Menü

Outlander; Birinci sezonun ardından

Diana Gabaldon’ın aynı isimli çoksatan kitaplarından uyarlanan Outlander pek çok tür arasında gezinen bir dizi. Fantastik çıkış noktasına rağmen İngiltere tarihinden gerçekçi kesitler sunan epik hatta romantik bir hikaye anlatıyor. İkinci Dünya Savaşı bitince bir savaş hemşiresi olan Claire Randall, evine ve yıllardır savaş nedeniyle ayrı düştüğü kocasına dönmüştür. Tekrar bir araya gelen çift İskoçya’da ikinci bir balayına çıkar. Tarihçi olan ve soyunun kökleri İskoç topraklarına uzanan Frank Claire’i Salisbury Düzlüğü'nde bulunan tarihi taş çemberine götürür. Burada yapılan yerel bir ayini gizlice izlerler. Daha sonra bu taşlardan birine dokunan Claire kendini 1743 yılının İskoçya'sında bulur. Yaşadığı zamandan iki yüz yıl…
yönetmen - 7.5
senaryo - 7.5
görsellik - 8
oyunculuk - 7.5
müzik - 7.5
kurgu - 7

7.5

User Rating: 4.5 ( 1 votes)

Diana Gabaldon’ın aynı isimli çoksatan kitaplarından uyarlanan Outlander pek çok tür arasında gezinen bir dizi. Fantastik çıkış noktasına rağmen İngiltere tarihinden gerçekçi kesitler sunan epik hatta romantik bir hikaye anlatıyor.

outlander

İkinci Dünya Savaşı bitince bir savaş hemşiresi olan Claire Randall, evine ve yıllardır savaş nedeniyle ayrı düştüğü kocasına dönmüştür. Tekrar bir araya gelen çift İskoçya’da ikinci bir balayına çıkar. Tarihçi olan ve soyunun kökleri İskoç topraklarına uzanan Frank Claire’i Salisbury Düzlüğü’nde bulunan tarihi taş çemberine götürür. Burada yapılan yerel bir ayini gizlice izlerler. Daha sonra bu taşlardan birine dokunan Claire kendini 1743 yılının İskoçya’sında bulur. Yaşadığı zamandan iki yüz yıl öncesine giden Claire burada bir yandan hayatta kalmaya bir yandan da evine, kocasına dönmenin yolunu bulmaya çalışır. Kocasının ona dönemin tarihi ile ilgili anlattıklarından kulağında kalanlar bu mücadelede en büyük yardımcısı olacaktır.

OUTLANDER - Season 1 - Claire Randall (Caitriona Balfe) andn F Jamie Fraser (Sam Heugan) - Photo Credit: Nick Briggs/Sony

OUTLANDER – Season 1 – Claire Randall (Caitriona Balfe) andn F Jamie Fraser (Sam Heugan) – Photo Credit: Nick Briggs/Sony

İki yüz elli yıl öncesinin İskoçyası gayda sesleri, harika doğa görüntüleri, kilt giyen her daim gururlu ve cesur savaşçılarıyla bile ilgi çekici. Kaldı ki dizi ilk bölümlerinde esas olarak akıllı, güzel ve doğal olarak o zamanın çok ilerisinde bir kadının hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. Claire çaresiz kendini içinde buluverdiği onu ‘yabancı’ olarak gören İskoç klanına o zamanın zorlayıcı koşullarına ve hoyrat erkeklerin dünyasına uyum sağlamaya çalışıyor. İskoç dilindeki konuşmaları anlayamıyor mesela. Dizi de akıllı bir hamleyle bu konuşmalara alt yazı eklemeyerek Claire gibi bizi de hem çaresiz bırakıyor hem de onunla özdeşleşmemizi sağlıyor.
Tüm bunlar yetmez gibi Claire çaresizce kocasına ve zamanına dönebilmek için uğraşırken hep onun yanında duran, onu kollayan cesur İskoç delikanlısı Jamie ‘ye aşık oluyor. Böylece iki farklı zaman diliminde farklı şekillerde bağlandığı iki adamın aşkı arasında kalıyor.

outlander_84057

Jamie ve Claire ‘in en ince ayrıntılarıyla (!) anlatılan naif aşkı diziyi zaman zaman oldukça romantik bir çizgiye çekse de yerleştikleri İskoç kalesindeki iktidar oyunları, İngilizlerin baskısı ve özellikle İngiliz hükümeti için bir kaçak konumunda olan Jamie’ye kafayı takmış İngiliz yüzbaşı Jack Randall’ın akıl almaz zalimlikleri nedeniyle öyle pek fazla rahatlamanıza izin vermiyor. Claire ve Jamie ne kadar kaçıp kurtulursa kurtulsunlar hep Black Jack’in karşısında buluyorlar kendilerini. Dizinin ilk sezonu boyunca onunla Jamie arasındaki psikolojik ve fiziksel savaş sürüyor. Bu anlamda tırmanan gerilim sezonun son iki bölümünde hazmı zor(+18), bir sürpriz finalle noktalanıyor. Yine de Outlander hem fiziksel hem de psikolojik anlamda zorlayıcı olan ve istismara açık olabilecek bu kısımların kontrolünü kaybetmeden dramatik yapıyla örtüşmesini sağlamayı başarıyor.

29-outlander-male-rape-torture.w750.h560.2x

Belki de roman uyarlaması olmanın avantajıyla iyi yazılmış, derinlikli karakterlere sahip olan dizinin oyunculuklarına gelince; Caitriona Balfe Claire’in soğuk İngiliz görüntüsünün altındaki tutkulu, inatçı ve azimli kadını perdeye çok iyi yansıtıyor. Aslında hiç ortak noktaları olmamasına karşın Claire’in kalbini çalan güçlü ama çocuksu, savaşçı ama yufka yürekli Jamie Fraiser karakterine hayat veren Sam Heughan’ın fiziksel görüntüsü ve oyunculuğuyla özellikle aşk hikayesinin inandırıcılığının en önemli sebeplerinden biri. Yine de oyunculuk anlamında dizinin yıldızı hem Claire’in kocası Frank’i hem de 1700’lerin İskoçya’sında onun atalarından biri olan Yüzbaşı Jonathan ‘Black Jack’ Randall’ı canlandıran Tobias Menzies. Menzies karakterinin katıksız psikopatlığını gerek iyi yazılmış monologları gerek soğukkanlı ve tekinsiz yüz ifadesiyle neredeyse kusursuz bir şekilde izleyiciye geçiriyor. Son olarak Jamie’nin amcası, İskoç klanının komutanı cesur, kurnaz ve karizmatik Dougal MacKenzie’nin(Graham McTavish) de kendisine özgü, esnetilebilir ahlak kurallarıyla diziye çok şey kattığını ekleyelim.

statements_638916

Sonuç olarak; Outlander’ın başarıyla yansıtılan tarihi dokusu, fantastik sosu ve İngiliz dokunuşuyla oldukça farklı bir çizgisi var. Bu farklılık dokunaklı bir İskoç ezgisi eşliğindeki jeneriğinden itibaren kendini hissettiriyor. Kostümleri, şahane İskoçya görüntüleri, iktidar entrikaları, cadı kazanları ve romantik atmosferiyle keyifli bir seyirlik sunarken aynı zamanda gerilim ve macera dozunu, temposunu da oldukça iyi ayarlıyor. İlerleyen sezonlarda Claire’in geleceğe dair bilgileriyle tüm yaşadıklarının üzerine tarihi değiştirip değiştirmeme tercihinin de eklenebileceğini düşündüren dizinin Fransa’da geçecek olan ikinci sezonu 8 Nisan’da yayınlanmaya başlayacak. İyi seyirler..

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.