Menü

The Flash Dizi Eleştirisi; Birinci Sezonun Ardından

Dc Comics ve Marvel karakterleri sinemalardan sonra televizyonda da  birer birer hatta bazen ikişer üçer arz-ı endam etmeye başladı. Bunlardan  Arrow’un yakaladığı başarı sayesinde onun himayesinde gidecek gibi duran Flash dizisi ilk sezonunun sonunda kendi evrenini başarıyla yaratarak belli bir çizgiye oturdu ve pek alıştığımız süper kahramanlar gibi olmayan Barry Allen karakteri sevimli, iyi niyetli bazen ezik yeniyetme tarzıyla çoktan kalbimizi kazandı. Annesini küçükken doğaüstü bir olayla cinayete kurban veren, babası da annesini öldürmekle suçlandığından hapislerde çürüyen Barry  profesör Wells tarafından çalıştırılan parçacık hızlandırıcının neden olduğu bir kaza sonucu kendi değimi ile yaşayan en hızlı adama dönüşüyor. Aslında adli tıp…

The Flash

Oyunculuk - 80%
Görsel Efektler - 75%
Yönetmen - 70%
Senaryo - 65%
Müzik - 80%

74%

The Flash

User Rating: 4.25 ( 3 votes)

Dc Comics ve Marvel karakterleri sinemalardan sonra televizyonda da  birer birer hatta bazen ikişer üçer arz-ı endam etmeye başladı. Bunlardan  Arrow’un yakaladığı başarı sayesinde onun himayesinde gidecek gibi duran Flash dizisi ilk sezonunun sonunda kendi evrenini başarıyla yaratarak belli bir çizgiye oturdu ve pek alıştığımız süper kahramanlar gibi olmayan Barry Allen karakteri sevimli, iyi niyetli bazen ezik yeniyetme tarzıyla çoktan kalbimizi kazandı. Annesini küçükken doğaüstü bir olayla cinayete kurban veren, babası da annesini öldürmekle suçlandığından hapislerde çürüyen Barry  profesör Wells tarafından çalıştırılan parçacık hızlandırıcının neden olduğu bir kaza sonucu kendi değimi ile yaşayan en hızlı adama dönüşüyor. Aslında adli tıp teknisyeni ve olay yeri inceleme bölümünde çalışıyor. Annesini ve  babasını kaybettikten sonra onu büyüten polis dedektifi Joe ile baba oğul gibiler ve Joe’nun kızı Irıs’e de kendini bildi bileli aşık. Flash’a dönüştükten sonra Profesör Harrison Wells,  Caitlin Snow ve Cisco’dan oluşan bilimsel ekibin yardımıyla parçacık hızlandırıcı kazasından sonra değişik insanüstü yetenekler kazanan kanunsuzlara savaş açıyor ama asıl amacı annesinin cinayetini aydınlatarak babasını hapisten kurtarmak.

The_Flash_TV_Series_Poster-6

 

Barry’ye şanslı mı dersiniz şanssız mı bilinmez ama sanki üç tane babası var gibi. Joe’ya her zaman güveniyor ve çok seviyor ama Harrison Wells’e de çok hayran. Bazen hapisteki  babası da bu denklemin bir ucunda kendine yer bulunca ister istemez kafası bir hayli karışıyor. Buna bir de   kardeşi gibi görmesi gereken ama umutsuzca aşık olduğu Irıs’le ilişkisi eklenince Barry çoğu zaman nasıl davranacağını şaşırıyor. Cevapları buldukça da büyüyor ve kendine güveni artıyor. Aksiyon kısmına gelince dizi her bölümde çizgi romandaki düşmanlardan birinin alt edilmesini de  konu ediyor ama   aslında bu düşmanlar ve temsil ettikleri ikilemlerle başa çıkmaya çalışmak ta sonuçta Barry’nin  süper kahraman personasını oluşturmaya hizmet ediyor. Bu anlamda dizi aslında tıpkı Smalville gibi  iki koldan ilerleyerek sıradan olmayan (!) bir gencin büyüme sürecini anlatıyor denebilir. Barry’i canlandıran, Glee’den konuk oyuncu olarak tanıdığımız, güzel sesi ve dans yeteneği ile bize kendini sevdiren Grant Gustin’in  role son derece iyi oturduğunu  ve   iyi bir seçim olduğunu da söylemek gerek. Bunlara ek olarak dizinin bilimsel alt metni de son derece iyi tasarlanmış ve iyi fikirler içeriyor.

The Flash

The Flash

Eğer yazılanlar size diziyi izleme kararı verdirmediyse kötü adamlar galerisindeki Cold karakterinin altını çizmek isterim. Prison Break dizisinden tanıdığımız Wenthworth Miller’in hayat verdiği karakter son derece karizmatik ve eğlenceli. Bir de yine aynı dizide kardeşini oynayan Dominic Purcell ile iki kardeşi oynamaları hoş bir gönderme olmuş.

Diğer sezonlarda durum ne olur bilemeyiz ama Flash’ın birinci sezonunda  mütevazi süper kahraman severlere mütevazi ama tutarlı bir  eğlence sunduğunu söylemek herhalde yanlış olmaz.

 

 

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.