Menü

Lost In Space Dizi Eleştirisi

1965- 1968 yılları arasında ABD’de yayınlanan ve uzayda kaybolan Robinson ailesinin maceralarını anlatan Lost In Space dizisi Netflix tarafından yeniden televizyona uyarlandı. Başlıca rollerini Toby Stephens, Molly Parker, Taylor Russel, Parker Posey ve Max Jenkins’in paylaştığı dizinin ilk sezonu on bölüm halinde olacak şekilde geçtiğimiz günlerde seyirciyle buluştu. Dünyadaki kaynakların artık tüm insan ırkını beslemeye yetmediği bir zamanda 2046 yılında başka bir gezgende koloni kurmak üzere seçilen Robinson ailesi Jupiter 2 uzay aracı ile bilinmeyen bir gezegende mahsur kalıyor. Ailesinin yanında olmayı başaramamış asker bir baba, onun yokluğunda çocuklarının her türlü sorumluluğunu almaya alışmış, onları kendi kendilerine yetecek şekilde yetiştirmeye…
oyunculuk - 6
yönetmenlik - 6.5
görsellik - 7.5
senaryo - 6
müzik - 6
kurgu - 6

6.3

User Rating: Be the first one !

1965- 1968 yılları arasında ABD’de yayınlanan ve uzayda kaybolan Robinson ailesinin maceralarını anlatan Lost In Space dizisi Netflix tarafından yeniden televizyona uyarlandı. Başlıca rollerini Toby Stephens, Molly Parker, Taylor Russel, Parker Posey ve Max Jenkins’in paylaştığı dizinin ilk sezonu on bölüm halinde olacak şekilde geçtiğimiz günlerde seyirciyle buluştu.

Lost In Space Dizi Eleştirisi

Lost In Space Dizi Eleştirisi

Dünyadaki kaynakların artık tüm insan ırkını beslemeye yetmediği bir zamanda 2046 yılında başka bir gezgende koloni kurmak üzere seçilen Robinson ailesi Jupiter 2 uzay aracı ile bilinmeyen bir gezegende mahsur kalıyor. Ailesinin yanında olmayı başaramamış asker bir baba, onun yokluğunda çocuklarının her türlü sorumluluğunu almaya alışmış, onları kendi kendilerine yetecek şekilde yetiştirmeye çalışmış fizikçi bir anne ve iki kız bir erkek çocuktan oluşuyor Robinson ailesi. Anne babanın arası bozuk, hatta yolculuk öncesinde ayrılma aşamasına gelmişler. Çocuklara gelince en büyükleri Jody(Taylor Russel) tıbbi eğitimden geçmiş, akıllı ve sağduyulu biri. Penny’nin (Mina Sandwall) en öne çıkan özelliği ise kararlılığı ve gözü pekliği. Ailenin en küçük üyesi Will (Maxwell Jenkins) ablalarına göre daha yumuşak huylu ve güvensiz bir çocuk.

 

Dizi aslında oldukça hızlı bir başlangıç yapıyor. İlk bölümün bıçak sırtında giden yaşam mücadelesi son derece heyecanlı. Uzay gemisinin tasarımına, kostüm ve efektlere de emek harcandığı belli, özellikle Will’in gezegendeki bir gemi enkazında bulduğu robot özgün görüntüsü ile epey göz dolduruyor.

 

Lost In Space Dizi Eleştirisi

Flashbacklerle kahramanlarımızın dünyadaki yaşamlarını, aralarındaki problemleri de yavaş yavaş su yüzüne çıkartarak ilerleyen dizi uzayda hayatta kalma mücadelesi ile aile dramasını harmanlıyor. Ancak bu dramaların fazla naif olması ve derinlikli anlatılamaması hayatta kalma mücadelesinin zamanından da çaldığı düşünülürse dizinin elini epey zayıflatıyor. Lost In Space senaryosunun azizliğine de uğrayarak zaman zaman aile dramasından neredeyse sabah kuşağı çocuk filmi seviyesine kadar düşüyor. Her bölümde farklı bir terslik olması ve bunlara yönelik mantıklı çözümler bölüm özelinde heyecanla izlense de bu farklı kulvarlardaki mücadeleler bütüne fazla katkı sağlayamayıp kopukluk yaratıyor ve konuyu dağıtıyor. Yani Lost in space’in prodüksiyon tasarımı, efektleri, uzay macerası ve hayatta kalma kısımlarındaki maharet karakter derinliği ve dramatizasyon aşamasında yok ne yazık ki.

Lost In Space Dizi Eleştirisi

Genel olarak tüm oyuncu kadrosunun senaryo elverdiği ölçüde elinden geleni yaptığı söylenebilir. özellikle Molly Parker(Maureen Robinson) ve Toby Stephans(John Robinson) tecrübeli oyuncular ve rollerinin hakkını veriyorlar ama bölümler ilerledikçe Will karakterini canlandıran Maxwell Jenkins adanmış oyunculuğu ile ön plana çıkıyor. Diziyi izlerken karakterinin sorunlarını, korkularını,sevgi ve heyecanını bir bir oyuncunun sevimli yüzünden okumak mümkün. Uzaylı bir robot bulan ve arkadaş olan çocuk teması çok klişe olsa da Maxwell’in oyunculuğu ve robotun özgün tasarımı bu hikayeyi bir kez daha izlenir kılmayı başarıyor.

Lost In Space Dizi Eleştirisi

Gezegenle verilen mücadelenin yanında dizinin kötüsü Dr. Smith’in motivasyonlarının Parker Posey’in oyunculuğuna ve flashbacklerle desteklenmesine rağmen havada kalması da dizinin eksi hanesine yazılıyor. Pek çok dizide benzerlerini gördüğümüz antikahraman kontenjanındaki Don karakterinin ise ne yazık ki ilk on bölüm itibarıyla inandırıcı veya sevimli olabildiğini söylemek zor.

Lost In Space Dizi Eleştirisi

Sonuç olarak aile değerlerinin yücelttiği zamanlar olan 1960’larda ortalığı kasıp kavuran Lost In Space’in dizinin ruhuna dokunmamak adına aileyi ön plana çıkartıp kutsayan söyleminin günümüzde dramatik açıdan naif kalması doğrusu kaçınılmaz. Belki biraz risk alınarak daha karanlık bir bakış açısıyla, daha aykırı bir aile etrafına yapılandırılabilse dizi çok daha fazla ilgi görebilir, fark yaratabilirdi. Yine de aksiyon ve uzay macerası bölümleriyle Lost In Space’in türün hayranları için bir seçenek oluşturabilecek yetkinlikte olduğu söylenebilir, iyi seyirler…

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.