Menü

Westworld; İlk Beş Bölümün Ardından Dizi Eleştirisi

  Michael Crichton’ın 1973 yapımı filminden televizyona uyarlanan, senaryosu Lisa Joy ve Jonathan Nolan tarafından kaleme alınan Westworld ilk bölümleriyle tüm dünyada geniş yankı uyandırdı ve oldukça beğenildi. Başrollerini Evan Rachel Wood, Thandie Newton, Antony Hopkins, Ed Harris, James Marsden’ın paylaştığı, JJ Abrahams’ın yapımcılığını üstlendiği dizi dünyaca ünlü oyuncu kadrosu özenli ve bir hayli pahalı prodüksiyon tasarımı ile bile ilgiyi hak ediyordu. İlk beş bölüm itibarıyla bu ilgi çığ gibi büyüdü ve büyümeye de devam edecek gibi görünüyor. Ne var ki bu kadar büyük ve gösterişli proje söz konusu olduğunda beklentinin de bir o kadar artması kaçınılmaz.     Öncelikle…
görselllik - 8
oyunculuk - 6.5
müzik - 8
senaryo - 6.5
kurgu - 6.5

7.1

User Rating: 3.18 ( 3 votes)

 

Michael Crichton’ın 1973 yapımı filminden televizyona uyarlanan, senaryosu Lisa Joy ve Jonathan Nolan tarafından kaleme alınan Westworld ilk bölümleriyle tüm dünyada geniş yankı uyandırdı ve oldukça beğenildi. Başrollerini Evan Rachel Wood, Thandie Newton, Antony Hopkins, Ed Harris, James Marsden’ın paylaştığı, JJ Abrahams’ın yapımcılığını üstlendiği dizi dünyaca ünlü oyuncu kadrosu özenli ve bir hayli pahalı prodüksiyon tasarımı ile bile ilgiyi hak ediyordu. İlk beş bölüm itibarıyla bu ilgi çığ gibi büyüdü ve büyümeye de devam edecek gibi görünüyor. Ne var ki bu kadar büyük ve gösterişli proje söz konusu olduğunda beklentinin de bir o kadar artması kaçınılmaz.

 

160819-westworld-s1-blast-01-1920

 

Öncelikle dizinin konusundan başlayalım. Orijinal filmin 1973 yılında çok duyulmamış şeyler söylediği, zamanına göre özgün bir hikaye anlattığı tahmin edilebilir. Ancak üzerinden geçen tam 43 senede bu madenin epey kazıldığı, bilinçlenen yapay zekayı hemen her açıdan ele alan kalburüstü pek çok film ve dizi yapıldığı da bir gerçek. Hatta bu hikayeyi birebir aynı formatta anlatan Vice (2015) isimli bir hayli kötü bir uyarlama da var. Bir filmin ve ya dizinin özgün olmaması elbette ki bir felaket değil. Ama bu kadar evrilip çevrilmiş bir fikrin üzerine fazla bir şey eklenmeksizin kullanılması bilimkurgu dizisi olarak Westworld’ün elini hayli zayıflatıyor..

 

160819-westworld-s1-blast-06-1920

 

Öte yandan format olarak baktığımızda da dizinin yine dezavantajlara sahip olduğunu söyleyebiliriz. Her zaman sadık izleyici kitlesi bulunan Western ve bilimkurgu türlerini harmanlamak fazlasıyla çekici bir fikir olsa da iki ayrı ortamda (Westworld dünyası ve eğlence parkı yönetimi ve çalışanlarının dünyası)ilerleyen dizinin Westworld kısımları robotların döngüsünü yansıtmak adına sürekli tekrara giderken, yöneticilerin fikir ayrılıkları ve iktidar mücadeleleri de zaman zaman sıkıcı ve fazlasıyla detaylı.
Zaten robot oldukları için özdeşleşmesi zor karakterlere sahip olan dizi bir de onları tekrar tekrar aynı döngülerin içinde şiddete maruz kalırken veya ölürken gösterdiği için başlarına gelenleri gitgide daha az umursamamıza neden oluyor. Örneğin Teddy için üzülmek bir süre sonra manasız geliyor çünkü bir sonraki bölümde o trenden sapasağlam ineceğinden eminiz. Üçüncü bölümde Westworld’e gelen iki turistten birinin sürekli acımasız davranarak onların robot olduğunu dile getirmesi, diğerinin ise robotlara karşı nazik ve duygusal yaklaşması adeta birini kötü, diğerini iyi olarak nitelememiz için. Oysa bize sunulan robotlar henüz o insani duyguları uyandırmaktan son derece uzaklar.
Anlatılan kısa maceralar ise konuklar ölemedikleri ve biz de bunu bildiğimiz için çekiciliğini kaybediyor, heyecanlanmamıza ve ya gerilmemize neden olmuyor. Dizinin ilerleyen bölümlerde yüksek olasılıkla bu kuralları tersine çevireceğini bilmek te maalesef şu anki olayları ilginçleştirmiyor. İnsan karakterler için de aslında özdeşleşme sorunu söz konusu. Dizinin döngülerden arta kalan zamanlarda çok fazla karakteri hep bir ağızdan anlatma telaşı nedeniyle karakterlerin derinlik kazanması pek mümkün olmuyor.

 

landscape-1475706877-westworld-ep2

 

Dizinin senaristlerinin son derece iyi ve tecrübeli olduklarını biliyoruz tabii ama senaryo öyküyü katmanlı hale getirme, iki koldan akıtmak ve çok sayıda karakterler arasındaki ilişkileri yansıtmak gibi zor bir işin altından kalkmaya çalışırken anlaşılır olmak adına çok fazla açık veriyor. ‘Bu parka gelenlerin aslında kim olduklarını keşfetmeleri’ gibi bir cümleyi karaktere söyletmek, yani seyirciye bak ben bunu anlatıyorum demek doğrusu bu tecrübeli kalemlere hiç yakışmıyor. Aynı şekilde arabanın arkasından koşan köpek (Joker-The Darknight) argümanının aynı senarist tarafından bu kadar açık şekilde kullanılmasını gönderme olarak kabul etmek oldukça zor.
Oyunculuklara gelince Evan Rachel Wood’un taş bebek görünümü ile rolüne uyumu mükemmel. Ed Harris hayat verdiği tekinsiz ziyaretçi karakterini perdeye son derece karizmatik şekilde aktarıyor. Anthony Hopkins dahil geri kalan oyuncuların kısıtlı zamanları da göz önüne alındığında pek ön plana çıkabildikleri söylenemez.

 

160819-westworld-s1-blast-07-1280

 

 

Tüm bu eksilerine rağmen 5 haftanın sonunda İMBd puanının halen 90’larda olması ise dizinin müzikleri, prodüksiyon tasarımı, oyunculukları demeyelim de oyuncuları ile nasıl büyük bir illüzyon yarattığını kanıtı. Game of Thrones’un tahtına aday gösterilen Westworld’ün ilk beş bölümü itibarıyla onun ihtişamına, karakter derinliklerine ve akıcı senaryosuna rakip olabileceğini söylemek oldukça zor. Dizinin senaristi Jonathan Nolan, yapımcısı JJ Abrahams olunca hemen umut kesmek te olmaz tabii. Bundan sonra Westworld’ün yola çıktığı fikrin üzerine parlak bir fikir hatta fikirler eklemesi, karakterlerinin altını doldurarak özgün bir çizgi yakalaması en büyük beklentimiz. İyi seyirler….

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.