan aksilikler sonucunda röportaj yapmaya gittiğinde kendini son derece çekici, zeki ve sinir bozucu bir adamla karşı karşıya bulur. Toy ve masum Anastasia, bu adama duyduğu arzu karşısında şaşkına döner ve adamın gizemli doğasına rağmen ona yakınlaşma arzusuyla yanıp tutuşur. Anastasia'nın güzelliği, zekâsı ve özgür ruhuna direnemeyen Grey de onun istediğini kabul eder, lakin şartları vardır... Grey'in sıra dışı erotik istekleri karşısında şaşıran  ama bir yandan da heyecana kapılan Anastasia tereddüde düşer. Greyin'in büyük başarısına rağmen çok uluslu şirketleri, uçsuz bucaksız serveti ve sevgi dolu bir ailesi vardır…

Grinin Elli Tonu

Oyunculuk - 64%
Yönetmen - 58%
Kurgu - 55%
Senaryo - 58%
Görsel Efektler - 65%
Müzik - 80%

63%

User Rating: 3.3 ( 3 votes)

Film Hakkında :

Edebiyat ögrencisi olan Anastasia Steele, genç girişimci Christian Grey’le çıkan aksilikler sonucunda röportaj yapmaya gittiğinde kendini son derece çekici, zeki ve sinir bozucu bir adamla karşı karşıya bulur. Toy ve masum Anastasia, bu adama duyduğu arzu karşısında şaşkına döner ve adamın gizemli doğasına rağmen ona yakınlaşma arzusuyla yanıp tutuşur. Anastasia’nın güzelliği, zekâsı ve özgür ruhuna direnemeyen Grey de onun istediğini kabul eder, lakin şartları vardır…

Grey’in sıra dışı erotik istekleri karşısında şaşıran  ama bir yandan da heyecana kapılan Anastasia tereddüde düşer. Greyin’in büyük başarısına rağmen çok uluslu şirketleri, uçsuz bucaksız serveti ve sevgi dolu bir ailesi vardır .Grey şehvete esir olmuş ve hükmetme hırsı olan bir adamdır. Çift, cüretkâr ve tutkulu bir fiziksel ilişkiye yol alırken, Anastasia, Christian’ın karanlık sırlarını ve kendi gizli arzularını keşfeder.

grinin-elli-tonu-galasinda-protesto--5302331

Film Eleştirisi :

Eğer ki bir kitabınızın “Dünya çapında çok satan roman” benzeri bir sıfatı varsa  film’e uyarlanması kaçınılmaz. Bu nerede olursa olsun böyledir. Çünkü yönetmenin tek bir bildiği şey vardır  o da kitap okuyucularını gişede olacağı. İster güzel bir film , ister kötü bir film. Okuyucu merakından o filme gidecektir.

 

Öncelikle belirtmeliyim ki romanı okumadım. Bu yüzden Film-Roman kıyaslaması yapamayacağım.

Gözlemlerime göre filmin  izleyici kitlesi 15-21 aralığında değişiyordu. Zaten genç kızların zengin ve yakışıklı erkeklere olan ilgisi gayet normal ama erkekler çok fazla ilgi göstermemiş gibiydi filme.

Filmin romantik olmasını beklerken kendimi savaş filminde buldum. Hem de psikolojik savaş. Bir sadistin düşüncelerine karşı masum bir kızın düşünceleri. Helikopter, planör, kırmızı araba, elbise ile her kıza istediğini yapabiliceğini sanan bir adam. Oysa ki sadece kızı rencide ediyordu.

Grinin Elli Tonu

Yani filmde bir şeyler eksitikti . Pardon çok fazla şey eksikti.Filmde yok kontrat imzalıcaksın, yok asla kendime dokundurtmam gibi saçma sapan şeyler vardı. Fantezi yapalım da ne olursa olsun demişler.

Bir sahnede kız “ne yapacaksan yap” dediğinde bir irkilmedim değil. Kafamdan geçiriyorum ne olabilir bu sadist ne yapabilir falan diye ama arkadaş bildiğin altıya kadar saydırarak poposuna şaplak attı  kıza kemerle.  Film tam anlamıyla düş kırıklığıydı. Yönetmen “şuraya güzel bir kadın,şuraya yakışıklı kaslı bir erkek ve biraz para . aaaa bunları soymayı unuttuk hadi onuda yapalım gelsin paralar” tarzında bir düşünceye sahip sanırım. Filmin feministleri sinirlendirmiş olmasıda gayet normal. Film çok güzel bir soundtrack’a çekilen kötü bir klip gibiydi.

Filmin son sahnesinde ki diyalogda çok saçmaydı. Böyle film mi biter dedirtti insana.

grey; anastasia
ana; christian

ve ekran karardı…
Bunları biliyormuydunuz?

  • Film İngiliz yazar E.L. James’ın Türkçe’ye de Grinin 50 Tonu olarak çevrilen ve çok satanlar listesinden haftalarca inmeyen 50 Shades of Grey adlı romanından Kelly Marcel’ın kaleme aladığı senaryo ile uyarlanıyor.
  • Filmin fragmanı 24 Temmuz tarihinde görücüye çıktı ve yalnızca bir haftada 100 milyondan kez izlendi. Fragman aynı zamanda tam 93 milyon kez izlenerek 2014’ün en çok izlenen fragmanı oldu.
  • Anastasia Steele rolünün seçmeleri için yapılan provalarda oyunculardan Ingmar Bergman’ın ünlü filmi Persona’dan monologlar okunmasını istendi.
  • Filmin yönetmen koltuğu için düşünülen isimler arasında considering Joe Wright, Patty Jenkins, Bill Condon, Bennett Miller ve Steven Soderbergh gibi ünlü isimler bulunuyordu.
  • Filmin 1 Aralık 2013’te başlayan çekimleri Vancouver’ın Gastown bölgesinde yapıldı.

 

Film Müziği :

 

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.