Menü

Polisiye Dizilerdeki Sıra Dışı Ortaklıklar

Bir polis dedektifi ve ya ajan ile ona yardım eden, etmek zorunda kalan arızalı ama bir şekilde yetenekli sivil karakterin oluşturduğu ikili yakın geçmişte dizi sektörünün bulduğu en iyi çalışan formüllerden biri. Bu formül özellikle arıza karakterleri güncellendiğinde ortak dizilerini klişe olmaktan bir nebze kurtularak gayet iyi çalışıyor ve kalburüstü örnekleri sezonlar boyu seyirci buluyor. Hele bir de bu benzemez karakterlerin çoğunlukla birbirlerine aşık olması ama bir türlü yakınlaşamamaları zamanının efsane dizisi Mavi Ay’ın yarattığı etkiyle dizileri daha da çekici kılıyor. İşte en son zamanların en fazla izlenen sıra dışı ortaklıkları:

329151_1280x720-590x332

1-Castle(2009-2016) Rick Castle- Kate Becket
Her şeyi fazlasıyla ciddiye alan güzel polis dedektifi Kate’in tam zıttı olan best seller roman yazarı Rick Castle uçarı, çocuksu ve hayal gücü son derece geniş bir karakter. Onun bu hali zaman zaman tahammül sınırlarını zorlasa da keskin zekası, sevimli tavırları ile kalpleri fethediyor. Bunda kuşkusuz Rick Castle’a hayat veren Nathon Fillon’un payı büyük. Ayrıca senaryonun onun komplo teorilerini ne kadar uçuk olursa olsun son ana kadar destekleyen muzipliği ve akıcılığı da diziyi tam sekiz sezon ilgiyle izlenir kılan en önemli faktörlerden biri hiç kuşkusuz..

mentalist_finale_jisbon

2-Mentalist (2008-2015)Teresa Lisbon- Patrick Jane
Yine işine bağlı, sicili kusursuz bir kadın dedektif ve yine onun başına bela olan çok zeki ve çok ukala bir adam üstelik eski bir medyum. Patrick Jane’in nazik, neşeli, bencil tavırlarının altında aslında çok büyük bir trajedi saklı. Karısı ve kızı televizyonda medyumluk yaptığı bir program yüzünden Red John’un kurbanı olduğundan cinayetleri çözse, akıl oyunları ile oyalansa da Jane aslında hep Red John’u arıyor. Kibirli, kural tanımaz ve her zaman haklı olan Jane de tahammülü zor biri ve herhalde Simon Baker dışında bir aktör tarafından canlandırılsa rahatlıkla itici olabilirdi.

lucifer-1x02-lucifer-stay-good-devil-screencaps-lucifer-tv-series-39493562-500-281

3-Lucifer(2016- )Chole Decker- Lucifer Morningstar
Lucifer sıradışı ortak fikrini bir ileri aşamaya taşıyarak yine güzel bir kadın dedektifi eni konu şeytanla çalışmasını anlatıyor. Babasından kaçıp dünyaya yerleşen Lucifer bir bar işletiyor Los Angeles’ta. Barda işlenen bir cinayet sırasında tanıştığı dedektif Chole Decker’ın zihnini diğer insanlar gibi etkileyemediğini farkettikten sonra ona olan ilgisi ve cinayet çözme eğlencesi Lucifer’a çekici geliyor. Hiçbir şekilde empati gösteremeyen, acıma duygusu olmayan Lucifer alaycı, sefa düşkünü bir playboy portresi çiziyor. Onu canlandıran Tom Ellis İngiliz aksanı ve yakışıklılığı ile role son derece uyuyor. Lucifer’ın dünyada kaldığı süre arttıkça ve Chole ile insanlarla zaman geçirdikçe yaşadığı değişim, psikoloğu, babası (!)ve kardeşleriyle(!) olan ilişkisi de dizinin çekici yanlarından.

3190e5ba00000578-3464853-image-m-16_1456449563157

4-Bones (2005- )Dr. Temperance ‘Bones’ Brennan, Seeley Booth
Bones’un sıradışı Dr. Temperance ‘Bones’ Brennan (Emily Deschanel) karakteri bir antropoloji profesörü. Adli Tabip olarak çalışan bu çok zeki kadın ne yazık ki duygusal olarak son derece künt. Manevi hiçbir şeye prim vermediği gibi karşısındakini kırmamak adına yapılan küçük kibarlıkları bile anlamakta zorlanıyor. Neyse ki ortağı Seeley Booth (David Boreanaz) onu dengeleyecek tüm özelliklere sahip. Temiz kalbi, inancı, pozitif tavırları, vatan sevgisi ve sağduyusu ile Seeley Booth’un rahatlıkla dizi tarihinin gördüğü en düzgün erkek FBI ajanlarından biri olduğu söylenebilir.

beauty_and_the_beast_wallpaper_1920x1080_07

5-Beaty and the Beast(2012-2016) Catherine Chandler-Vincent Keller
80’lerin efsane dizisi Güzel ve Çirkin uyarlaması güzeli dedektif yapınca ve ortağının bir canavar olduğu düşünüldüğünde rahatlıkla listemize giriyor. İlkinin orjinalitesini ve naifliğini bir kenara bırakacak olursak dizinin bir hayli başarılı olduğu söylenebilir. Çirkin (Vincent Keller)sınır tanımayan bir doktorken üzerinde yapılan deneylerle bir yaratığa dönüşüyor. Kendini çoğunlukla kontrol etse ve adaletin yanında olsa da zaman zaman kontrolden çıkabiliyor. Dedektif Catherine Chandler’ın tam olarak ortağı değil tabii daha çok koruyucusu ve ya yardımcısı gibi. Kristin Kreuk’ın güzel tanımlaması anlaşılır ama Jay Ryan’a çirkin demenin pek doğru olmadığını, daha önce hayat kurtarırken canavarlaşmasının, Catherine’e olan umutsuz aşkının yarattığı melankoli ve fizksel görüntüsü ile bir hayli çekici bir karakter olduğunu da belirtmeden de geçmeyelim.

chuck-tv-show-season-5-image

6-Chuck (2007-2012)Chuck Bartowski- Sarah Walker
Teknolojik ürünler satan bir mağazada tezgahtarlık yapan sıradan bir adamken eski bir arkadaşının gönderdiği dosyayı açınca kafasına istikbaratla , kara operasyonlar ve azılı suçlularla ilgili bir çok bilginin yanında savunma teknikleri, atıcılık, yabancı diller gibi pek çok yetenek yani ‘ful ajan paketi’ bir anda yüklenen Chuck Bartowski (Zachary Levi)ve onu yönlendirmesi için büro tarafından gönderilen güzeller güzeli ajan Sarah Walker (Yvonne Strahovski). Chuck’ın sıradan, sakar, iyi niyetli ve sevimli haliyle ona yüklenen profesyonelliğin çatışmasından çıkan mizah ile son derece eğlenceli ve hareketli olan dizi beş sezon boyunca hiç sıkılmadan kendini izletmeyi başarıyor.

wpid-photo-20141024014615

7-Forever(2014-2015)Dr. Henry Morgan- Jo Martinez
Forever’da sıradışı ortağımız bir adli tabip. Bunun neresi sıra dışı derseniz hiç ölmemesi. Daha doğrusu öldüğünde nehirde ve çıplak olarak yeniden hayata dönmesi. Yıllardır sakladığı bu sır ile babası yaşındaki oğlunun işlettiği antikacı dükkanında yaşayan Dr. Henry Morgan Dedektif Jo Martinez ile birlikte çalışmaya başlar. Son derece zeki bir adam olan Morgan aynı zamanda 200 yıllık yaşam tecrübesi ve tibbi bilgisiyle cinayetleri kolaylıkla aydınlatır. Dizi sadece bir sezon yayınlanmış olsa da hem buluşu hem de hafif bakış açısı ile eğlenceli bir seyirlik ve sıra dışı ortak dizilerinin nadide örneklerinden olduğuna hiç şüphe yok.

NEW YORK, NY - OCTOBER 03:  James Spader, Megan Boone film NBC-TV's "the Blacklist"on October 3, 2013 in New York City.  (Photo by Steve Sands/Getty Images)

8-Blacklist(2013- )Raymond Reddinton- Elizabath Keen
Dizi FBI’ın en çok arananlar listesinde olan eski ajan Raymond Reddington’un teslim olması ve elinde bulunan suçlu listesini ancak Elizabeth Keen(Megan Boone) ile çalışırsa açıklayacağını söylemesiyle açılıyor. Son derece kibar, görmüş geçirmiş, ince zevkleri ve her konuda engin bilgisi olan Reddington aynı zamanda bir sosyopat ve bir katil. Kendine göre bir ahlak anlayışı olsa da azılı bir suçluyla çalışmak Liz ‘i her açıdan zorluyor. Diğer dizilerin aksine aralarındaki gerilim de aşk değil, baba –kız ilişkisi üzerinden yürüyor. Pek çok kez yön değiştiren bu ilişki, yan karakterlerin ve entrikalarının da yerinde olması, harika müzikleri ve Raymond Reddington karakterine James Spider’ın getirdiği mükemmel yorumla dört sezondur akıp gidiyor.

150911_2904996_blindspot_series_premiere

9-Blindpot (2016- ) Kurt Weller- Jane
Times meydanının ortasında bir çantanın içinde bulunan, tüm vücudu dövmelerle kaplı olan ve geçmişine dair hiçbir şey hatırlamayan kadının dövmelerinde pek çok suçu aydınlatacak ipuçları vardır. FBI için çözülecek bir bulmaca haline gelen ve Jane adı verilen kadın, dedektif Kurt Waller ile çalışmaya başlar. Prison Break ile Jason Bourne’un bir araya getirilmesi mantığı ile ilerleyen dizide geçmişe ait bir bağları olduğu da anlaşılan ikilinin listedeki diğer dizilerin aksine ne yazık ki kimyalarının pek tuttuğu söylenemez.

fringe-2x11-unearthed-walter-bishop-olivia-dunham-promo_mid

10-Fringe (2008-2013) Olivia Dunham-Walter Bishop
Metafizik ve ileri bilim ile ilgili konularıyla bağlantılı suçları araştıran Fringe departmanına atanan özel ajan Olivia Dunham’ın(Anna Torv) bilim adamı Walter Bishop’dan yardım ister ve bu çılgın adamla çalışmaya başlar. Ne kadar zeki olursa olsun bir çocuğun ürkekliğine sahip, asosyal Bishop tüm sevimliliğine rağmen, garip alışkanlıkları, darmadağın zihni ve arada yaşadığı hezeyanları ile saç baş yoldurtan bir karakter. Yine de John Noble oyunculuğu ile diziyi çekici hale getiren en önemli unsurlardan biri.

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.