Menü

Mucize Film Eleştirisi

Film Hakkında : Çekimleri İzmir Foça, Uşak, Kars ve Kağızman’a bağlı köylerde gerçekleştirilen “Mucize” Mahsun Kırmızıgül’ün dördüncü filmidir. Kırmızıgül bu kez 1960’lı yıllarda sefalet içinde yaşayan, darbenin içinde ki Türkiye’yi anlatıyor. Filmde, fakirliğin hüküm sürdüğü yıllarda, okumayı bekleyen yüzbinlerce çocuğun ve öğretmenlerin hikayesi anlatılıyor. 1960’lı yıllarda darbe döneminde geçen film, Egeli bir öğretmenin (Talat Bulut) Anadolu’nun ücra bir köşesine sürgüne gidişiyle başlıyor.

  • Yönetmen: Mahsun Kırmızıgül
  • Oyuncular : Mahsun Kırmızıgül ,Talat Bulut , Mert Turak , Büşra Pekin , Erdem Yener , Metin Yıldız , Meral Çetinkaya
  • Senarist :  Mahsun Kırmızıgül
  • IMDB : 7,5

Film Eleştirisi

Yine bir Mahsun Kırmızığül yapıtı. Yine ajitasyon,yine ajitasyon.. Filmin başından sonuna kadar sahneler kopuk kopuktu. Anlam Kargaşası çok fazla vardı. Bunlardan bazıları :

  • Azizin , yolu bile olmayan üç günde bir otobüsün  geldiği köyden gece ansızın eşiyle gitmesi.
  • Yolu olmayan bir  köye okul için Çimento ve Demir getirilmesi.
  • Nasıl olduysa 60’lı yıllarda Garanti bankasından aynı günde havale alması.
  • Azizin eyersiz atı dört nala sürmesi
  • On oğul içinde kız isteme sahnesi çekilmesi

ve fazlası..

mert turak

mert turak

Mahsun Kırmızığül yine bu filminde de zazalara değinmeyi ihmal etmemiş. Hele ki dağda ki Teroristin eşkiya olarak tanıtılması. (Filmin bir sahnesinde ” Bunlar yol kesmezler,haraç toplamazlar. Sadece hak ettikleri toprakları korurlar” ifadesi yer alıyor. Yani eşkiya kavramıyla yakından uzaktan alakaları yok.) Eşkiyaların(Teroristlerin) okul yapmaya yardım etmelerine ne demeli? Bizle dalga geçiyor galiba. Güya okul yıkıp öğretmenleri öldürerek halkı daha da cahil bırakmak isteyen onlar değilmiş gibi. Genel itibariyle kurgu vasattı.Filmin  çekildiği yerler ve kullanılan manzaralar ise gayet güzeldi.

Oyuncu kadrosuna baktığımızda Türk sinemasının ünlü isimleri yer alıyor. Filmde ki en iyi oyunculuğa sahip karakter kuşkusuz Aziz’di. Aziz karakterini canlandıran Mert Turak büyük bir oyunculuk sergilemiş. Hareketleri,mimikleri,konuşması her şeyiyle harika bir oyunculuktu.

 

Genel olarak kötü olan bir filmde bir de baş kahraman Mahsun Kırmızığül olsaydı neler olurdu bilemiyorum. Heralde IMDB Bottom 100’e girerdi

 

 Fragman :

Serdar Aksoy

Gezip görmeyi, fotoğraf çekmeyi ve sinemaya gitmeyi seven genç bir yazar.

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.