Romantik Filmler Listesi

Bu listeye arıza karakterleri olan , farklı koşullarda yaşanan ve ya farklı şekillerde aktarılan aşkları anlatan filmleri aldık. Belki bir kısmı aşk filmi diye bile geçmez ve ya sonu ille de mutlu bitmez. Ama aşk hakkındadır yine de. Bazen kıran, yaralayan, bazen iyileştiren bazen kurtulmaya çalışılan aşkları anlatan filmler var bu listede, meraklısına..

1-Cesaretin var mı aşka?( Jeux d’enfants, 2003)

Çocukluklarından itibaren aralarında filizlenen aşkı bir güç oyununa çeviren Julian ve Sophie’nin hikayesi. Birbirlerini deli gibi severken birbirlerini kırmak için adeta yarışan karakterleri ile aslında her zaman bir güç savaşı olan aşkın en uçlarda gezinen hali. Belki de bu nedenle bu kadar çekici ve heyecan verici.
cesaretin var mı

2-Büyük Umutlar( Great Expections, 2009)

Charles Dickens’ın klasikleşmiş romanının uyarlaması olan Büyük Umutlar, yaşlı ve egzantirik bir kadının iki çocuğu manüple etmesiyle başlayan, onlar birbirlerine bağlandığında bu manüplasyonun birlikte olmalarını imkansız kılmasıyla şekillenen sıra dışı bir aşk öyküsü. Bir deney tüpünde oluşturulmuş olmasına rağmen bir kere alevlendiğinde aşkın önüne geçilemez olduğunun kanıtı gibi…Pek çok kez sinemaya uyarlanan bu öykünün 2009 yılında çekilen Alfonso Cuaron versiyonunun masalsı anlatımı, görüntü yönetimi ve oyunculuklarıyla öne çıktığını söyleyebiliriz.
büyük umutlar

3-Sil Baştan (Eternal Sunshine of Stoppless Mind, 2004)

Eski sevgilinizle yaşadıklarınızı zihninizden sildirmeniz mümkün olsa bunu yapar mısınız? Yoksa ne kadar acı verirse versin onu saklamayı mı tercih edersiniz? Film bu sorunun yanıtını arıyor. Özgün fikrinin yanında oyunculuklarının üst düzey ve senaryosunun da Oscar ödüllü olduğunu belirtelim.
sil baştan

4-Derinlik Şarhoşluğu (Big Blue,1998)

Asosyal ve denize, derinliklere, yunuslara aşık bir adamın kalbinde onu gerçekten seven bir kadına yer açmaya çalışmasını ama bunu ne kadar istese de başaramamasını anlatan film görsel olarak ta bir şölen niteliğinde. Luc Besson’un en naif, en iyi işlerinden biri.
derinlik

5-Köprüüstü Aşıkları(Les Amants du Pont-Neuf, 1991)

Paris’te Pont-Neuf köprüsünde yaşayan evsiz ve derbeder Alex ile geçirdiği bir kaza yüzünden görme yetisini yavaş yavaş kaybeden, kalbi kırık ressam Michael’in melankolik aşk öyküsü. Aşkın bencilliği üzerine etkileyici bir film..
köprüüstü

6- Boş Ev (Bin Jip, 2004)

‘Hepimiz kilidimizi açacak kişiyi bekleyen boş birer eviz’
Kim Ki-Duk’un yönettiği film hem iyi bir filmin hem de aşkın kelimelere ihtiyacı olmadığının kanıtı gibi. Sizi birbirleriyle film boyunca hiç konuşmayan iki kişinin aşkına inandıran büyüleyici bir film.
bin jip

7-Brokeback dağı (Brokeback Mountain, 2005)

Çekildiği dönemde oldukça ses getiren,hatta beklenmedik şekilde Oscar adaylığı kazanan son derece maskülen iki erkeğin hiç beklemedikleri bir anda filizlenen ve ömür boyu süren aşkını anlatan filmin özellikle Türk izleyiciler için kolay lokma olmadığı bir gerçek. Ama önyargılarımızdan arınarak baktığımızda film çok acıklı ve sahici bir aşk hikayesi anlatıyor ve bizi cinsiyetin önemli olmadığına inandırıyor. Başroldeki Heath Ledger ve Jake Gyllenhaal’un sergilemiş oldukları oyunculuk performansı için bile izlenir.
broke

8-Barselona Barsolena (Vicki Cristina Barcelona, 2008)

Woody Allen’ın Barcelona’yı mesken tutan filmi onun alışık olduğumuz muzipliği ile bir adamın üç farklı kadınla olan ilişkisini anlatıyor. Üç kadının aynı adama karşı hissettikleri, yaşadıkları o kadar farklı ki hepimizin aşık olma ve ya onu yaşama biçimimizin karakterlerimizle belirlendiğini anlamamızı sağlıyor. Filmde Penelope Cruz’un güzelliğine ve oyunculuğuna hayran olmamanın imkanı yok.
vicjki

9-Bay ve Bayan Smith( Mr & Mrs Smith, 2005)

Hayatta kalabilmeleri birbirlerini öldürmelerine bağlı olan iki kiralık katilin aşkı takdir edersiniz ki bildiğimiz aşk filmlerinin sınırlarını zorluyor ve son derece eğlenceli bir seyirlik sunuyor. Brad Pitt ve Angelina Jolie’nin bu filmde tanışıp aşık olduklarını düşünecek olursak perdenin neredeyse alev almasına şaşmamak lazım.
smith
10- Pas ve Kemik (Rust and Bone, 2012)

Bir kaza sonucu iki bacağını kaybeden Stephanie ile kendisine bakan Ali arasında gelişen dostluğun ve dayanışmanın aşka dönüşmesi. Film izleyiciye dramatik ama umut veren bir öykü sunuyor.
pas ve kemik

11-Duvara Karşı(2004)

İki yalnız, çaresiz karakterin umutsuzluklarına rağmen birbirlerine kendilerine özgü biçimde aşık olmalarını anlatan ve insanın yüreğini burkan bir film Duvara Karşı. Fatih Akın’ın samimi ve gerçekçi anlatımını Birol Üner ve Sibel Kekillinin inanılmaz oyunculukları mükemmelen tamamlıyor. Barda Cahit karakterinin bardakları kırdığı sahne filmin etkileyici sahnelerinden sadece biri.
duvara karşı
12- Kader (2006)

Zeki Demirkubuz’un Masumiyet filminden öncesini anlatan ancak daha sonra çektiği film aşk için kendini yok saymak üzerine. Umutsuz aşkı eskilerin dediği gibi kara sevdayı anlatıyor. Ama filmin anlattığı aşk karşılıklı değil diye aşkın en yakıcı halini anlatan bu filmin aşk filmi sayılmaması haksızlık olur.
kader
13-Umut Işığım(Silver Linings Playbook, 2012)

Biri takıntılı diğeri depresif iki arızalı karakterin birbirlerine ve dansa tutunarak geçmişte yaşadıkları aşk acılarının üstesinden gelmesini hem esprili ve hem de dokunaklı bir bir dille anlatan filmin başarısı da bu samimiyetinden kaynaklanıyor zaten. Jeniffer Lawrance’ın bu filmle Oscar kazandırdığını da ekleyelim.
umut
14-Bulunduğumuz yol(The Way We Were, 1973)

Katie üniversite yıllarında uzaktan uzağa aşık olduğu Hubbel ile birkaç yıl sonra karşılaşır ve onu kendine aşık etmeyi başarır. Ancak hayata bakışları, yetiştirilme şekilleri hatta siyasi görüşleri birbirinden o kadar farklıdır ki ilişkileri yıllar içinde yara alır. Mutlu sonun hem öncesini hem de sonrasını tarafsız bir bakışla anlatan filmin sonunda karakterler için üzülmek ve ya sevinmek size kalmış.

bulunduğumuz yol
15- Gün Doğmadan(Before Sunrise,1995)

Richard Linklater’ın senaryosunu oyuncularla beraber şekillendirdiği film öncesi ve sonrası olmadan iki karakterinin tek bir günde yaşadıklarını ve neden birbirlerine tutulduklarını, neden birbirlerini asla unutamayacaklarını adım adım anlatıyor. İlk filmden dokuz yıl sonra aynı oyuncularla çekilen Günbatımından Önce ve en son olarak Geceyarısından Önce filmleri ile üçleme mükemmelen tamamlanırken iki karakterin filmlerin tamamına yayılan diyalogları yaşlarına ve yaşanmışlıklarına göre değişiyor. Değişmeyen şey zekice yazılmış bu diyalogların her üç filmi de sürükleyip sizi hayran bırakması. Listedeki Boş ev’in aksine aşkın konuşkan halini sevenlere şiddetle önerilir.
gün doğmadan

Popüler

309
Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.