Menü

White Walker’ların Amacı Ne?

Ak Gezenlerinin amacını biliyor musunuz? veya bir teoriniz var mı?

Game Of Thrones‘un 7. sezonun finaline az bir zaman kala birçok kişinin merak ettiği bir soru var. Nedir bu White Walker‘ların ( Ak Gezenler) amacı. Kimi kişilere göre tüm Game Of Thrones evrenini ele geçirip tahta oturmak , kimilerine göre herkesi öldürmek ve ordusuna katmak ama biz bu kadar basit olduğunu inanmıyoruz. Neden mi? Çünkü bu GOT.. En küçük ayrıntıların bile çok büyük mesajlar içerdiği bu dizide sizlere büyük ayrıntılardan çıkardığımız büyük mesajları paylaşacağız.

 

UYARI : Yazı küçük spoilerlar içerebilir.

 

 

Öncelikle White Walkerların memleketi neresi?

 

 

 

Tabii ki yaşamından başından beri yoklar. Öyle bir durumda daha silah bile yapmamış insan ırkını yok eder ve 1. sezonda dizinin finalini yaparlardı.  12 bin yıl önce Westeros’da sadece Devler ve Ormanın Çocukları yaşıyordu. Ormanın çocukları büyülü güçlere sahiplerdi ama nereden geldikleri veya  ne zamandan beri evrende olduğunu bilmiyoruz. Ormanın Çocukları ile ilgili ilk kanıtlar İlk İnsanların zamanında ortaya çıkıyor. İlk insanlar Westoros’a geldikleri zaman kendilerini korumak için kaleler yapıp Ormanın Çocukları için önemli olan ağaçları kesmeye başlıyorlar. Bu ağaçların önemli olmasının sebebi üzerilerine çizdikleri yüz sembolü olması ve bu ağaçlara tapıyor olmaları. Bunun sonucunda Ormanın Çocukları , İlk insanlara savaş açıyor ve sonunda iki ırk yıllarca savaş yapıyorlar. Bunun sonunda bir gün Yüzler Adasında barış imzalıyorlar. Bundan 4000 yıl sonra Kuzey’den “Diğerleri” olarak isimlendirilen ve ölüleri dirilten bir ırk saldırıya geçti. Bu ırk’a karşı İlk İnsanlar ve Ormanın Çocukları beraber savaştılar. Şafak Savaşı isimli savaşta gece nöbetçilerinin ilk üyeleri Ak Gezenleri geri püskürtmeyi başardı ve uzun gece sona erdi. Bir daha böyle bir olaya hazırlıksız yakalanmamak için Kuzey’e Mimar Brandon sayesinde devesa bir duvar yapıldı.

 

 

13. Lord Kumandan

 

 

 

Dizide izlediğimiz olaylardan önce tarihte Ak Gezenler ile sadece bir kere daha karşılaşıyoruz. Bu da 13. Lord kumandan zamanında gerçekleşiyor. 13. Lord Kumandan Stark hanesine mensuptu.  Bu kumandan teni ay kadar beyaz ve gözleri mavi yıldızlar gibi bir kadın görüyor. Bu kadını takip ediyor ve aşık oluyor. İkisi ilişkiye girincede 13. Lord Kumandan’da Ak Gezen oluyor.

 

 Night King’nin (Gece Kralı)  Yaratılışı

 

Dizide Night King’in Ormanın Çocukları tarafından İlk İnsanlarla olan anlaşmayı imzalamadan önce bir insanın kalbine büyülü bir Ejderha Camı saplıyarak kendilerine silah olarak Gece Kralını yaratıklarını ama pek kullanamadıklarını görüyoruz. Çünkü Ormanın Çocukları bile Night King’i yaratırken böyle bir şeytan olacağını bilmiyorlardı. Durum böyle olunca Ormanın çocuklarıda şu an her zaman kış olarak anılan bölgeden kaçmak zorunda kalıyorlar. Onu ilk Gece Kralına çevirdikleri ana bakarsak orada hiç kar olmadığını görebiliriz. Ormanın Çocukları Güney’e kaçarak İnsanlarla anlaşma yaptılar çünkü anlaşma yapmasalardı tüm evreni Ak Gezenlere karşı kaybedebilirlerdi. Antlaşmayı yaparken İlk İnsanlara Night King’in olduğundan veya kendilerinin yarattıklarından bahsetmediler ve önemsemediler. Kuzey’de Night King’i 4000 yıl başı boş bıraktılar. Uzun gecede Night King karşılarına geldiğinde şaşırmışlardı ama yinede o iki ırk birleşmesine rağmen Night King’i yenemediler sadece geri püskürttüler. Mimar  Brandon ile Duvar’ı inşa etmelerinin sebebide Night King’in tekrar geri geleceğine inanmalarıydı.

 

Ormanın Çocukları dizide hep Duvarın Ötesinde (Kuzey’de) yaşıyor gibi gösterildiği halde neden sadece 4-5 tane Ormanın Çoçuğu gördük?   Çünkü onlar Kuzey’de değil Güney’de Yüzler Adasında yaşıyorlar. Diğer ismi ile Tanrının gözü. İlk İnsanlarla antlaşmaşlarınıda özellikle orada yapmak istemelerinin nedeni orayı terk etmek istememeleriydi. Çünkü orada korumaları gereken mistik bir güç var. Büyük ihtimal oradaki güç ile Night King’i oluşturdular çünkü normal bir insanın kalbine ejderha camı sokmayla Night King olması biraz saçma olurdu. Peki Night King? O bu gücü tattı ve daha fazlasını istiyor.  Amacı yüzler adasına gidip o gücü ele geçirmek ve kendisini yalnız soğuk ve ölümsüz şekilde bir başına bırakan Ormanın Çocuklarından intikam almak. O güç ile belkide kendini öldürmek istiyor. Hadi gelin Akgezenlerin bıraktığı sembollere bakalım.

 

White Walker’ların ( Ak Gezenlerin) Sembolleri

 

Tanrının Yumruğu

 

  1. Bu sembol İlk İnsanların yumruğunda ki bir sembol.  Night King’in yaratıldığı sembolle aynı spiral  şekilde olduğunu görüyoruz. Bu sembolün anlamı İnsanlarla bir derdi olmadığı Ormanın Çocuklarını aradığı anlamına geliyor olabilir.

 

 

 

 

2. Dizinin ilk bölümünde böyle bir sembol gördük. sağda olan şekle bakarsanız yuvarlark ve ortasında da bir çizgi görüyorsunuz. Bu sembol Tanrının Gözünü ifade ediyor. solda gördüğünüz fotoğrafta göreceğiniz üzere etrafta ise kafalar yani yüzler var bu da yüzler adasını temsil ediyor. Vücudundan tek bir parça kopmayan kişi ise bir çocuk. Bu da ormanın çocuklarını simgeliyor.

 

Peki Night King’i Kim yenebilir?

 

Bran Stark VS Night King

 

Bu sorunun cevabı kesinlikle Bran Stark.. Bran’in bu kadar güçlü bir worg olması ve 3 gözlü kuzgun olmasının tek sebebini Jon hakkında ki gerçeği öğrenmek olması biraz saçma olurdu Game Of Thrones için herhalde. Bran , kış için eğilti ve şu an gitmesi gereken yer Yüzler Adası. 4. sezonda 3 gözlü kuzgun bran’e bir daha yürüyemeyeceksin ama uçacaksın demişti. Belkide brand burada uçacak?

 

Kaynak : Reddit ve bazı Youtube kanallarından yararlanarak derlenmiştir.

 

Game Of Thrones 8. Sezon Hakkında Her şey isimli yazımızı okudunuz mu?

Yazılarımızdan haberdar olmak için abonemiz olun.