Menü

PK (Peekay) Film Eleştirisi

                              PK (Peekay) Film Eleştirisi   Din üzerinden prim yapan insanlara karşı!     Film Hakkında Kısa Bilgi : P.K  Dünya'ya çok uzaklardan Dünya'yı keşfetmeye gelen bir kaşiftir. Dünya'ya indikten sonra uzay gemisinin anahtarını çaldırır ve film burda başlar. Film de Pk'in anahtarı tekrar alma çabasından bahsedecek.P.K yani türkçe anlamıyla Sarhoş.   Eleştiri :  Sonunda çıkmasını beklediğim filmi izliyebildim .Film'in yönetmeni 3 idiot'dan da tanıdığımız  Rajkumar Hirani bu film de yine Aamir Khanla beraber güzel bir çalışma sunmuş ve ders verici derecede bir yapıt olmuş.  Filmin asıl…
Senaryo
Kurgu
Oyuculuklar
Müzik
Yönetmen

User Rating: 5 ( 1 votes)

                              PK (Peekay) Film Eleştirisi

 

Din üzerinden prim yapan insanlara karşı!

 

 

Film Hakkında Kısa Bilgi :

P.K  Dünya’ya çok uzaklardan Dünya’yı keşfetmeye gelen bir kaşiftir. Dünya’ya indikten sonra uzay gemisinin anahtarını çaldırır ve film burda başlar. Film de Pk’in anahtarı tekrar alma çabasından bahsedecek.P.K yani türkçe anlamıyla Sarhoş.

 

Eleştiri :  Sonunda çıkmasını beklediğim filmi izliyebildim .Film’in yönetmeni 3 idiot’dan da tanıdığımız  Rajkumar Hirani bu film de yine Aamir Khanla beraber güzel bir çalışma sunmuş ve ders verici derecede bir yapıt olmuş.  Filmin asıl konusu dinler. Özellikle de Hinduizm! Açıkçası Hindistan da böyle bir film çıkarmak gerçekten yürek ister. İlk başta sanat özgürdür anlayışlarından dolayı tebrik ederim.

Film uzaydan gelen saf duygular içinde bir kişiden bahsediyor.  İlk başta Hintliler uzay filmlerine de başladı 2. “Dünyayı kurtaran adam”  geldi dedim içimden.

Filmin geçişleri  çok hızlıydı bu niye böyle oldu?  bu nerden geldi? soruları içinde buldum kendimi. Klasik bollywood filmlerinde ki dans ve kıyafetler eğlendirdiler. Ama filmin kilit noktası bu komedi,aşk ve heycan gibi duyguların içine gizlenmiş ana temaydı. İşte o zaman anladım mantığı.  Mantık Dinler,Tanrılar,İnançlar hakkında ki ciddi sorgulamalardan ortaya çıkıverdi . Aslında yönetmen daha önce çektigi “omg oh my god” adlı filminde ki verilmek istenen mesajla aynı. Hatta aynı repliklere bile rastladım. Bu film daha eğlenceliydi ama “omg oh my god” daha gerçekçiydi.

 

Film boyunca P.K.’in mimiklerindeki saçmalık derecesindeki aşırılık onun dünya’lı değil uzaylı olduğu fikrinin izleyici tarafından daha kolay kabül edilebilmesini sağlıyor  lakin filmin sonunda dünya’ya tekrar gelirken yanında getirdiklerine aynı aşırı mimikler olmayınca anlıyoruz ki dünya’ya ilk olarak en salağa benzeyenini göndermişler ve o dahi dünya düzenini 2 saatte çözebiliyor.

Filmden bir diyolog paylaşmak istiyorum.

+bizi yaratan tanrıya inanın.
ona güvenin.
kendi yarattığınız sahte tanrıları ise yok edin.
-bizim de bu duruma öylece sessiz kalacağımızı mı sanıyorsun?
biz tanrımızı koruyacağız evlat.
+siz mi koruyacaksınız?
siz mi?
bu gezegen o kadar küçük ki
dışarıda daha büyük milyonlarca gezegen var.
sizse bu küçük gezegende, bu küçük şehirde, bu küçük odada oturup
bütün evreni yaratan tanrı’yı korumak mı istiyorsunuz?
onun korumanıza ihtiyacı yok.
o kendisini koruyabilir.Serdar Aksoy

Gezip görmeyi, fotoğraf çekmeyi ve sinemaya gitmeyi seven genç bir yazar.

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.