Menü

Terminator Genisys Film Eleştirisi

Sinema tarihinin en iyi fikirlerinden biri üzerine kurulu olan 1984 yapımı Terminator filmi çoktan bir klasik oldu. Üstelik onu takip eden devam filmi Terminator ; Judgement Day çoğu sinemasevere göre ilk filmin bile önüne geçti. Zamanın görsel efektleri de ustalıkla kullanan bu filmlerin üzerine devam filmi yapmak , yapmak demeyelim de hakkını vermek aslında oldukça zor. Hem bu filmlere gönül vermiş seyirciyi tatmin edecek ve ana fikirden kopmayacak hem de yeni oyuncularla taklit tuzağına düşmeden ortaya yeni bir film çıkartacaksınız. En son söyleyeceğimizi hadi en baştan söyleyelim. Kanımca Terminator Genisys ekibi bu zor görevi başarmış ve ortaya  aksiyonu bol, hem…
Terminator Genisys

Terminator Genisys

Yönetmen - 75%
Müzik - 70%
Oyunculuk - 60%
Kurgu - 80%
Görsel Efektler - 85%
Senaryo - 70%

73%

Terminator Genisys

User Rating: 4.4 ( 1 votes)

Sinema tarihinin en iyi fikirlerinden biri üzerine kurulu olan 1984 yapımı Terminator filmi çoktan bir klasik oldu. Üstelik onu takip eden devam filmi Terminator ; Judgement Day çoğu sinemasevere göre ilk filmin bile önüne geçti. Zamanın görsel efektleri de ustalıkla kullanan bu filmlerin üzerine devam filmi yapmak , yapmak demeyelim de hakkını vermek aslında oldukça zor. Hem bu filmlere gönül vermiş seyirciyi tatmin edecek ve ana fikirden kopmayacak hem de yeni oyuncularla taklit tuzağına düşmeden ortaya yeni bir film çıkartacaksınız.

En son söyleyeceğimizi hadi en baştan söyleyelim. Kanımca Terminator Genisys ekibi bu zor görevi başarmış ve ortaya  aksiyonu bol, hem ilk filmlerin ruhuna uygun ve hem de üzerine yeni fikirler ekleyen bir film çıkartmış.

Apokaliptik bir gelecekte insanlar onlara liderlik eden John Connor (Jason Clarke) sayesinde makineleri yenmek üzeredir. Makineler son kaleleri düşmeden önce T800 model Terminator’ü geçmişe göndererek John Connor’ın annesi Sarah Connor’ı (Emilia Clarke) öldürmeyi ve John Connor’ın hiç var olmamasını sağlamayı planlar. John Connor buna karşılık yakın arkadaşı Kyle Reese’i (Jai Courney) annesini koruması için geçmişe gönderir. Filmin ilk yarısında makinelerle insanların çatıştığı karanlık geleceği ve ilk filmin birebir aynı kareleriyle ,hayranlarını gülümseten zaman yolculuğu sahnelerini izliyoruz. Bunu yadırgamıyoruz da çünkü film aynı olayları, olmuş olanı anlatıyor bu bölümde.

terminator genisys arnold schwarzenegger

terminator genisys arnold schwarzenegger

Ancak gittiği geçmişte Kyle’ın beklediğinden çok başka bir Sarah bulmasıyla film yön değiştiriyor. Sarah’ın 9 yaşından beri T800 model Terminator (Arnold Schwarzenegger) ile birlikte sürekli olarak kendini öldürmek için gönderilen Terminatorlardan kaçarak yaşamını sürdürmeye çalıştığını ve geleceğin değişmiş ve ya değiştirilmiş olduğunu anlıyoruz. İşte bu noktadan sonra filmde gelecek alternatif hale geliyor. Eski filmlerle ilgili bildiğimiz ne varsa tepetaklak oluyor. Sürprizi bozmamak adına tam söyleyemesek te filmin bu anlamda ciddi de bir risk aldığının altını çizmek lazım. Aslında Terminator serisi ilk filmdeki Terminator’un Sarah’a yardım etmesiyle bunu geçen sefer tersten yapmış, kötüyü iyiye evirmişti. Şimdi ise iyiyi kötüye eviriyor. Filmin yapı taşı olan, destanlara konu olmuş karakteriyle oynayarak adeta kendi kendini sırtından bıçaklıyor. Ama işte asıl bu tercih filme can veriyor ve her ne kadar bazen zaman çizelgesini iyice karıştırsak ta ekranda yeni bir bakış açısı bulmanın tadına varmamızı sağlıyor.

Terminator-Genisys

Terminator-Genisys

İlk filmin çekildiği yıllarda hayal olan pek çok unsurun artık son derece tanıdık olması bir bilimkurgu filmi için bir dezavantaj olarak görülebilir. Ancak film hikayeyi ustalıkla günümüze taşıyıp, her gün kullandığımız işletim sistemlerine gönderme yaparak tehdidi gerçek kılıyor ve bu unsuru da bir avantaja çevirmeyi başarıyor.

Oyunculuklara gelince, Arnold Schwarzenegger’in varlığının hiç umutlu olmamamıza rağmen filme çok şey kattığını söylemek gerek. Sanki o olmasa genç oyuncular Emilia Clarke ve Jai Courney ‘nin filmdeki varlığı havada kalacak gibi. T800’ ün iyiden iyiye insanlaşarak Sarah’ı adeta kızı gibi benimsemesi,hatta Kyle ile aralarında kayınpeder, damat ilişkisi gibi bir ilişki gelişmesi filmin gülümseten nüanslarından. Kyle-Sarah ikilisi ise ilk filmdeki karakterlere nazaran daha karamsar ve keskin olmalarını beklerken daha umutlu daha neşeliler sanki. Oysa gelecekleri artık daha karanlık. Çünkü Sarah Kyle’a aşık olması gerektiğini ve onu kaybedeceğini, Kyle ise öleceğini biliyor. Dramatizasyona , düşündürmeye son derece müsait olan ilişkileri biraz aksiyona kurban gidiyor ve ilk filmdekinin aksine yapay duruyor. Belki de senaryonun zaafından iki oyuncunun da karakterlerine derinlik katabildiklerini söylemek çok zor.

Sonuç olarak Terminator Genisys seyir zevki yüksek, tutarlı, yenilikçi bir devam filmi olarak Terminator film galerisinde yerini alıyor. Üstelik yeni devam filmlerine de göz kırparak. Bu filmden sonra Terminator evreninin asla aynı olmayacağını bilmek biraz kalbimizi sızlatsa da, bize bin tane çekseler yine izleriz demek kalıyor.

 

terminator genisys arnold schwarzenegger

terminator genisys arnold schwarzenegger

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.