Menü

Luke Cage; İlk Üç Bölümün Ardından

Power Man olarak ta bilinen ve çizgi romanı(Marvel) 1972 de yayınlanlanmaya başlayan Luke Cage’i Netflix dizisi Jessica Jones’un ilk sezonunda görmüştük. Artık Netflix yapımcılığında kendi serisine sahip oldu ve geçtiğimiz günlerde ilk bölümleri seyirciyle buluştu. Hapishanede kendisi üzerinde yapılan bir takım deneyler nedeniyle süper güçlere kavuşan ve süper güçlerine rağmen normal bir yaşam sürmeye çalışan Luke Cage gündüzleri bir zamanlar sevdiği ve kaybettiği kadının babası Pop’s ın berber dükkanında çalışmakta akşamları ise Cottonmouth tarafından işletilen Harlem Paradise’da bulaşıkçılık yapmakta ve beladan uzak durmaktadır. Ancak Harlem’de yaşayan çıkışsız gençlerden Pops’ın kol kanat gerdiği Chico’nun karıştığı bir soygun bu düzeni değiştirecektir. Öncelikle…
oyunculuk - 6.5
görsellik - 7
senaryo - 6.5
müzik - 8.5
kurgu - 6.5

7

User Rating: 3.7 ( 1 votes)

Power Man olarak ta bilinen ve çizgi romanı(Marvel) 1972 de yayınlanlanmaya başlayan Luke Cage’i Netflix dizisi Jessica Jones’un ilk sezonunda görmüştük. Artık Netflix yapımcılığında kendi serisine sahip oldu ve geçtiğimiz günlerde ilk bölümleri seyirciyle buluştu.
Hapishanede kendisi üzerinde yapılan bir takım deneyler nedeniyle süper güçlere kavuşan ve süper güçlerine rağmen normal bir yaşam sürmeye çalışan Luke Cage gündüzleri bir zamanlar sevdiği ve kaybettiği kadının babası Pop’s ın berber dükkanında çalışmakta akşamları ise Cottonmouth tarafından işletilen Harlem Paradise’da bulaşıkçılık yapmakta ve beladan uzak durmaktadır. Ancak Harlem’de yaşayan çıkışsız gençlerden Pops’ın kol kanat gerdiği Chico’nun karıştığı bir soygun bu düzeni değiştirecektir.

0477_tiara_107_unit_04925r-1

luke-cage-16-1200x668
Öncelikle Luke Cage’in siyahi olması ve Harlem’de yaşaması diziyi bir süperkahraman dizisi olarak ayrı bir noktaya taşıyor. Cage, ilk bölümler itibarıyla kendi gibi süper güçleri olan düşmanlar yerine çetelerle ve Harlem’de güç üzerine dönen dolaplarla uğraşıyor. Dizi bu açıdan ve yarattığı atmosfer itibarıyla suç dramasına daha yakın duruyor ve zaman zaman bir çizgi roman uyarlaması olduğunu unutturuyor. Yerinde diyaloglarla dramatik çatışmaların ve karakter tanıtımlarının hakkını verirken karanlık bir atmosfer yaratmayı da başarıyor. Harlem’i avucunun içinde tutan bir patron, parasıyla her türlü desteğini satın aldığı bir politikacı, mahallede büyümüş amansız, güzel bir polis dedektifi ve gençlere kendince bir yuva sunmaya çalışan Pop’s karakterleri oldukça tatmin edici bir şekilde vücut buluyor. Luke Cage’i canlandıran Mike Colter gerek fiziksel görüntüsü gerek abartısız oyunculuğu ile dizinin oluşturduğu evrene başarıyla uyum sağlıyor.

ce2ef4c7e335eaaa3d0903aa7fe8cfee

Dizinin yarattığı atmosferi tamamlamak adına Harlem’in olmazsa olmazı müzik sosu da yerinde. Aksiyon sahnelerinin Harlem Paradise’daki sahne performanlarının aralarına serpiştirilmesi mesela hem göze hem de kulağa hitap ederek farklı bir lezzet yaratmayı başarıyor.
Gel gelelim bu tutan maya bir süper kahraman öyküsü için fazlaca naif ve açılımsız görünüyor. Çizgi roman macerasına hakim olmayanların Luke’un öyküsünü ileri aşamalarda akıtmayı sağlayacak ögeleri tahmin etmesi kolay değil. Mafyayla savaşan kiralık bir süper kahraman ne kadar stilize edilirse edilsin seyirciyi ne kadar oyalar? Yani dizinin şu ana kadar bize sunduğu kötüler ve komploları yerinde olsa da maalesef bir süper kahraman için dişe dokunur bir kapışma vaat etmiyor. Luke bu kadar yenilmez olmasa dizinin önünün daha açık olacağı hissiyatı yakanıza yapışıyor. Roketle bile yok edilemeyen bir adam karşımızdaki, önünde kim durabilir ki? Umarız dizi bunun yanıtını kısa süre içinde verir. İyi seyirler…

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.