Quentin Tarantino’nun En İyi Filmleri

Quentin Tarantino;

 

Amerikalı bağımsız sinemacı olarak nitelendirdiğimiz , bir çok kült filme imza atan , sönmüş yıldızları tekrar ışıklandıran , sinema’ya “tarantinovari” sıfatını kazandıran dahi ,yönetmen , senarist ve oyuncu. Kiminiz özellikle Tarantino’nun yönetmen olduğu filmleri seçerek izlerken , kiminiz belkide bu listeden sonra onun yaptığı eserlerle karşılaşıyor olacak.  Sizin için Quentin Tarantino’nun filmlerinin en iyi 9 tanesini sıralıyoruz.

 

1. Pulp Fiction ( Ucuz Roman )

 

Quentin Tarantino Filmleri

Quentin Tarantino Filmleri

Oyuncular : Travolta, Bruce Willis, Harvey Keitel, Samuel L. Jackson, Uma Thurman

Tarantino imzalı  bir popüler kültür başyapıtıdır .Filmde Honey Bunny ve Pumpkin, sıkıcı hayatlarını biraz renklendirmek isteyen genç ve birbirine aşık bir çift küçük çaplı soyguncudur. Diğer yandan, iki eski gangster, Vincent Vega ve Jules, günlük görevlerinden biri olarak, patronlarına ödemeyi zamanında yapmayan bir kaç sahtekar yeni yetmeyi vurmaya giderler. Vincent patronun güzel ve genç eşine bakıcılık yapmakla görevlendirilirken iş ortağı suç yaşamına son vermeye karar verir. Cesur bir boksör ise para karşılığı şike yapmayı reddederek şehirden kaçar. Kader bu farklı tipleri muhteşem bir şekilde bir araya getirecek, ve yollarını kesiştirecektir.
Ucuz Roman filmi, o yıl tam 7 dalda Oscar‘a aday gösterilmiş ve En İyi Orijinal Senaryo Oscarı’nı kazanmıştır. Ayrıca 1994 Cannes Film Festivali‘nde en iyi film ödülü olan Altın Palmiye Ödülü’nün de sahibidir.


2. The Hateful Eight

 

Quentin Tarantino Filmleri

Quentin Tarantino Filmleri

 

Oyuncular: Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh

Amerikan İç Savaşı’ndan 8 sene sonra,sekiz tane yabancı Wyoming’de dağ taraflarında kar fırtınasından kaçarak bir kulübeye sığınıp kar fırtınasının bitmesini beklemeye başlarlar.Bunlar bir mahkum,bir kelle avcısı,bir cellat,bir çoban,bir meksikalı,bir şerif,bir siyahi kelle avcısı (siyahi olması filmin alt metini açısından baya önemli) ve bir savaş gazisidir. Sekizi de paranoyaktır,sekizi de psikopattır ve sekizinin de bildiği tek şey aralarından birinin geri kalan herkesi öldüreceğidir. Daha çok Agatha Christie’nin gizem-polisiye romanları gibi gözüken hikaye,zaman ilerledikçe çok başarılı bir şekilde ayarlanmış bir dozda artan gerilim seviyesi ve Tarantino’nun çoğu filmindeki gibi aşırı ama eski filmlerinden farklı olarak estetiklikten uzak,tam tersine baya çirkin bir şiddet dozajı(çirkin olması kesinlikle bir eksi değil,zaten Tarantino açık açık “B tipi” filmlere selam çaktığını belli ediyor)ile hiç beklenmedik noktalara varıyor ve izleyicileri her an şaşırtmayı ustaca başarıyor.

Filmin eleştirisi için :  THE HATEFUL EIGHT FİLM İNCELEME


3. Inglorious Basterds

 

Quentin Tarantino Filmleri

Quentin Tarantino Filmleri

 

Oyuncular : Brad Pitt , Mélanie Laurent , Christoph Waltz

Alman kuşatması altında olan Fransa  zor ve kötü günler geçirmektedir. Savaştan zarar gören sivillerden sadece biri olan Shosanna, ailesinin canice öldürülmesine şahit olmuştur. Bir yolunu bularak bu katliam’dan  kurtulmayı başaran kadın Paris’e gidip burada yeni bir kimlikle , hayata yeni bir sayfadan başlar. Diğer taraftan Avrupa’nın farklı bir ülkesinde kendi askerlerini Nazilere karşı kışkırtan yahudi Teğmen Raine amacına ulaşmak için çeşitli planlar  yapmaktadır. Shosanna, Teğmen Raine ve Alman aktrisin yolları, Shosanna’nın işlettiği bir sinema salonunda kesişecektir.
Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği  film sekiz dalda Oscar’a aday gösterilmiştir.


4.  Reservoir Dogs

 

Quentin Tarantino Filmleri

Quentin Tarantino Filmleri

Oyuncular: Harvey Keitel, Tim Roth, Michael Madsen

Quentin Tarantino‘nun ilk uzun metrajı olan Reservoir Dogs orijinal bir soygun hikayesini konu alıyor. Büyük bir hırsızlık yapmak için bir araya gelen ekip, birbirlerinin isimlerini bile bilmeyen bir grup hırsızdan meydana geliyor. Soygunda yaşanan bir şansızlık nedeniyle kan gölüne dönen atmosferde polisten kurtulmaya çalışan ekip, aralarında bir polis casusunun olduğunu anlıyorlar ve bu kanlı mücadele fiziksel şiddeti de anbean artan psikolojik bir savaşa dönüşüyor. Büyük bir kısmı tek bir mekanda geçen klostrofobik bir filmdir.


5.  Kill Bill: Vol. 1

 

Quentin Tarantino Filmleri

Quentin Tarantino Filmleri

 

Oyuncular: Uma Thurman, Sonny Chiba, Lucy Liu

Quentin Tarantino’nun  başyapıtlarından biri olan Kill Bill serisinin birinci filminin konusu : Birbirinden değişik fantastik yeteneklere sahip bir kadın ölüm takımı çeşitli büyük suikastler için aktif rol almışlardır. Bill tarafından yönetilen çeteden ayrılan eski ‘kara mamba’ lakaplı, ‘Gelin’ in eski takım arkadaşlarından ve Bill’den intikam almak için önemli sebepleri vardır. Bir arabada hissiz bir halde uyanan Gelin, düğün günü kendisine yapılanları iyi bir şekilde hatırlamaktadır. Şimdi sıra kendisine büyük kötülükler yapan bu ölüm çetesine karşı ciddi bir intikam planı yürütmeye gelmiştir. Uzakdoğu dövüş filmlerinden beslendiği estetik harikası bir yapımdır.


6.  Kill Bill: Vol. 2

 

Quentin Tarantino Filmleri

Quentin Tarantino Filmleri

 

Oyuncular: Uma Thurman, David Carradine, Michael Madsen

 

Kill Bill 2. filmde Gelin’in işi henüz bitmedi. Üstelik Bill’i ve onun etrafında olan herkesi öldürmeden de işi bitecek gibi görünmüyor. Komadan çıkan güzel, kendine gelip iyileşmeye başladığı anda intikamını almak istediği herkesin cezası hazır bir şekilde beklemekteydi. Bu bir devam filmi olduğu için, ilk bölümden de hatırlanacağı üzere ortada bir takım anlaşılmayan şeyler mevcuttu. İşte bu filmde bu anlaşılmayanlar aydınlanacak gibi görünüyor.


7.  Django Unchained

Quentin Tarantino Filmleri

Quentin Tarantino Filmleri

Oyuncular: Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio

 

Amerikan İç Savaşı’ndan iki yıl kadar önce başlayan hikaye geçmişinde eziyet çekmiş bir köle ile Alman avcı Dr. King Schultz’un yüzleşmesini merkezine alıyor. Brittle kardeşlerin cinayetiyle suçlanan Schultz’u özgürlüğüne kavuşturmak Django’ya sadıktır. Zira Schultz özgürlüğüne karşın, Django’dan zorlu bir görev ister. Görevi başarıyla tamamlayan ve özgürlüğüne kavuşan Django gene de Schultz’un yanından ayrılmaz; üstün avcılık yetenekleriyle şimdi ki hedefi Broomhilda’yı bulmak ve köle tüccarlarının elinden kurtarmaktır.

 


8. Death Proof

 

Quentin Tarantino Filmleri

Quentin Tarantino Filmleri

 

Oyuncular: Kurt Russell, Rosario Dawson, Zoë Bell

Dublör’ Mike, arabasının içine yerleştirdiği ’ölüm geçirmez’ bir mekanizma ile her türlü trafik kazasından yaralanmadan kurtulabilen bir katildir. Özellikle genç kadınlara karşı gerçekleştirdiği saldırılarda kullandığı bu mekanizma sayesinde, acımasız ve ölümsüz bir katil olarak nam salmıştır.

Bir gün bir barda karşılaştığı dört kadını, yeni kurban olarak gözüne kestirmiştir. Fakat bu sefer, kurbanlarının kim olduğunu bilmiyordur ve nasıl bir belaya bulaşacağını bilmiyordur.
Olay yönetmen Quentin Tarantino’nun Robert Rodriguez’le birlikte iki film birden olarak çektikleri Grindhouse projesinin ikinci kısmı olan Ölüm Geçirmez, yönetmenin hayranı olduğu 1970’lerin istismar sinemasının bütün özelliklerini barındıran ve içerdiği yoğun şiddet nedeni ile ortalama izleyici için hazmedilmesi zor olan bir film.


9. Jackie Brown

 

Quentin Tarantino Filmleri

Quentin Tarantino Filmleri

 

Oyuncular: Pam Grier, Samuel L. Jackson, Robert De Niro

Jackie Brown küçük ve standart bir Meksika’lı havayolu firmasında çalışan, kısa zaman sonraemekli olmayı düşünen bir hostestir. Nakite ihtiyacı olduğu için aynı zamanda Amerika’lı bir silah kaçakçısı olan Ordell için de iş yapan hostes, patronu için Meksika’dan Amerika’ya para kaçakçılığı yapmaktadır. Bu tehlikeli olay esnasında polis tarafından anlaşılan kadın, zamanla Ordell’in de hedef tahtası olacak; iki taraf arasında, kaybolan yarım milyon dolarlık paraya sahip olabilmek için azılı bir mücadele başlayacaktır.

 

Popüler

309
Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.