Menü

Labirent; Alev Deneyleri Film Eleştirisi

(Okuyacağınız satırlar öncesi kitapları okumamış olduğumu ve bu yazının ilk film için spoiler içerdiğini belirtmek isterim) Alev Deneylerini değerlendirmeden önce serinin ilk filmi Labirentten Kaçış'a kısaca değinmek lazım. İlk film hafızaları silinerek kocaman bir labirentin içine hapsedilen bir grup gencin macerasını anlatıyordu.Son üyeleri Thomas’ın içinde bulundukları durumu sorgulamasıyla hareketlenen filmin, labirentin gizeminin koruduğu ilk yarım saati son derece ilgi çekiciydi. Sonrasında labirentte bekleyen düşmanın sıradanlığı maceraya gölge düşürmekle beraber aksiyon sahneleri göz dolduruyor ve ilk film asıl sürprizini sona saklıyordu. Doğruyu söylemek gerekirse bu sürprize rağmen finaldeki duygusal sahneler yeterince sahici değildi. Sineklerin Tanrısı ve Lost arasında bir merak uyandırarak…
yönetmen
oyunculuk
kurgu
senaryo
görsel efektler

User Rating: 4.63 ( 2 votes)

(Okuyacağınız satırlar öncesi kitapları okumamış olduğumu ve bu yazının ilk film için spoiler içerdiğini belirtmek isterim)

Alev Deneylerini değerlendirmeden önce serinin ilk filmi Labirentten Kaçış’a kısaca değinmek lazım. İlk film hafızaları silinerek kocaman bir labirentin içine hapsedilen bir grup gencin macerasını anlatıyordu.Son üyeleri Thomas’ın içinde bulundukları durumu sorgulamasıyla hareketlenen filmin, labirentin gizeminin koruduğu ilk yarım saati son derece ilgi çekiciydi. Sonrasında labirentte bekleyen düşmanın sıradanlığı maceraya gölge düşürmekle beraber aksiyon sahneleri göz dolduruyor ve ilk film asıl sürprizini sona saklıyordu. Doğruyu söylemek gerekirse bu sürprize rağmen finaldeki duygusal sahneler yeterince sahici değildi. Sineklerin Tanrısı ve Lost arasında bir merak uyandırarak başlayan film, ne Sineklerin Tanrısındaki psikolojik açılımlara ne de Lost’taki tekinsizlik ve gizeme evrilemeyerek tam olmamış izlenimi bırakıyordu.

images

İkinci film labirent 2 izlemek ise ne yazık ki bu duyguyu perçinledi. Daha önce Lost ve Sineklerin Tanrısı karışımı benzetmesini The 100 dizisi için de kullanmıştım aslında. Yine bir kitap uyarlaması olan diziyle filmin arasındaki benzerlikler de azımsanacak gibi değil. Özellikle gençlerin kıymeti, kanlarında bulunan madde hikayesi maalesef ikinci sezonunu tamamlayan ve çok daha ayakları yere basan bir hikaye anlatan söz konusu dizi nedeniyle de tanıdık. Kahramanlarımızın ilk filmin sonunda ulaştıkları ve hakkında pek bir şey bilmedikleri dış dünyada karşılarına çıkan Zombie benzeri yaratıklar ve dünyayı yok eden salgın ise artık pek çok filme pelesenk olmuş meseleler. Böyle bakınca Alev Deneyleri soluk kesen yıkılmış şehir görüntülerine ve heyecanlı kaçıp kovalamaca sahnelerine rağmen yeni bir tad vermiyor. Aksine tüm bu üzerinde oynanmış fikirleri harmanlayamaya çalışırken kantarın topuzunu kaçırmış gibi duruyor..

 

first-look-at-maze-runner-2-the-scorch-trials-movie-301665
Ayrıca film gençlerin o labirente neden konuldukları, kanlarında bulunan maddenin tam olarak hangi koşullarda oluştuğu ve hasat edildiğine şöyle bir değinip geçerek yarattığı gizemlere de en azından bu filmde mantıklı açıklama getirememiş oluyor. Son filmde dişe dokunur yanıtlar alır mıyız bilinmez ama motivasyonu kavrayamadan seyredince film kendi içinde bir bütün olmaktan uzaklaşıyor ve olaylar amaçsızmış izlenimi yaratıyor.
Kahramanlara gelince filmin sırtını dayadığı Thomas karakterine hayat veren Teen Wolf dizisinin oyuncusu Dylan O’Brien rol için son derece iyi bir seçim. O’Brien başta olmak üzere tüm oyuncu kadrosu rollerinin hakkını veriyor.
Grubun birbirlerine ve Thomas’a bağlılığı pozitif bir etki bıraksa da altının fazla doldurulduğu söylenemez. Çünkü Thomas çoğu zaman onlara açıklama yapma zahmetine bile katlanmıyor. Karakter çatışmaları cılız itirazlar olarak yansıyor perdeye. Thomas’ın aslında labirente atılan gençlerden biri olmaması, başlangıçta bir ‘ İsyan’ çalışanı olması da kanımca hikayeye zarar veriyor. Gönülsüz bir kahraman değil Thomas. Daha ilk başta her şeyi bilerek bu maceraya atılıyor. Her ne kadar fedakar, vicdan sahibi, iyi niyetli biri olursa olsun yaşı gereği yaşaması beklenen tereddütleri, iç hesaplaşmaları sanki hiç yaşamıyor. Nedeni belki son filmde anlaşılabilir ama bu tercih filmin baş karakterini ilmek ilmek geliştirerek bir büyüme, bir başkaldırı hikayesi anlatma şansını da elinden alıyor.
Sonuç olarak Alev deneyleri teknik anlamda başarılı, sıkılmadan izleyebileceğiniz apokaliptik bir aksiyon sunuyor. Ama orijinal hele hele derinlikli olduğunu söylemek çok zor.

Labirent 2 Alev Deneyleri İzledikten sonra sizde yorum yazabilirsiniz.

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.