Menü

Mutlaka İzlenmesi Gereken 14 Bilim Kurgu Filmi

     Not : Filmler İMDB’ye veya başka bir yere göre değil sadece bana göre değerlendirilmiştir. Sırası önemli değildir! Unuttuğum filmler varsa bunları bana söyleyin listeye ekliyeyim.

                         Mutlaka İzlenmesi 14 Bilim Kurgu Filmi

                     1) Ender’s Game : Uzay Oyunları

Ender's Game : Uzay Oyunları

Ender’s Game : Uzay Oyunları

Ender’s Game’, 2070 yılında geçen, fütüristik bir film. Dünyaya yapılan bir ‘alien’ saldırısı sonrasında hayatta kalmak için savaşmaya başlayan insanoğlu, gezegenlerini ele geçirmeye çalışan ‘Buggers’ isimli yaratıklara karşı büyük bir mücadele verirler. Görevinde başarılı olmaya çalışan insanoğlu, bu dünya dışı yaratıkları yok etmek için özel olarak görevlendirilmiş olan “IF” isimli seçkin bir ordu kurar. Hikayemizin başkarakteri Andrew Ender Wiggin ise özel yetenekleri olan bir çocuktur ve bazı çocuklar gibi o da gelecekte bugger’lara karşı savaşması için özel olarak eğitilir.
Orson Scott Card’ın romanından beyaz perdeye uyarlanan filmin senaryo ve yönetmen koltuğunda 2005 yılında çektiği ‘Tsotsi’ filmiyle ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ Oscar’ını kazanan Gavin Hood oturuyor.

                                  2) Matrix

matrix

matrix

Bir yaşanan gerçek vardır, bir de yaşananın ötesinde olan gerçeklik… Biri rüya, diğeri ise Matrix! Neo,son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeği bildiğini düşünmektedir. Bir gece Neo, kendisini başka bir dünyaya götürebilecek güzel bir yabancı olan Trinity ile tanışır. Bu kızın götüreceği dünyada, Neo Morpheus’u bulacak ve Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir. Neo, Tam olarak kavrayamadığı şeylerin yaşamını kontrol ettiğini tahmin ediyor.. Nedir bu Matrix??

                                 3) Galaksinin Koruyucuları 2014

galaxy'nin koruyucuları

galaxy’nin koruyucuları

Marvel’ın aksiyon dolu, destansı uzay macerası “Galaksinin Koruyucuları”, Marvel sinema evrenini, maceracı Peter Quill’in, tüm evreni tehdit eden ihtiraslara sahip bir kötü adam olan Ronan’ın gıpta ettiği esrarengiz bir küreyi çalıp, amansız bir insan avının hedefi olduğu kainata doğru genişletiyor. Quill, inatçı Ronan’dan kurtulabilmek için birbirleriyle hiç benzeşmeyen dört uyumsuz kişiden oluşan bir ekiple zorlu bir ortaklığa soyunuyor: Silah taşıyan Rakun Rocket, ağaca benzer bir insansı olan Groot, ölümcül ve gizemli Gamora ve intikam ateşiyle yanıp tutuşan Yokedici Drax. Ama Quill kürenin gerçek gücünü kainata karşı taşıdığı tehlikeyi fark ettiğinde, bir tarafta galaksinin kader dengesi dururken, diğer tarafta, son ve çaresiz bir karşılaşma için ayaktakımı düşmanlarını toplamak üzere, elinden geleni yapması gerekiyor.             “I AM GROOT”

                                        4)  Deja Vu (2006)

deja vu

deja vu

Kısaca Deja Vu olarak bilinen olayın rahatsız edici gizemini herkes bir şekilde keşfetmiştir. Birisiyle yeni tanıştığınızda sanki onu yıllardır tanıyormuş gibi bir hisse düşersiniz. Veya herhangi bir yere ilk defa gittiğiniz halde sanki oraya daha önce gitmiş gibi hissedersiniz. Kısacası Deja Vu adı verilen duyguyu bilmeyen yoktur varsayılabilir. Peki, ya bu tuhaf ve tüyler ürpertici duygu aslında geçmişten gelen bir uyarıysa… Veya içinde bilinmeyen geleceğe dair ipuçlarını gizliyorsa…

Yapımcı Jerry Bruckheimer ve yönetmen Tony Scott’un yeni aksiyon-gerilim çalışmasında deja vu duygusu ağır basmaktadır. İnsanların hayatını altüst  eden bir suç olayını araştırmakta olan ATF ajanı Doug Carlin’e (Denzel Washington) hiç umulmadık bir ana rehberlik eder.

New Orleans’taki bir feribota konulan bombayla meydana gelen büyük patlamadan sonra kanıt toplaması için çağrılan Carlin, insanların beyninin içindeki “deja vu”ların herşeyden daha güçlü olduğunu keşfeder. Bu da, yüzlerce masum insanın hayatını kurtarmak için beyninin en derin dönemeçlerinde bir yolculuğa çıkmasına olanak sağlar.

                     5)  Yıldızlararası / İnterstellar (2014)

Yıldızlararası – interstellar

Yıldızlararası – interstellar

Teknik bilgisi ve becerisi fazla olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçimini sağlamaktadır; amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olurken, henüz 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtıcı bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı biliminsanı kariyerini arayan Cooper’un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar almalıdır…
Bilimkurgunun yanı sıra dramatik öğeler de içeren filmin senaryosu Fizikçi Kip S. Thorne’nun evrendeki ‘Solucan Delikleri’ teorisinden ilham alıyor.

                         6)  Yaşam Şifresi / Source Code (2011)

 Yaşam Şifresi / Source Code

Yaşam Şifresi / Source Code

Film, kendini devlet destekli gizli bir deneyde bulan askerin heyecan dolu macerasını anlatıyor.

Hızlı trende uyanan ve burada nasıl bulunduğuna dair hiçbir düşüncesi olmayan Yüzbaşı Colter Stevens (Jake Gyllenhaal), karşısında Christina (Michelle Monaghan) adlı kendisinin tanımadığı birini bulur. Kadının hareketlerinden Colter’ı tanıdığı anlaşılır. Ne olup bittiğini anlamaya çalışan Colter, tuvalette kendine sığınacak yer ararken aynada kendi yerine başkasının yüzünü görmesiyle şaşırır. Cüzdanında da bir sınıf öğretmeni olan Sean Fentress’ın kimliği bulur.

Bu sırada aniden trende büyük bir patlama olur. Hemen ardından Colter kendini yüksek teknolojili bir odada bulur ve üniformalılardan Goodwin (Vera Farmiga) ona bilmesi gereken her şeyi anlatır. Colter Chicago’da bir treni bombayla patlatan ve daha onlarcısını da patlatmayı planlayan bombacının kimliğini tarif edebilmek için çok gizli bir göreve atanmıştır. ‘Yaşam şifresi’ adı verilen bu görev sayesinde Colter paralel bir evrende yolcu Sean’ın yerine geçebilmektedir. Trene her dönüşünde Colter’ın bombacının kimliğini üslerine bildirmesi için sadece sekiz dakikası vardır. Her seferinde yeni bilgiler öğrensede de avı onu atlatmayı başarır. Daha fazla delil buldukça, bu ölümcül olayı önleyebileceğine daha çok inanır, elbette zaman onun önüne geçmezse.

                 7) 13. Kat / The Thirteenth Floor (1999)

 

13. Kat / The Thirteenth Floor

13. Kat / The Thirteenth Floor

Teknolojinin konuştuğu bir yerdeyiz. Bu işte uzman ve çok özel işler başaran iki arkadaşın elinde son icatları vardır. Douglas ve Whitney, son çalışmaları olan bir program yazılımını denemektedirler 13. kattaki ofislerinde. Bir similatör aracılığı ile Douglas, 1930’ların Los Angeles’ine giderek eşsiz bir macera keşfetmektedir. Ancak kendisi gerçek hayata döndüğünde tatsız bir süpriz onu beklemektedir. Şirketin kurucusu ve üretilenlerin esin kaynağı olan Hannon Fuller öldürülmüştür. Dahası belleğinde boşluklar oluşan Douglas da esas şüphelidir.
Bu esnada ortaya çıkan gizemli güzel bir kız , Jane Hannon’un kızı olduğunu söyler. Bir süre sonra sanal ortam süreçleri, tuhaf olaylar ve gündelik yaşam arasındaki bağ bulanıklaşmaya başladığında, Douglas’ın en korkunç kabusunda bile görmek istemediği türde  bir şey gerçek olmaya başlayacaktır…

                      8) Kelebek Etkisi / The Butterfly Effect (2004)

Kelebek Etkisi / The Butterfly Effect

Kelebek Etkisi / The Butterfly Effect

Evan Treborn doğuştan zihinsel problemleri olan bir çocuktur. Kötü olaylar yaşamış fakat gidip gelen hafızasından dolayı bu olayları tam olarak hatırlayamamaktadır. Zaman geçer, Evan artık bir yetişkin birey olur ve hafıza sorunu olmadan gayet normal bir yaşantı sürer. Bir gün küçüklüğünde ki sorunları çözmek için tuttuğu günlüklerden birini tesadüfen okur ve zamanda yolculuk yaparak eksik anılarının hatırlayamadığı karanlık kısmına döner. O anda değiştirdiği olaylar bulunduğu zamandaki yaşantısını etkileyecek ve geri döndüğünde kimsenin zarardan etkilenmediği normal bir hayat için mücadele verecektir.

                                         9) Avatar (2009)

Avatar

Avatar

Filmin hikâyesi 22. yüzyılda, Pandora adlı bir uyduda geçer. Bir gaz devinin yörüngesinde dönmekte olan Pandora, 3-4 metre boyutunda, mavi renkli, insansı görünümlü, kabile kültürünü benimsemiş, saldırıya uğramadıkları sürece barışçıl olan Na’vi halkının evidir.  İnsanlar, Pandora’nın havasını soluyamadıkları için, sinirsel bağlantı aracılığıyla kontrol edilebilen insan ve Na’vikarışımı Avatarlar üretirler. Felç olan Deniz Piyadeleri mensubu Jake Sully (Sam Worthington), bir Avatar olarak Pandora’da yaşamaya gönüllü olur. Bir Na’vi prensesine aşık olan Sully, kendisini Pandora’yı gün geçtikçe tüketen insan ordusu ile Na’vi halkının arasındaki savaşın tam ortasında bulur. Onu en çok etkileyen olay, en nihayetinde daha iyi bir beden içinde olup, felçli olan bacaklarını tekrar hissedip (Avatar bedeninde) eskisi gibi koşabilmesidir. Zamanla Prenses Neytiri ile bir ilişki içine girdiklerinde, Jake artık insanların amacını tamamen boş verip, Na’Vi direnişine katılarak birlikte bir şekilde insanlara karşı koyar. Daha sonra Na’Viler, Jake’in onlara ilk başlarda yalan söylediğini öğrenince onu öldürmeye kalkarlar ama en sonunda bu karardan vazgeçerler. (sonunu yazmıyorum)

               10) Yarının Sınırında / Edge of Tomorrow (2014)

Yarının Sınırında-Edge of Tomorrow

Yarının Sınırında-Edge of Tomorrow

Yakın gelecekte dünyayı ele geçiren Mimics adlı uzaylı birliği, birçok büyük şehri yok eder ve milyonlarca insanı ölümün eşiğinde bekletir. Dünyada hiçbir ordu, onların hızına, silahlarının gücüne ve de en önemlisi telepati yoluyla emir verme ve uygulama güçlerine ulaşamaz. Artık dünyadaki tüm ordular bu uzaylı sürüsüne karşı güçlerini birleştirmek durumundadır ve bu güç birliği dışında ikinci bir şansları yoktur. Subay Bill Cage daha önce bu savaşlardan hiçbirine katılmamış tecrübesiz bir askerdir ve atıldığı yeni görevi onun için bir nevi intihar anlamına gelmektedir. Beklenen olur; Cage dakikalar içerisinde öldürülür… Fakat bu bir sonu değil, yeni bir başlangıcı doğurur. Cage, sıradışı bir şekilde cehennem gibi bir günde uyanır, kendini kırılması zor bir döngünün içerisinde bulur. Buna göre her seferinde ölüp sonrasında yeniden dirilip aynı savaşı bir kez daha tekrarlamak zorundadır. Her geri dönüşünde daha güçlü, daha zeki ve Mimics’lerle daha kolay başa çıkabilir hale gelse de kendine verilen iş dünyanın en zorlu görevidir.

                           11) Yerçekimi / Gravity (2013)

Yerçekimi / Gravity

Yerçekimi / Gravity

Filmde Bullock ilk uzay görevindeki zeki tıp mühendisi rolunü, George Clooney ise son görevine çıkan tecrübeli astronot Matt Kowalski rolünü canlandırmaktadır. Önceleri son derece sıradan görünen görevde hiç beklenmeyen bir olay baş göstermesiyle uzay gemisi harap olur. Stone ve Kowalski uzay boşluğunda tamamen yalnız kalmışlardır. Birbirlerinden başka hiç bir dostları kalmayan ikili uzayın derinliklerine sürüklenir.
Derin sessizlik onlara Dünya ile bütün ilişkilerini kesildiğini ve kurtulma şanslarının olmadığını söylerken, korkuları paniğe dönüşüp çok az kalan oksijenlerini de tüketirler. Eve dönmenin tek yolu belki de uzayın derinliklerine inmek ve başka uzay istasyonlarına ulaşmaktır.

          12) Geleceğe Dönüş serisi / Back to the Future (1985…1990)

Geleceğe Dönüş serisi / back to the future

Geleceğe Dönüş serisi / back to the future

Marty Mcfly (Michael J. Fox), çılgın profesör (Christopher Lloyd) tarafından icat edilmiş plütonyumla çalışan bir zaman makinesi sayesinde 1955’li yıllara geri giden 18’li yaşlarında tipik bir Amerikan gencidir. Zamana yaptığı bu histerik ve sürprizlerle dolu yolculuğu zamanında Marty’nin geleceğe dönebilmek için garantilemek zorunda olduğu çok önemli bir şey vardır. O da gelecekte kalan anne ve babasını tanıştırıp, bir şekilde birbirlerine aşık olmalarını sağlamaktır.

              13)  Yıldız Savaşları serisi / Star Wars (1977…2005)

Yıldız Savaşları serisi / Star Wars

Yıldız Savaşları serisi / Star Wars

 Luke Skywalker (Mark Hammil) amcası ve teyzesiyle çiftçilerdir. Ne kadar Akademi’ye katılıp “jedi” olmak istese de amcası buna engel olmaktadır. Bu arada şeytani bir imparator galaksiyi ele geçiriyor ve “Ölüm Yıldızı” denilen, gezegenleri yok edebilecek güce sahip olan bir gemi yapmaktadır. Direnişçilerin başı olan Prenses Leia (Carrie Fisher) bu geminin planlarını ele geçirir ve R2-D2 (Kenny Baker)’nun içine koyar. Bu planların Obi-Wan Kenobi (Alec Guinness)’ye ulaşması gerekmektedir. R2-D2 önce Luke Skywalker’la karşılaşır ve birlikte Obi-Wan Kenobi’yi bulurlar. “Ölüm Yıldızı”nı yok etmek için Han Solo (Harrison Ford) ve Prenses Leia’yla birlikte imparatora savaş açarlar.

 

                             14)  Başlangıç / Inception (2010)

Başlangıç Inception

Başlangıç Inception

Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görürken, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir rol yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak olarak adlandırmış ve sevdiği her şeye mal olmuştur. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir şans sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir hırsızlık; tabi eğer imkansız başlangıçı tamamlayabilirse… Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak durumundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu vermektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç olayı bu olacaktır. Ama ne dikkatle yapılan planlar, ne de uzmanlıkları, onları, her hareketlerini önceden tahmin ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. Bu, gelişini sadece Cobb’un görebildiği bir düşmandır.

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.