Menü

Mandıra Filozofu İstanbul Film Eleştirisi

Konu İlki 2014 yılının nisan ayında beyazperde de yayınlanan ve yaklaşık 1 milyon izleyiciye ulaşan  Mandıra Filozofu filminin devamı niteliğindeki yapımdır; bu sefer İstanbul'u ve İstanbul'da yaşayan insanları hedef alıyor. Bodrum’un Çökertme köyünde, kendi halinde, mütevazi bir hayatı olan, tüm dünyevi hırslardan arınmış bir biçimde "bir lokma bir hırka" düsturuna da sadık kalan sempatik kahramanımız Mustafali; bu filmle birlikte her geçen gün daha da büyüyen ve kalabalıklaşan İstanbul şehri üzerinden, modern dünyanın karşısına çıkarak hesaplaşıyor. Yıllar önce kendisini ve annesini terk eden babasının hastalığı nedeniyle istanbul ' a  gelmek zorunda kalan Mustafali, metropol insanının da ezberlerini bozmaktan kaçınmıyor. Film Eleştirisi   Ne zamandır…

Mandıra Filozofu İstanbul

Oyunculuk - 62%
Senaryo - 44%
Kurgu - 36%
Görsel Efektler - 47%
Müzik - 36%
Yönetmen - 46%

45%

User Rating: Be the first one !

Konu

İlki 2014 yılının nisan ayında beyazperde de yayınlanan ve yaklaşık 1 milyon izleyiciye ulaşan  Mandıra Filozofu filminin devamı niteliğindeki yapımdır; bu sefer İstanbul’u ve İstanbul’da yaşayan insanları hedef alıyor.

Bodrum’un Çökertme köyünde, kendi halinde, mütevazi bir hayatı olan, tüm dünyevi hırslardan arınmış bir biçimde “bir lokma bir hırka” düsturuna da sadık kalan sempatik kahramanımız Mustafali; bu filmle birlikte her geçen gün daha da büyüyen ve kalabalıklaşan İstanbul şehri üzerinden, modern dünyanın karşısına çıkarak hesaplaşıyor. Yıllar önce kendisini ve annesini terk eden babasının hastalığı nedeniyle istanbul ‘ a  gelmek zorunda kalan Mustafali, metropol insanının da ezberlerini bozmaktan kaçınmıyor.

Mandıra Filozofu İstanbul

Mandıra Filozofu İstanbul

Film Eleştirisi

 

Ne zamandır sinemada Türk filmleri izlemiyordum. Aylar sonra gittiğim ilk  Türk filmi oldu “Mandıra Filozofu İstanbul” .

Film komedi filmi kategorisine yerleştirmişler ama bence dram veya gerilim olabilirdi. İzlerken ben bu iki duygu haricinde bir şey hissetmedim. Yüzümde ki mimikler oynamadı desem yeridir. Sahneler çok uzun ve tekrarlı. Yeni bir konu yok. Senaryo desen Çocuklar Duymasından alıp koymuş sinemaya. Para harcamamışlar filme ama sorsan 1 milyona yakın izlenme almışlardır. İzleyen insanın hem parasına hem zamanına yazık bir filmdi. Kendimi dışarı atmamak için zor tutum.

Mandıra Filozofu İstanbul

Mandıra Filozofu İstanbul

Filmde bir tuvalet sahnesi yapmışlar yaklaşık 5 dakika filan sürdü. Birisi ayakta , diğeri oturumuş 5 dakika tuvaletlerini yaparken bu konu üzerine ilkokul seviyesinde ki “ESPİRİ“lerini dinledik.  Yönetmenler böyle kalitesiz filmler çıkarırken neler düşündüğünü gerçekten merak ediyorum.  Yine bir yabancı kadın , erkeği ayartıp evlenir ve erkeğin terk ettiği kadın bu kadına küfürler ederek öç almak ister.

Türk sinema sektörüyle yabancı sektörü karşılaştırmak imkansız hale geldi artık. Bu filim hakkında fazla yazabilcak bir şey bulamıyorum aslına bakarsanız. Beğendiğim tek şey filmde ki  sosyal mesajlardı. Bunun haricinde boş bir filmdi.

 

Film 387 bin seyirciyle 3.988.848,17 hasılat yapmış…

 

Bunları Biliyor muydunuz?

  • Filmin çekimlernin bir kısmı Bodrum’da büyük bir kısmı da İstanbul’da gerçekleştirildi.
  • Çok sevilen Seksenler dizisinde de imzası bulunan oyuncu / yönetmen Müfit Can Saçıntı, geçtiğimiz yıl kamera arkasına da geçtiği Mandıra Filozofu filmiyle yaratmış olduğu karakteri sinema salonlarına taşımıştı. Saçıntı bu yıl içerisinde vizyona girmesi planlanan Yengen ve Şengen filminin de yönetmenliğini üstlendi.

 

 

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.