Her Şeyin Teorisi (The Theory of Everything) Film Eleştirisi

Her Şeyin Teorisi

Kurgu - 88%
Senaryo - 85%
Yönetmen - 83%
Oyunculuk - 95%
Müzik - 87%
Görsel Efektler - 74%

85%

User Rating: 4.23 ( 2 votes)

 

Eleştiri:

The Theory of Everything, bu yıl Oscarlara aday olan 8 tane filmden bir tanesiydi ve En iyi Erkek Oyuncu dalında Eddie Redmayne ödülün sahibi oldu “Zaten alamasaydı #OccupyOscar  ” . Film Hawking’in üniversite yıllarından(60’lı yıllar) başlıyor ve bizi İngiltere’nin sokakların da hafif bir gezintiye çıkarıyor. Arabalar, kıyafetler ve müzikler bizi bizden alıyor. Kısaca atmosfer güzeldi. Hawking’in biyografi filmi olarak çıkan “Her Şeyin Teorisi” Hawking’in egitim ve başarılarına değindigi kadar özel yaşantısına da değiniyor ve sıkıcı bir biyografi filmi statüsünden sıyrılıyor. Genel itibariyle film de akıcılık yoktu. Sahneler kopuk kopuktu.

The Theory of Everything

The Theory of Everything

Filmi fazla konuşmaya bence gerek yok! Asıl konuşulması gereken Eddie Redmayne’nin oyunculuğuydu. Tek kişilik dev kadro deseler yeridir (Adam oynamamış bildiğin yaşamış) . Filmi kendi şovuna çeviren Eddie’nin yerine gerçekten bir ara Stephen Hawking oynuyor sanmadım değil. Öyle bir oyunculuk ki Stephen Hawking filmin galasında “Bence Eddie Redmayne beni çok iyi bir şekilde canlandırdı.” demesiyle de son noktayı koymuştur.

 

* Harry Potter dan tanıdığımız David Thewlis ( nam-ı değer Remus Lupin) yine bir ögretmen rolünü başarıyla üstlenmiş.

 

The Theory of Everything

The Theory of Everything

Bunları Biliyormuydunuz ? 

  1. Filmin senaryosunun bir filme dönüşmesi senaryo yazarı Anthony McCarten’ın on yılını, Jane Hawking’i kitabı senaryolaştırmaya ikna etmesi ise üç yılını almış.
  2. Filmde anne-kızı canlandıran Felicity Jones ve Emily Watson, 2010 yapımı ‘Cemetery Junction’ filminde de anne kızı canlandırmıştı.
  3. Stephen Hawking filmi izledikten sonra yönetmen James Marsh’a gönderdiği mailde, filmin bazı anlarında adeta kendini izlediğini söylemiş.
  4. Stephen Hawking filmde sesinin yanı sıra Özgürlük Madalyası (Medal of Freedom)’nı ve imzalı tezlerinin de kullanılmasına izin vermiş.
  5. Film drama dalında Eddie Redmayne’e En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandırırken En İyi Özgün Müzik ödülünü de kucakladı.
  6. Filmin senaryosu Jane Hawking’in “Travelling to Infinity: My Life with Stephen” adlı kitabından uyarlandı.

 

  1. The Theory of Everything

    The Theory of Everything

Fragman :

Popüler

309
Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.