Menü

İyi Oyuncuların Kötü Performansları

1-Cate Blanchett; İndiana Jones 4; Kristal Kafatası Krallığı(Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull), 2008
2008 yılında seriyi tekrar ateşlemek adına Speilberg yönetmenliğinde göz kamaştırıcı bir kadroyla çekilen Kristal Kafatası Krallığı akıllara zarar bir devam filmi olmaktan öteye gidememiş, neredeyse ilk filmlerle aynı formülü kullanmasına rağmen ortaya son derece yapay bir film çıkmıştı. Bu yapaylığın tam ortasında da maalesef son zamanların en iyi oyuncularından biri, pek çok performansını hayranlıkla izlediğimiz Cate Blanchett’in duruyor olması şaka gibi gerçekten. Bir nazi subayını oynayan Blanchett’in mimikleri özellikle son sahnede o kadar kötü ki o olduğuna inanasınız gelmiyor.

2-Eddie Redmayne; Jüpiter Yükseliyor(Jupiter Ascending), 2015
İki sene üstüste Oscar’a aday olmak üstelik bir tanesini kazanmak herkesin harcı değil. Redmayne Stephan Hawking’in hayatını canlandırdığı Herşeyin Teorisi ile hem oyunculuğunu kanıtladı, hem de dikkatleri üzerine çekti. Üstelik ardından tarihteki ilk transseksüele hayat verdiği Danimarkalı Kız’da da oyunculuğunun dozunu son derece iyi ayarlayarak takdir topladı. İşte bu iki büyük başarının yanına Wachowski kardeşlerin büyük hayal kırıklığı yaratan filmi Jüpiter Yükseliyor’daki abartılı, karikatürize kötü adam performansını yakıştırmak mümkün değil. Filmin bu kadar kötü olması mı Redmayne’ı etkiliyor yoksa Redmayne bu kadar kötü olduğu için mi film bir süre sonra iyice parodiye dönüyor karar vermek çok zor.

3- Marion Cotillard , Kara Şövalye Yükseliyor(The Dark Knight Rises), 2012
Son yılların kuşkusuz en güzel ve en parlak kadın oyuncularından olan Marion Cotillard’ı izlemek hemen her zaman bir ayrıcalık olmuştur. Bu nedenle onu Dark Knight Rises’ta seyrederken gözlerimize inanamadık. Zengin yatırımcı kısmını hadi görmezden gelelim ama filmin sonundaki tiradı ve hele hele ölüm sahnesini aklımızdan çıkarmakta çok zorlanacağız.

4-George Clooney ; Yarının Dünyası(Tomorrowland), 2015
George Cloony hangi filmde oynarsa oynasın filme etki etmeyi başaran bir oyuncu. Onun performanslarının etkileyiciliği teatral olmaktan ziyade doğallığından geçiyor. Tomorrowland’den önce bir Batman macerası da var aslında. Clooney gelmiş geçmiş en kötü Batman olabilir. Hadi o rol kariyerinin erken evrelerinde olmasına ve ya filmin zaaflarına bağlanabilir.Her aktör bir süper kahramanı oynamanın cazibesine kapılabilir. Ama Cloony’i bu saatten sonra şaşkın bakışları ile bir çocuk filminde ergen bir kızın arkasından koştururken görmek kalbimizi kırmadı desek yalan olur.Bu arada bir başka iyi oyuncu Hugh Laurie’nin filmdeki kötü adam tiplemesi de akıllara zarar.

5-Nicolas Cage; Hayalet Süvari (Ghost Rider), 2007
Film zaten başlı başına bir felaketken, Eva Mendes ile kimyası hiç tutmamışken Nicholas Cage’in karakterini umutsuzca ve abartarak psikopata evirmeye çalışması ve bu çabadan olacak alev alan kafası. Bir performans ancak bu kadar eğreti olabilir herhalde. Evet, her aktör bir Marvel kahramanını oynamak ister demiştik ama bu kadar kötüsünü oynayan sanırım çıkmadı. Üstelik filmin ikincisi de çekildi ve Cage daha da abartarak oynamaktan çekinmedi. Yorum sizin.

6-Jodie Foster; Yeni Cennet (Elysium, 2013
Neill Blomkomp ‘ın büyük beğeni ile karşılanan 9. Bölge sonrasında çektiği Elysium(Yeni Cennet) akılcı bir fikirle yola çıkan, önermelerinin altını nispeten doldurabilen, başroldeki Matt Damon’un da hakkını veren performansı ile özellikle bilim kurgu severlerin beğenisini kazanmış bir film. Belki de en aksayan yanı eleştirdiği sistemin yüzü olan Jodie Foster’ın kötü adam portresi. Dramatik rollerde izlemeye doyamadığımız, küçücük bir çocukken oynadığı filmlerde bile inanılmaz performanslar çıkaran Foster’ın Elysium’daki hali gerçekten de içler acısı. İnandırıcı ve ya tekinsiz olmak şöyle dursun, zaman zaman gülünç duruma düştüğü oluyor.

7-Colin Farrell ; Büyük İskender(Alexander), 2004
Colin Farrell’i belki listedeki diğer oyuncular kadar iyi bulmayabilirsiniz. Ancak birkaç akılda kalıcı performansını bu yıl Lobster ile taçlandırıp olgunluk dönemine erişmeye başladığı söylenebilir. İşte Farrell’in oldukça hızlı ve parlak bir giriş yaptığı oyunculuk dünyasında savrularak prestij kaybetmesinin bir sebebi varsa o da bu filmdeki felaket oyunculuğudur. Bu kadar içli, bu kadar madur, küçük Emrah tadında bir Alexander herhalde daha önce ne yazılmış ne de oynanmıştır. Her şeyi bırakın o saç rengi nedir? Filmde Angelina Jolie’nin Farell’in annesini oynadığını(!) ve onun da en kötü performanslarından biri olduğunu söylemeden geçmeyelim.

8- Daniel Day Lewis; Nine, 2009
Son yılların tek tük müzikal filmlerinden biri olan Nine bir yönetmenin hayatını ve hayatından geçen kadınları anlatıyordu. Bu kadınlar arasında Nicole Kidman’dan Penelope Cruz’a, Kate Hudson’dan Fergie’ye kimler kimler vardı. Zaten bu kadın oyuncularının solo performanslarıyla ön plana çıkan filmde Lewis’in derinlikten yoksun yaratılmış karakterinin de etkisiyle hiç alışık olmadığımız üzere donuk , mesafeli, sanki çekseler de gitsek der gibi duruşu rolünün hiç içine giremediğinin kanıtı gibiydi. İtalyan aksanıyla şarkı söyleyip dansettiği sahne ise bunu hiç görmesek olurdu diyeceğimiz türden.

9-Kevin Spacey; Süperman Dönüyor( Superman Returns), 2006
Herhalde Süperman filmlerinin en kötüsü sayılabilecek olan filmde, Lex Luthor’u canlandıran Spacey rolüne neredeyse sadece otuz küsür yıl önceki Gene Hackman’ın karikatürize performansını izleyerek hazırlanmış gibiydi. Bırakın karaktere bir yorum getirmek, bir basamak üste taşımak Supermen ile hesaplaşmasında ilk filmle tıpatıp benzer sahnelere imza atan yönetmen Bryan Singer’ın da yardımıyla ilk Lex’in bile kötü bir kopyası gibi duruyordu.

10-Ewan Mc Gregor, Dev Avcısı Jack (Jack the Gaint Slayer), 2013
Bu rolü neden oynamak istediğini kesinlikle anlayamadığımız Mc Gregor, görsel efektlere sırtını dayayan bir eğlenceliğe yüksek olasılıkla komedi unsuru olarak yerleştirilmiş bir karaktere hayat veriyor ama maalesef saç modeli dışında pek te komik olmayı başaramıyordu. Hatta McGregor’un performansı filmi bile bir nebze aşağıya çekiyordu desek?

Tam tersi; Bazen oyunculuk karnesi zayıf olan aktörlerden iyi performanslar izlediğimiz de oluyor;
1-Jenifer Lopez; Out of Sight
2-Vin disel; Find me Quilty
3-Stallone; Copland, Creed

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.