Menü

Sihirbazlık Okulunda Bir Türk Film Eleştirisi

  Kaç kuşak bir kitap serüveniyle büyümüştür? Belki 2 , bilemediniz 3 'dür. Ama emin olduğum bir şey var ki benim kuşağım Harry Potter'la büyüdü. Kitaplarıyla düşler kurardık ve filmleriyle düşlerimizi kıyaslardık. Her okuduğumuzda veya izlediğimizde kendimizi Hogwarts'da sanar ve  kendimizi orada hayal ederdik. Harry Potter efsane bir eserdi .Hemen hemen herkes bir şekilde üzerinden yararlanmaya çalışmıştır. Fikir çalmıştır , sahne almıştır belki de karakterleri kendi projesinde kullanmıştır ama kimse filmi çalmayı(parodi) daha doğrusu filmle dalga geçmeyi aklının köşesinden bile geçirmemiştir. Ta ki bugüne kadar. Erdi Dikmen kimsenin düşünmediği(düşünemediği) bir film senaryosu yazarak marjinal olmada bir seviye atladı diyebiliriz. Filmin kadrosunda Vine'da ki fenomenler…

Sihirbazlık Okulunda Bir Türk

Senaryo - 24%
Oyunculuk - 41%
Kurgu - 24%
Yönetmen - 27%
Görsel Efektler - 18%
Müzik - 26%

27%

User Rating: 3.04 ( 4 votes)

 

Kaç kuşak bir kitap serüveniyle büyümüştür? Belki 2 , bilemediniz 3 ‘dür. Ama emin olduğum bir şey var ki benim kuşağım Harry Potter’la büyüdü. Kitaplarıyla düşler kurardık ve filmleriyle düşlerimizi kıyaslardık. Her okuduğumuzda veya izlediğimizde kendimizi Hogwarts’da sanar ve  kendimizi orada hayal ederdik.

Harry Potter efsane bir eserdi .Hemen hemen herkes bir şekilde üzerinden yararlanmaya çalışmıştır. Fikir çalmıştır , sahne almıştır belki de karakterleri kendi projesinde kullanmıştır ama kimse filmi çalmayı(parodi) daha doğrusu filmle dalga geçmeyi aklının köşesinden bile geçirmemiştir. Ta ki bugüne kadar.

Erdi Dikmen kimsenin düşünmediği(düşünemediği) bir film senaryosu yazarak marjinal olmada bir seviye atladı diyebiliriz. Filmin kadrosunda Vine’da ki fenomenler yer alıyor. Başrolde ki Barbaros Dikmen uzun zamandır Vine ‘da Harry Potter’la ilgili paylaşımlar yapıyordu. Belki de film mevzusu buradan çıkmıştır. Diğer fenomen ise Halil Söyletmez. Halil belkide filmin kadrosunda ki tek oyunculuğu becerebilecek potansiyele sahip kişiydi ama onunda sadece 1 dakikalık bir rolü mevcuttu. Halil Söyletmez, Aykut Elmas, Halil İbrahim Göker, Kadir Doğrubakar filmde oyuncudan çok düşük maliyetli ve büyük reklam potansiyeline sahip kişiler olarak yer almışlar.

Sihirbazlık Okulunda Bir Türk

Sihirbazlık Okulunda Bir Türk

Filmin konusu zaten belliydi “Hogwarts’a Türk koysak ne olur?” . Peki espiriler? Filmin ismi “Hogwards’da ki Recep İvedik “olsa daha doğru bir karar olabilirmiş. Filmin senaristi’de vine’da bile güldürmeyen birisi olduğundan dolayı filmde gülmek bile zordu. En komik sahnenin  fragmanlarda yer alması da durumu daha kötü bir hale sokuyor. Evet filmin en komik sahnesi fragmanda hepimizin gördüğü ” Bağcılar Anadolu ” repliği. Bundan ilerisi bel altı espiriler oluyor. Çünkü yönetmenlerin gözünde biz Türkler sadece böyle basit espirilerden anlıyoruz değil mi?  Ayrıca Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclaw, Slytherin yerin At,Hamsi ve Otumsu bir şey koymak ve bunlara göre yemek seçmeleri de film kadar saçma  bir ayrıntı.

Sihirbazlık Okulunda Bir Türk

Sihirbazlık Okulunda Bir Türk

Sihirbazlık Okulunda Bir Türk

Türk sineması oyuncuları çok yakışıklı/güzel veya çok popüler diye seçecekse ne kaldı Yeşil Çam’dan geriye eser? Nerede biz Hollywood’la rekabet edeceğiz? Hangi fikirle, hangi eserle?

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.