Menü

Quantico dizi eleştirisi; İlk 6 bölümün ardından….

https://youtu.be/wJp-BZpVBPA ABD’de yeni görücüye çıkan diziler içinde iddialılarından biri olan ve Joshua Safran’ın imzasını taşıyan Quantico, Blindspot’tan sonra tam sezon onayını kapan ikinci dizi olmayı başardı. Quantico artık FBI dizilerinden hepimizin adına aşina olduğu FBI ajanlarının yetiştiği akademinin adı. Dizi de ajan olmak için Quantico’ya gelen adayların öyküsünü anlatıyor. Alex Perrish (Priyanka Chopra) adındaki adayın Quantico’dan mezun olduktan sonra terörist bir saldırı ile suçlanmasını ve akademide yaşadıklarını iki paralel öykü olarak izliyoruz. Alex suçu kendisine atanların bunu en başından beri planladıklarını düşündüğünden bir taraftan eski öğretmenlerinden, arkadaşlarından kaçmaya çalışırken Quantico’da olan olayları, diğer adaylarla yaşadıklarını tekrar gözden geçirerek kendini temize…
yönetmen - 7
senaryo - 7
oyunculuk - 6.5
müzik - 5.5
kurgu - 7.5

6.7

User Rating: 3.95 ( 2 votes)

ABD’de yeni görücüye çıkan diziler içinde iddialılarından biri olan ve Joshua Safran’ın imzasını taşıyan Quantico, Blindspot’tan sonra tam sezon onayını kapan ikinci dizi olmayı başardı.
Quantico artık FBI dizilerinden hepimizin adına aşina olduğu FBI ajanlarının yetiştiği akademinin adı. Dizi de ajan olmak için Quantico’ya gelen adayların öyküsünü anlatıyor. Alex Perrish (Priyanka Chopra) adındaki adayın Quantico’dan mezun olduktan sonra terörist bir saldırı ile suçlanmasını ve akademide yaşadıklarını iki paralel öykü olarak izliyoruz. Alex suçu kendisine atanların bunu en başından beri planladıklarını düşündüğünden bir taraftan eski öğretmenlerinden, arkadaşlarından kaçmaya çalışırken Quantico’da olan olayları, diğer adaylarla yaşadıklarını tekrar gözden geçirerek kendini temize çıkarmaya uğraşıyor. Bu farklı iki zamanda geçen iki ayrı öykü aslında riskli bir tercih. Çünkü diziyi takip etmeyi biraz zorlaştırıyor ama aynı zamanda her adayla ilgili gizemi çok daha uzun süre korumasını sağlıyor. Dizi her bölümünde ayrı bir komplo çözmeye çalışmıyor. Aksine adayların eğitimlerinden başlayan, her bir adayın bir şekilde bulaştığı, kimin hangi tarafta olduğunun, doğru ve yanlışın karıştığı, Amerika’nın en büyük kabusundan yani ikinci bir 11 Eylül korkusundan beslenen bir macera anlatıyor.
Hikayenin özellikle Quantico’da geçen kısımları sadece FBI ajanlarının nasıl bir eğitim aldıklarını öğrenmek, yıllardır dizilerde duyup merak ettiğimiz Quantico’nun nasıl bir yer olduğunu görmek açısından bile ilgi çekici. Buna bir de adayların kişisel özellikleri, geçmişindeki sırlar, ajan olma motivasyonları, hırsları, çekişmeleri hatta gönül ilişkileri eklenince ortaya keyifli bir seyirlik çıkıyor. Günümüzde giden öykü ise Alex’in kaçmasından sonra bizim Quantico’da geçen öyküden tanıdığımız karakterleri teker teker olaya dahil ediyor ve ‘Alex yapmadıysa kim yaptı?’ sorusuna yanıt arıyor.
quantico3
Dizinin müzik kullanımı ve oyunculukları çok üst düzey olmamakla beraber belli bir çizgi tutturduğu söylenebilir. Karakter yaratma konusunda eleştirilecek nokta belki karakterlerin farklı ulusal kökenlerden seçilmesi olabilir. Aslında bu durum karakterler açısından yeni açılımlar sağlayarak bir anlamda diziyi zenginleştiriyor. Yine de Amerikalıların ulusal güvenliklerini bu kadar kolaylıkla farklı kökenlerden gelen ajanlara emanet etmeleri, adayların geçmişindeki sırlar da düşünülünce daha ilk baştan akademiye kabul edilmeleri olası mı diye düşünmeden edemiyorsunuz. Bu seçim Batılı ülkelerde abartılan pozitif ayrımcılığın bir sonucu olarak görülebileceği gibi Amerikan dizilerinin romantik, kucaklayan, bak ötekileştirmiyoruz yaklaşımının bir örneği olarak ta kabul edilebilir.
quantico 2
Bir de aksiyonu kalbinde ilk sıraya oturtanların bu dizide aradıklarını bulamayabileceklerinin altını çizelim. İlk altı bölüm itibarıyla dizi pek fazla dövüş, kaçma kovalamaca ve ya çatışma sahnesi barındırmıyor. Belki ilerleyen bölümlerde biraz daha hareketlenebilir ama dizi formatının bu olmadığı açık.
Sonuç olarak Quantico, akademiyi anlatan kısımlarıyla kendisini sevdirdikten sonra ortaya vaat ettiği gibi sıkı bir komplo koyabilirse önü çok açık. Tabii Alex’in içine çekildiği olayların ve dolayısıyla dizinin bir ömrü var. Yani bu sonu olan bir hikaye. İkinci sezonun (eğer olursa) yüksek olasılıkla yeni bir hikaye ve yeni bir fikir barındırması ve ya komployu iyiden iyiye dallandırması gerekecek. Quantico’nun kalıcı olmak için asıl bu dönemeçte sınanacağını söylemek herhalde yanlış olmaz. Ne diyelim, merakla bekliyoruz.

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.