Menü

Legends of Tomorrow Dizisi Eleştirisi; İlk Beş Bölümün Ardından:

Arrow ve Flash’ın yaratıcıları Greg Berlanti ve Marc Guggenheim’ın merakla beklenen yeni DC Comics dizisi Legends of Tomorrow yayın hayatına başladı. Arrow ve Flash’ta daha çok yan rollerde tanıdığımız kahramanların öyküsünü anlatan dizide Victor Garber(Dr.Stein), Brandon Routh( The A.T.O.M), Wentworth Miller(Captain Cold), Kendra Saunders (Hawkgirl), Caity Lotz (Sara / Canary), Dominic Purcell(Heat Wave) gibi isimler yer alıyor. Öykü gelecekte zamanın efendisi olarak görev yapan Rip Hunter’ın karısı ve çocuğunu öldüren ölümsüz Vandal Savage ‘ın gelecekte dünyaya hakim olmasına engel olmak için kendi zamanından kaçıp tarihte çok ta önemli rolleri olmadığını düşündüğü süper kahramanları bir araya toplamasıyla başlıyor. Tabii zamanlarından alınmaları…
yönetmen - 6
oyunculuk - 5
Görsel Efektler - 7
senaryo - 5
kurgu - 5
müzik - 5

5.5

User Rating: Be the first one !

Arrow ve Flash’ın yaratıcıları Greg Berlanti ve Marc Guggenheim’ın merakla beklenen yeni DC Comics dizisi Legends of Tomorrow yayın hayatına başladı. Arrow ve Flash’ta daha çok yan rollerde tanıdığımız kahramanların öyküsünü anlatan dizide Victor Garber(Dr.Stein), Brandon Routh( The A.T.O.M), Wentworth Miller(Captain Cold), Kendra Saunders (Hawkgirl), Caity Lotz (Sara / Canary), Dominic Purcell(Heat Wave) gibi isimler yer alıyor.

Öykü gelecekte zamanın efendisi olarak görev yapan Rip Hunter’ın karısı ve çocuğunu öldüren ölümsüz Vandal Savage ‘ın gelecekte dünyaya hakim olmasına engel olmak için kendi zamanından kaçıp tarihte çok ta önemli rolleri olmadığını düşündüğü süper kahramanları bir araya toplamasıyla başlıyor. Tabii zamanlarından alınmaları tarihin akışını değiştirmeyecek olan bu kahramanların biraz arızalı olduğunu söylemeye gerek yok.

dc_s_legends_of_tomorrow_by_monagory-d9no5dt

Legends of Tomorrow’un daha en başından iki tane avantajı var aslında. Birincisi süper kahraman hikayelerinde çok sık görmediğimiz zaman yolculuğu teması, ikincisi ise daha önce yan karakterler olarak haklarında pek çok bilgiye zaten sahip olduğumuz karakterleri bize tanıtmak için uğraşmasına gerek olmaması. Ancak dizinin her iki avantajı da pek iyi kullanabildiği söylenemez.

Karakterler tanıdık olsa da yine de birbirleriyle tanışmaları ve birbirleriyle çalışmaya alışmaları, uyum yakalamaları gerekiyor. Öncelikle dizi bu aşamada çok aceleci davranıyor. Karakterlere tek tek odaklanmak yerine bir bölümde yaşanan maceranın arasına bir kaçının meselelelerini darmadağınık ve son derece yüzeyel tespitlerle yerleştirmeye çalışıyor. Yan rol olarak yazılmış kahramanların öylece bir araya toplanması onların derinlik kazanmasını sağlamıyor ne yazık ki. Aksine, karakterleri nasıl olsa herkes biliyor cinsinden bir özensizliğe sebep oluyor. Kalabalık kadro bir sürü laf, bir sürü karmaşa yaratırken, yeni tanıdığımız tek karakter olan Zamanın efendilerinden Rip Hunter da bu özensizlikten payını alarak abartılı İngiliz aksanı ile Dr Who’nun kötü bir kopyası gibi. Bir yan karakter olarak Flash’a renk katan Snart (Captain Cold) bile o kalabalığın arasında karizmasından çok şey yitiriyor.

legends-of-tomorrow-2016-captain-cold-jAYP-1000x600

Üstelik karakterlerdeki bu zafiyet iyi bir öykü, mantıklı bir olay örgüsü ile de desteklenmiyor maalesef. 4000 yıldır reenkarne olarak birbirlerini her koşulda bulan Hawkgirl ve Hawkman’in birbirlerine olan aşkı zaten inandırıcı olmaktan uzakken , geçmişte çocuklarıyla tanışmaları hatta onu kaybetmelerine sıradan olaylar gibi şöyle bir değinilip geçiliyor. Sara’nın içinde var olan katil, Snart’ın babasıyla meseleleri, Fire Storm’un anlaşmazlıkları zaten bildiğimiz konular. Bu ve bunun gibi kahramanlara ait sorunlar derinlemesine anlatılmadıktan sonra ilgi çekmiyor. Dizinin bir hayli kötü yazılmış senaryosu dizinin samimiyetini, inandırıcılığını zedeleyip tempo sorunlarına yol açarken süper kahraman öyküleri için fark yaratabilecek zaman yolculuğu temasını da gelişigüzel kullanarak harcanmasına neden oluyor. Senaryo ile ilgili söylenebilecek tek olumlu şey ara sıra karakterlerinin eski hayatlarına yaptığı göndermeler. Bu kısımlar bu tayfanın yerli yerinde yan rol olarak kullanıldığı projeleri hatırlatıp gülümsetiyor.

Hadi süper kahraman dizisidir aksiyon için izleyelim deseniz aksiyon sahneleri de öyle ahım şahım değil. Bize görmediğimiz hiçbir şey vaad etmiyor. Zaman yolculuğu yaparak gittikleri dönemler ise iki kıyafet değişimi, bir iki mekanla sınırlandırılarak masraftan da kaçınılmış izlenimi yaratıyor.

Kısaca söylemek gerekirse, Legends of Tomorrow bu özensiz duruşuyla elindeki malzemenin tümünü boşa harcıyor ve bu nedenle de ekranda oldukça iyi örnekleri yayınlanan süper kahraman dizileri arasında kendisine yer açması oldukça zor görünüyor.

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.