Menü

Iron Fist Dizi Eleştirisi; İlk Altı Bölümün Ardından

Marvel’in çizgi romanlarını televizyona uyarlama yarışı son hız devam ediyor. Bu uyarlamaların en sonuncusu da Scott Buck tarafından yaratılan, baş rolünde Game of Thrones’tan hatırlayabileceğiniz Finn Jones’un yeraldığı Netflix dizisi Iron Fist. Dizi çocuk yaşta anne-babası ile beraber Himalaya dağları üzerine çakılan uçakta hayatını kaybettiği sanılan Danny Rand’in(Finn Jones)yıllar sonra birdenbire geri dönüşü ile başlıyor. Babasının ortağı Harold Meachum’un çocukları Ward ve Joy Meachum’dan başka tanıdığı kimse yok koca şehirde. Danny derbeder bir halde şirketinin kapısına dayanınca kovuluyor tabii. Hafızasında da boşluklar var belli ki. Yine de onlara musallat olmaktaki ısrarı bir ara gerçekten aşırı saf ve ya akıl hastası…
yönetmen - 5
Müzik - 5
Senaryo - 5
Oyunculuk - 5.5
Görsellik - 5.5
Kurgu - 5

5.2

User Rating: 3.45 ( 1 votes)

Marvel’in çizgi romanlarını televizyona uyarlama yarışı son hız devam ediyor. Bu uyarlamaların en sonuncusu da Scott Buck tarafından yaratılan, baş rolünde Game of Thrones’tan hatırlayabileceğiniz Finn Jones’un yeraldığı Netflix dizisi Iron Fist.

Dizi çocuk yaşta anne-babası ile beraber Himalaya dağları üzerine çakılan uçakta hayatını kaybettiği sanılan Danny Rand’in(Finn Jones)yıllar sonra birdenbire geri dönüşü ile başlıyor. Babasının ortağı Harold Meachum’un çocukları Ward ve Joy Meachum’dan başka tanıdığı kimse yok koca şehirde. Danny derbeder bir halde şirketinin kapısına dayanınca kovuluyor tabii. Hafızasında da boşluklar var belli ki. Yine de onlara musallat olmaktaki ısrarı bir ara gerçekten aşırı saf ve ya akıl hastası olduğunu düşündürecek kadar abartılı. Hal böyle olunca sonu da akıl hastanesi oluyor. Kapısını kırarak kaçtığı akıl hastanesinden sonra kimse tarafından aranmayan(!) Danny sonunda eski bir aile avukatlarını bularak yasal olarak şirkette hak iddia etmeyi akıl ediyor ve %51 şirket hissesine konuveriyor. Bu arada yıllar önce öldüğü sanılan Harold Meachum’un da gizli bir örgütün elinde tutsak gibi bir şey olduğunu, yaşadığını oğlu Ward’dan başka kimsenin bilmediğini ve ‘El’ denilen bu örgütle Danny’nin de yıllardır yaşadığı manastıra bağlanan bir meselesi olduğunu öğreniyoruz.

Iron Fist fragmanları üzerinden değerlendirildiğinde fazlasıyla DC Comic’s dizisi Arrow’a benzetilmişti. Hikayesinde inkar edilemez benzerlikler taşıdığı da bir gerçek, ancak ilk bölümler itibarıyla Arrow’un belki de ilk olmanın avantajı ile yarattığı iyi kötü karizmaya, karanlık atmosfere, dövüş sahnelerindeki başarıya yaklaşabildiği söylenemez. Seversiniz sevmezsiniz Stephen Amell’in canlandırdığı Arrow karakterinin karanlık tarafı diziyi belki de en çekici kılan unsur yıllardır. Biraz suratsız ve espri anlayışı kıt olsa da bir duruşu, bir karizması ve hepsinden önemlisi yüce bir amacı olduğu yadsınamaz. İşte kanımca Iron Fist’in en büyük sorunu başkarakterin bu karizmadan ve motivasyondan yoksun yazılmış-oynanmış olması. Çizgi romanı okumayan ve Iron Fist diye bir kahraman ile yeni tanışan seyirci için Danny Rand karakterinin hiçbir çekici yanı yok. Sanki şehirden uzakta büyümüş, biraz saf, kafası karışık ama iyi niyetli uzak bir akraba gibi. Dağdaki manastırda aldığı eğitimi ve yaşamış olduklarını ilk bölümler itibarıyla bilemiyoruz ancak Danny’e dövüş sanatları dışında pek fazla faydası olmuş gibi durmuyor bu hayatın. Dövüş sanatları demişken, yakın dövüş sahneleri bu mecrada akacak bir dizinin diğer önemli unsuru hiç kuşkusuz. Ne var ki Iron Fist’in bu sahnelerde de başarı yakaladığını söylemek zor. Sanki iş olsun diye adam döven, ifadesiz, albenisiz süper kahraman yeterince tatsızken bir de bu sahnelerin koreografi ve tempo anlamındaki sorunları dizinin elini iyice zayıflatıyor.

Basit ve şimdilik açılımsız hikayesinde ve ya hikaye anlatımında neredeyse hiç bir yenilik sunamayan Iron Fist’i belki bu anlamda biraz olsun destekleyebilecek yan karakterler ve onların hikayeleri de maalesef ilk bölümler itibarıyla son derece derinliksiz, oyunculuklar vasat. Ayrıca müzik kullanımının etkisiz olmasının yanında dizinin son yılların en düz,yaratıcılıktan uzak, özensiz jeneriğine sahip olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Sonuç olarak, belki bilindik numaralarla vakit öldürmek isteyen izleyiciyi oyalayabilir ama tanıdık hikayesi, vasat başkarakteri, parlamayan aksiyon sahneleri ve düşük temposuyla Iron Fist ekranda boy gösteren çizgi roman uyarlamaları arasında en zayıflarından biri olacak gibi duruyor ne yazık ki, iyi seyirler.

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.