Menü

Lion Film Eleştirisi

Yönetmen koltuğunda Garth Davis’in oturduğu, senaryosu Luke Davis tarafından kaleme alınan başrollerinde Dev Patel, Nicole Kidman, David Wenham, Roneey Mara ve Sunny Pawar’ın paylaştığı Lion, kahramanı Saroo Bierley’in özyaşam öyküsünden(A Long Way Home) uyarlama. Sırf bu nedenle bile Oscar ödülleri için adı fazlaca gündeme gelen film altı dalda adaylık kazanmayı başardı. 1981 doğumlu Sheru henüz 5-6 yaşlarındayken Hindistan’da bir tren istasyonunda yanlışlıkla bindiği trenden inemeyip tam 1500 km uzaktaki hiç bilmediği bir şehre geliyor. Bu mesafe o kadar fazla ki aynı ülkede yaşamalarına rağmen insanların kullandığı dil bile farklı. Hiç parası olmayan, dil bilmediğinden derdini anlatamayan, yapayalnız bir çocuğun tek…
yönetmenlik - 6.5
senaryo - 6
görsellik - 6.5
müzik - 7
Oyunculuk - 7
kurgu - 6

6.5

User Rating: Be the first one !

Yönetmen koltuğunda Garth Davis’in oturduğu, senaryosu Luke Davis tarafından kaleme alınan başrollerinde Dev Patel, Nicole Kidman, David Wenham, Roneey Mara ve Sunny Pawar’ın paylaştığı Lion, kahramanı Saroo Bierley’in özyaşam öyküsünden(A Long Way Home) uyarlama. Sırf bu nedenle bile Oscar ödülleri için adı fazlaca gündeme gelen film altı dalda adaylık kazanmayı başardı.

1981 doğumlu Sheru henüz 5-6 yaşlarındayken Hindistan’da bir tren istasyonunda yanlışlıkla bindiği trenden inemeyip tam 1500 km uzaktaki hiç bilmediği bir şehre geliyor. Bu mesafe o kadar fazla ki aynı ülkede yaşamalarına rağmen insanların kullandığı dil bile farklı. Hiç parası olmayan, dil bilmediğinden derdini anlatamayan, yapayalnız bir çocuğun tek başına Kalkuta sokaklarında dolaşmasını ve binbir türlü tehlike atlatmasını, üstelik o yaşlarda bir çocuğun gerçekten bunları yaşadığını bilerek izlemek etkileyici. Bir de Sheru’yu canlandıran Sunny Pawar’ın yüzü, kocaman gözleri ve oyunculuğu bu hissi ikiye katlıyor. Filmin bu bölümü gerek sinematografik, gerekse kurgu olarak ta tıkır tıkır işliyor. Oscar’a da aday olan başarılı müzikleri eşliğinde Hindistan tüm karmaşası ve fakirliğiyle gözlerimizin önüne serilirken küçük Sheru’nun yolu en sonunda bir yetimhaneye düşüyor ve oradan da Avusturalya’lı bir çift tarafından evlat ediniliyor. Çocukluğunda yaşadıklarını, ülkesini hatta konuştuğu dili arkada bırakan Sheruu 20 yıl sonra bir yetişkin olduğunda ailesini bulma çabasına giriyor ve Google Earth sayesinde hatırladıklarını birleştirip yaşadığı yere ve ailesine ulaşıyor.

Sunny Pawar stars in LION
Photo: Mark RogersFilmin ikinci kısmı yani Sheru’nun Avusturalya’lı ailesinin yanında yaşadıkları ve evini bulma macerası perdede akmaya başladığında film maalesef ciddi olarak kan kaybediyor. Öncelikle herhalde filmin süresi nedeniyle mecburen atlanan zaman dilimi (20 sene) eksiklik hissi yaratıyor. Sheru’nun Avusturalya’lı anne-babasıyla ve onlar tarafından evlat edilen ikinci bir Hintli çocuk olan üvey kardeşiyle ilişkisi havada kalıyor.

Sheru’nun üvey annesini canlandıran Nicole Kidman kendisi için yazılan birkaç etkileyici sahnede oldukça iyi iş çıkarsa da bu dramatik yapının altı film genelinde dolmuyor. Aynı şekilde evi arama macerası hızlı, yavan bir anlatım ile etkisini yitiriyor ve Sheru’nun yetişkin halini canlandıran Dev Patel’e oyunculuk anlamında bu kısımları yükseltecek alan da açamıyor. Araya giren aşk macerasının da neye hizmet ettiği pek anlaşılamıyor. Kısacası bu bölümde film odağını tamamen yitirmiş hissi uyandırıyor ve hikaye ile aranızı o kadar açıyor ki sonunda gerçekleşen kavuşma sahnesini bile dokunaklı bulmak zorlaşıyor. Üstelik böyle bir filmin bütün yatırımını yapması beklenen bu sahne tek başına değerlendirildiğinde de etkisiz, gelişigüzel çekilmiş gibi duruyor. Lion’un son 20-25 dakikası maalesef neredeyse gerçek hikayelerin sonunda daha sonra olanları anlatan yazılı bilgilendirmeler gibi.


Kısacası Lion odağını, samimiyetini kaybeden ve doğru bir şekilde aktarılamayan bir hikayenin gerçek te olsa değerini yitireceğini kanıtlayan bir film ne yazık ki. Ekran süresi en az Dev patel kadar olan ama buna karşın filmin afişinde adı bile olmayan çocuk oyuncu Sunny Pawar’ın yüzü, oyunculuğu dışında çekici, hatırlanacak bir yanı yok. Filmin Oscar yarışında almış olduğu en iyi yardımcı kadın oyuncu(Nicole Kidman) ve en iyi müzik adaylıkları neyse de en iyi film, sinematografi, yardımcı erkek oyuncu (Dev Patel) hele senaryo adaylıkları ise en hafif manasıyla şaşırtıcı, iyi seyirler…
https://youtu.be/dHQW1Sl32Ug

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.