Menü

Jurassic World Film Eleştirisi

Hollywood sineması bu yaz yıllar önce kendini kanıtlamış serilere devam filmleri çekmek için kolları sıvamış gibi görünüyor. Bu yaz Mad Max , Jurassic World ardından Terminatör ve Görevimiz Tehlikeyi de izleyeceğiz . Hatta en son Jaws’ın da devam filminin yolda olduğunu dair haberler var. Bunlar yüz milyon kere de çekseniz risksiz projeler olarak algılanıyor olsa gerek. Jurassic World’ün gişe hasılatına bakarsak bu algıya hak vermemenin de imkanı yok. Hikayemiz bilindiği üzere bir adaya konuşlanmış dinozor temalı, büyük bir eğlence parkında geçiyor. Öncüllerindekinin aksine buradaki dinozorlar DNA’ları değiştirilerek laboratuarlarda yapılmış canlılar. Film diyor ki, İnsanlar her zamanki aç gözlülükleriyle daha fazlasını…

Jurassic World

Senaryo - 5
Kurgu - 6
Yönetmen - 6.6
Oyunculuk - 5.5
Görsel Efektler - 8.5
Müzik - 6

6.3

User Rating: 4.3 ( 3 votes)

Hollywood sineması bu yaz yıllar önce kendini kanıtlamış serilere devam filmleri çekmek için kolları sıvamış gibi görünüyor. Bu yaz Mad Max , Jurassic World ardından Terminatör ve Görevimiz Tehlikeyi de izleyeceğiz . Hatta en son Jaws’ın da devam filminin yolda olduğunu dair haberler var.

Bunlar yüz milyon kere de çekseniz risksiz projeler olarak algılanıyor olsa gerek. Jurassic World’ün gişe hasılatına bakarsak bu algıya hak vermemenin de imkanı yok.

Hikayemiz bilindiği üzere bir adaya konuşlanmış dinozor temalı, büyük bir eğlence parkında geçiyor. Öncüllerindekinin aksine buradaki dinozorlar DNA’ları değiştirilerek laboratuarlarda yapılmış canlılar. Film diyor ki, İnsanlar her zamanki aç gözlülükleriyle daha fazlasını ister, daha büyük, daha korkunç dinozorlar izlemek ister. (Tıpkı daha fazla dinozor filmi izlemek isteyecekleri gibi)

Jurassic World film eleştirisi

Bu düşünceden yola çıkarak tasarlanmış dinozorların en sonuncusu, en özel olanı, en korkuncu ve en büyüğü olan T-Rex özel tecritte tutulduğu yerden kaçınca yirmi bin kişinin bulunduğu parkta dehşet başlıyor. Kahramanlarımıza gelince, esas oğlan akıllanmış raptorların eğitmeni, onlarla bir tür iletişim kurmaya çalışıyor. Ayrıca tabii çok cesur, kaslı ve kararlı. Esas kız ise parkın sorumlu müdürü, düzenli, tertipli hatta parkta topuklu ayakkabı ile dolaşacak kadar bakımlı. Bu bakımlılığı vurgulamak adına herhalde kadın gözüyle yazmadan duramayacağım felaket bir saç rengi ve modeli var. Başta dinozorları ve Jurassic Park’ın olmazsa olmazı iki de yeğenini hiç umursamıyor. Parkın sahibi, raptorları silah yerine kullanmak isteyen asker eskisi güvenlikçi, yumuşak kalpli bilgisayar teknisyeni, çılgın bilim adamı falan derken film bizi konu açısından olduğu gibi karakterler açısından da hiç mi hiç şaşırtmayarak ilk filmin izinden gidiyor. Ne var ki biz artık o dinozorları ekranda ilk gördüğünde büyülenen seyirciler değiliz. Raptorların başlarını öne doğru sallaya sallaya koşması, tekinsiz bakışları, T-Rex’in ekrana dönerek kocaman ağzını açması, keskin dişlerini göstererek kükremesi bize fazlasıyla tanıdık, bizi korkutmaktan ve ya şaşırtmaktan çok uzak. Biz de belki genetiğiyle oynanmış olan dinazorlar bir akıllılık eder, insanları ters köşeye yatırır, film şenlenir diye bekliyoruz. Ama beklentimiz boşa çıkıyor.

Jurassic World

Biz dinazorların örgütlenmesini, plan yapmasını falan beklerken görüp göreceğimiz tek zeka pırıltısı T-Rex’in izleme cihazını koparıp atması ve eklenen bukelamun DNA’sı nedeniyle kamuflaj yeteneği kazanmış olması oluyor. Bunun dışında T-Rex hep bildiğimiz gibi. Ne görse insan dinozor ayırt etmeden saldırıyor. Belki diyoruz o zaman insanlar bir akıllılık eder ve dinozorları dize getirir. Bu muhteşem canavarları yaratırken tedbir almışlardır, bir yolu vardır. O da yok. Biraz eğitimli raptorlar devreye giriyor ama işin sonunu getiremedikleri gibi filmin inandırıcılığını da zorluyorlar. Parkta bulunan insanların çok kalabalık olması, sürekli oradan oraya koşuşturması, dehşeti arttıracağı yerde filmin ve yönetmenin başına bela oluyor. Dikkat dağıttığı gibi hiç bir şeye de hizmet etmiyor. İki çocuğun oynadığı sahneler gerek diyaloglar ve oyunculuk, gerek heyecan açısından filmin en başarılı sahneleri denilebilir ama genel olarak film öncülünün Speilberg’in yönetimiyle yarattığı gerilimi de mumla aratıyor.

Jurassic World

Jurassic World

Sonuçta Jurassic World, klişelerin kurbanı olan, seriye yeni hiçbir tat katmayan, bu yaz başlayan serilerin devamı furyasında Mad Max’in yükselttiği çıtanın fazlasıyla altında kalan bir film. Evet sizi sıkmıyor ama en fazla Pazar sabah kahvaltısında çoluk çocuğa seyredilecek bir eğlencelik olmaktan da öteye gidemiyor.

 

Bunları Biliyor muydunuz?

  • Los Angeles’ta çekilmeyen ilk Jurassic Park filmi. Universal Stüdyoları’nda çekilen ilk üç filmin aksine çekimler Louisiana’da gerçekleştirildi.
  • Jurassic Park (1993)’ın oyuncu kadrosunda bulunan BD Wong, önceki filmlerde de yer alan tek oyuncu.
  • Projenin şekillenmeye başladığı ilk dönemde, Harrison Ford’un da oyuncu kadrosunda yer alacağı duyurulmuştu, ancak Ford, Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008) filminin beklediği kalite olmaması ve diğer nedenlerden ötürü kadrodan ayrıldı.

 

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.