Menü

Lucifer Dizi Eleştirisi; İlk Sezonun Ardından

Tom Kapinos’un imzasını taşıyan ve senaryosu Mike Carey tarafından yazılan Fox dizisi Lucifer 13 bölümle ilk sezonunu noktaladı. Dizi ilk yayınlanmaya başladığı dönemde Amerika’da muhafazakar kesimlerin tepkilerine neden olduysa da ilerleyen bölümlerinde yeterli raytinge ulaşıp ikinci sezon için onay almayı başardı. Cehennemden kaçarak Los Angeles’a yerleşen ve Lucifer Morningstar adıyla bir bar işletmeye başlayan Şeytan (Tom Ellis) barında işlenen bir cinayetin ardından Dedektif Chloe Decter (Lauren German) ile tanışır. Cinayet dosyalarını çözmeyi eğlenceli bulan Lucifer insanların gerçek arzularını kolaylıkla öğrenebilmesi ve ikna kabiliyeti(!) sayesinde Chloe ile beraber çalışmaya başlar. Aslında dizi bundan önce defalarca denenmiş ve genellikle iyi sonuç vermiş…
oyunculuk - 6.5
yönetmen - 6
müzik kullanımı - 7
senaryo - 6
kurgu - 6

6.3

User Rating: 4.8 ( 1 votes)

Tom Kapinos’un imzasını taşıyan ve senaryosu Mike Carey tarafından yazılan Fox dizisi Lucifer 13 bölümle ilk sezonunu noktaladı. Dizi ilk yayınlanmaya başladığı dönemde Amerika’da muhafazakar kesimlerin tepkilerine neden olduysa da ilerleyen bölümlerinde yeterli raytinge ulaşıp ikinci sezon için onay almayı başardı.

Cehennemden kaçarak Los Angeles’a yerleşen ve Lucifer Morningstar adıyla bir bar işletmeye başlayan Şeytan (Tom Ellis) barında işlenen bir cinayetin ardından Dedektif Chloe Decter (Lauren German) ile tanışır. Cinayet dosyalarını çözmeyi eğlenceli bulan Lucifer insanların gerçek arzularını kolaylıkla öğrenebilmesi ve ikna kabiliyeti(!) sayesinde Chloe ile beraber çalışmaya başlar.

lucifer_s01e02_still

Aslında dizi bundan önce defalarca denenmiş ve genellikle iyi sonuç vermiş bir formülü birebir uyguluyor. Egzantirik bir başkarakterin yanına onu dengeleyecek akıllı, güzel üstelik silahlı bir kadın yerleştiriyor. Dolayısıyla diziyi izlenir kılan başkarakterin kendisine biçilen bu sıra dışı rolü perdeye ne kadar iyi yansıtabildiği. Tom Ellis’in alaycı, kural tanımaz ve günah düşkünü Lucifer’ı fiziksel görüntüsü ve İngiliz aksanıyla başarılı sayılabilir. Ne var ki belki de dizinin hafif bakış açısından tekinsizliği eksik. Hatta zaman zaman karikatürize neredeyse feminen bir Şeytan karşımızdaki. Dizinin bu tercihi aslında tehlikeli sulara girmeden sadece eğlencelik bir iş peşinde olduğunu da kanıtı aslında. Dünyaya inen Şeytanı anlatan bir dizinin dini alt metni olması elbette kaçınılmaz. Ancak Lucifer bu alt metinleri ilk anda aldığı eleştirileri boşa çıkarmak istercesine olabildiğince yumuşatarak yansıtıyor perdeye. Bu kadar hafif ve eğlenceli olması biraz da bu yüzden.

Lucifer1

Benzer diziler ne kadar başkarakterine yaslanırsa yaslansın aslında ön planda olan çoğunlukla cinayeti çözmektir. Bu anlamda Lucifer başkarakterinin değişimine, babasıyla(!), kardeşi(!) ile sorunlarına, insanlaşma sürecine sanki daha fazla vakit ayırıyor. Lucifer şeytan olduğunu kimseden saklamıyor, ne var ki çevresindeki insanlar ona inanmıyor. Onu saplantılı, çocuksu bir adam olarak görüyor, şeytan olmasıyla ilgili konuşmalarını metafor olarak değerlendirip, öylece kabul ediyorlar. Gerçekten de Lucifer’ın insanlara alışma, onların arasına karışma ve davranışlarını anlamlandırmaya çalışma macerasında çevresindeki dünyayı yeni tanıyan şımarık bir çocuğun saflığı var. Özellikle onun bakış açısını ve büyüme sürecini yansıtmak adına psikoloğu Dr. Linda Martin (Racheal Harris) ile yaptığı seanslar hayli eğlenceli ve ilgi çekici.

lucifer-pilot-angel1

Onu cennete dönmeye ikna etmeye çalışan kardeşi Amenadiel (D.B.Woodside) ve onu koruma yemini etmiş olan çekici iblis Mazikeen (Lesley Ann Brandt) ile ilişkisi de dünyada edindiği tecrübeler ekseninde gitgide karmaşıklaşıyor. Yine de Lucifer’ı en çok zorlayan onu diğer insanlar gibi karşı konulmaz bulmayan, dedektif Chloe ile ilişkisi. Hem ona karşı savunmasız olmak canını sıkıyor hem de ondan uzaklaşamıyor. İkilinin arasındaki kimya biraz zayıf olsa da ikinci sezonun onları daha fazla yakınlaştırıp yakınlaştırmayacağını göreceğiz. Şimdilik Lucifer’ın bu çocuksu ve daldan dala atlayan haliyle dedektif Decter’ı etkilemek için önünde uzun bir yol var gibi görünüyor.

Chloe And Lucifer At LUX

Sonuç olarak cast olarak başarılı, müzik kullanımı yerinde, karanlık sulara yelken açmaktansa işin eğlencesine odaklanan, kusurlarını mazur görüp kolayca tüketebileceğiniz sevimli bir dizi Lucifer. İyi seyirler..

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.